avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 951 soluții astăzi
Forum Activitate liviu777

Activitate liviu777

Răspuns la discuția Victima in accident rutier
Dn pacate eu de la spital nu am primit nimic decat radiografiile si o simpla reteta pentru medicatie, atat iar la medico legal nu am fost.
Acum o saptamana am fost intr-o masina mergand spre serviciu si la un moment dat o utilitara a intrat pe contrasens iar soferul masinii in care ma aflam si eu si inaca 3 persoane a intrat in plin, mentionez ca cele 3 persoane au suferit rani si fracturi mai grave, iar eu am avut contuzie la mana la picioare si durere in piept care persista si acum dupa o saptamana, am fost contactat de soferul masinii in care ma aflam spund ca el impreuna cu ceilalti vor sa ceara despagubiri de la asigurarea celuilat, iar pe mine m-a intrebat daca am si eu vreo pretentie, mentionez ca eu mi-am continuat activitatea dar mai greu iar de la spital dupa ce am fost dus cu salvarea nu am primit nimic la mana decatmi-au facut investigatiile radiologie si ecografie, Intrebarea mea este cum procedez daca vreau si eu ceva ca parte vatamata de la asigurator, va multumesc si astept raspunsurile dvs si intrebari mai precise.
da este o hotarare definitiva, dar cum cum ajung la un executor judecatoresc si trebuie platit acest executor????
revin cu mai multe detalii sa va spun exact cum stau lucrurile: acest proces a inceput acum 5 ani intre cei 2 copii al sotului matusi mele( matusa mea a fost casatorita legal cu acel om el avand 2 copii dintr-o casatorie anterioara iar matusa mea nu a avut nici un copil in acesta casatorie) in acest timp procesul era in toi si inca matusa traia, ea a decedat anul trecut in decembrie dupa care judecatorii au spus ca trebuie sa fie gasiti mostenitorii din partea matusii asa am ajuns eu in acest proces, acest proces se judeca pt 2 terenuri intravilane cu case construite acolo din timpul casatoriei cu matusa si o suma de terenuri extravilane iar instanta a hotarat ca unul din cei 2 frati sa ramana cu un teren intravilan si sa renunte total la extravilan si sa plateasca o suma catre celalalt frate, celalalt frate a ramas cu ternul celalalt teren intravilan si jumatate din terenul extravilan el fiind obligat sa plateasca catre mine o suma, iar eu sa primesc jumatate din terenul extravilan si sa primesc aceea suma, va rog in aceste conditii cum pot proceda si ce pasi pot urma, si cine il poate obliga sa imi plateasca acea suma, in acest moment nu doreste asta. VA MULTUMESC SI VA ROG STEPT CAT MAI MULTE RASPUNSURI
buna ziua am o hotarare judecatoreasca definitiva si executorie pt o mostenire din partea unei matuse in aceasta hotarare curte decide ca eu in calitate de mostenitor al matusei (dar exista si copii din partea sotului matusei ca si mostenitori) am dreptul pe o suprafata de teren extravilan dar curtea decide ca unde exista casa si terenul intravilan nu fac parte din masa partajabila dar in schimb curtea obliga pe unul din ceilalti mostenitori sa imi plateasca sulta , va rog mult spuneti si mie ce inseamna acest lucru si daca eu am vreo legatura sau vreun drept asupra terenului intravilan, dar precizez inca o dat curtea de judecata obliga pe unul dintre mostenitori sa imi plateasca sulta de o anumita valoare. va multumesc si daca doriti revin cu alte lamuriri
prin anul 1960 bunicul meu a cumparat un teren pt a construi o casa, iar ulterior a mai construit si a 2 casa pe acest teren, ambii bunici au decedat ultimul dintre ei in anul 1999, mama mea ramanand singura mostenitoare ea nemai avand frati vreau sa va spun ca avem chitanta de mana si actele de constructii ale caselor adica autorizatiile de constructii plus contractul de energie electrica, anul acesta mama mea a mers in primarie sa intrebe cum putem face pt a face cadastru pe acest teren si i sa raspuns ca nu figureaza ca ar avea rol bunicul pe acest teren, va mentionez ca suntem la zi cu impozitul pe acest teren, va intreb ce este de facut in acest caz pt a intra in legalitate, va multumesc si daca este nevoie voi reveni cu alte precizari la intrebarile si raspunsurile dumneavoastra
astept inca sugestii la aceasta intrebare va multumesc
buna ziua am un vecin care si-a facut casa cu mansarda cu vederea casei toata in curtea mea, a construit o constructie atipica adica are cam 20 m lungime si peretele casei e pe hotar si toate geamurile de la mansarda sunt cu fata in curtea mea, in vara trecuta am facut o bucatarie de vara construita din osb adica f usor demolabila si am pus-o cu spatele pe acel hotar sau perete, va rog spuneti-mi cine e indreptatit sa ceara ceva si mai exact ce anuma, va multumesc anticipat
exista schita caselor si nu stiu de autorizatie de constructie daca exista dar presupun ca exista daca au existat schitele caselor, nu cred ca exista rol sau cel putin asa mi sa spus la intrebare de la primarie, ce inseamna vacanta succesorala? va multumesc din inima
tatal meu a construit pe acest teren 2 case si el la folosit pana a decedat in 1999 iar dupa aceaa am ramas unic mostenitor eu