avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1025 soluții astăzi
Forum Activitate cristofer

Activitate cristofer

Răspuns la discuția MOSTENIRE / MOSTENITORI
Multumesc pentru raspuns.
Răspuns la discuția MOSTENIRE / MOSTENITORI
Buna ziua,
Multumesc pentru raspuns, dar totusi cand am fost la primarie si am depus actele de deces ale tatalui si am intrebat cum procedam cu plata impozitului pe teren, doamna de la impozite ne-a spus ca nu are treaba cu sotia intrucat fiind mostenire primita tot mostenire copii sunt cei care devin proprietari si ca drept dovada ne-a luat doar datele noastre ale copiilor.
Buna seara,
Va rog sa ma ajutati cu un raspuns in ceea ce priveste urmatoarea proplema:
,, Tatal meu decedat detinea un teren arabil primit mostenire de la parintii lui (cu titlu de proprietar - 3,14 ha).
Intrebarea este cine mosteneste acest teren sotia sau copii ?
Multumesc.




Bună ziua,
Î-mi cer scuze pentru că pun pentru a doua oară această intrebare, dar nu am primit nici un răspuns până acum si mi-aș dori să știu la ce mă pot aștepta.

Mă numesc C.I sunt din Galați și vă rog frumos dacă se poate să mi se răspundă la următoarea problemă.
Am inceput demersurile pentru achiziționarea unui apartament prin programul prima casă ajungănd până la semnarea contractului de vânzare - cumpărare, urmând ca banca să livreze banii către vânzător.
Problema mea ca cumpărător este că vreau să renunț la acest contract cu toate că am semnat contractul de vânzare - cumpărare și urmează ca banca să livreze banii către vânzător.
Întrebarea este cum pot renunța la contract în momentul acesta și ce se poate întâmpla cu contractul.
Mulțumesc anticipat.
Bună ziua,
Mă numesc C.I sunt din Galați și vă rog frumos dacă se poate să mi se răspundă la următoarea problemă.
Am inceput demersurile pentru achiziționarea unui apartament prin programul prima casă ajungănd până la semnarea contractului de vânzare - cumpărare, urmând ca banca să livreze banii către vânzător.
Problema mea ca cumpărător este că vreau să renunț la acest contract cu toate că am semnat contractul de vânzare - cumpărare și urmează ca banca să livreze banii către vânzător.
Întrebarea este cum pot renunța la contract în momentul acesta și ce se poate întâmpla cu contractul.
Mulțumesc anticipat.















Discuție Divort, partaj
Buna ziua,
Va rog frumos sa i-mi raspundeti la o problema in ceea ce priveste divortul.
Mentionez ca sunt casatorit de 10 ani si in urma unor discutii si contradictii pe o durata mai lunga am ajuns in stadiul de a divorta.
In urma cu 7 ani parintii mi-au facut mie si sotiei acte de vanzare cumparare pe casa parinteasca si intre timp am mai ridicat inca una pe terenul care sunt proprietari parintii, care intre timp au decedat si nu am acte de proprietar cu sotia pe acea locatie.
Intrebarea mea este ce drepturi are sotia in caz de partaj.
Mai adaug ca de 1 an si 6 luni sotia nu a contribuit cu nici un venit in casa, cu toate ca este salariata, lasandu-ma cu rate in banci si C.A.R-uri pe care le-am folosit pentru intretinere si constructia celei de a doua case.
Mai mentionez ca nu avem copii si as mai vrea sa inteleg daca se poate demonstra faptul ca in ultimul an si jumatate sotia nu a contribuit cu bani in gospodarie.
Multumesc.
Multumesc pentru raspuns. Va rog sa ma sfatuiti: am fost la politie cu hotararea judecatoreasca, pe care v-am prezentat-o in intrebare, si am fost informat despre masura administrativa privind permisul de conducere. Politia spune ca asocierea amenda penala in urma unei hotarari judecatoresti si suspendarea permisului nu exista. In urma acestei hotarari judecataroresti permisul se anuleaza indiferent de conditiile art.83.c.p.
Ce se poate face in acest caz si in care moment, mentionez ca hotararea judecatoreasca definitiva se va pronunta in jurul datei 14.11.2014.
Bună seara, apelez la dumneavoastră în speranța că voi primi o lămurire la problema
pe care o am.
Acum 2 luni am fost depistat la volanul atovehicolului sub influiența alcolului, motiv pentru care am fost condamnat.
Aceasta este sentința pe care am primit-o și pe care o atașez:

Tip solutie: Condamnare
Solutia pe scurt: Conf art. 396 alin. (1), (4) NCPP raportat la art. 83 CP. stabileşte pedeapsa de 4050 lei amendă penală (135 zile amendă x 30 lei/zi) în sarcina inculpatului Lupu Costel pentru săvârşirea infracţiunii de conducere a unui autovehicul sub influenţa alcoolului prev de art 336 alin 1 NCP cu aplic art 375 şi 396 alin 10 NCPP . Atrage atenţia inculpatului asupra consecinţelor prevăzute de disp. art 63 C.pen conform cărora în cazul neexecutării cu rea-credinţă a pedepsei amenzii, în tot sau în parte, aplicată prin prezenta sentinţă , numărul zilelor –amendă neexecutate se înlocuieşte cu un număr corespunzător de zile cu închisoare . În baza art. 274 alin. (1) NCPP obligă pe inculpat la plata sumei de 270 lei cu titlu de cheltuieli judiciare avansate de stat. Cu drept de apel în termen de 10 zile de la comunicarea minutei. Pronunţată în şedinţă publică, azi, 29.10.2014.
Document: Hotarâre 303/2014 29.10.2014

Întrebarea mea este ce se întâmplă cu carnetul de conducere, se mai dă o sancțiune administrativă din partea poliției despre care voi fi înștiințat în momentul când ajunge sentința dată la poliție, sau cum se procedează.

Vă mulțumesc și aștept răspunsul dumneavoastră.

Răspuns la discuția Comportament abuziv al șefului
Mulțumesc pentru răspuns, oricum trebuie să facem ceva ca îndreptăm situația actuală, și noi și domnul șef venin la servici pentru a căștiga bani și pentru a avea un loc de muncă.
Și eu la rândul meu am în subordine 16 oameni și nu mă comport așa cum se comportă dânsul.



Bună ziua, mă numesc Florea Vasile și aș dori răspuns la următoarea întrebare:
Aș putea face sesizare către ITM la care să atașez și o petiție semnată de mai mulți colegi pentru comportament abuziv al șefului ierarhic superior, și la ce răspuns mă pot aștepta din partea celor de la ITM în urma sesizării?
Ce alte căi de al tempera pe domnul șef am mai avea?
Menționez că suntem 12 colegi care avem parte de acelaș tratament din partea șeful, de felul că vă dau afară, faceți cum vă zic eu că dacă nu nu aveți ce căuta aici, nu vă dau concediul de odihnă, vă țin la servici cât vreau eu și etc., uitând că de fapt statutul nostru în companie este de angajat începând de la femeia de servici până la menegerul general (cu funții diferite, responsabilități diferite, dar și cu remunerație diferită).
Aștept răspunsul dumneavoastră și vă mulțumesc anticipat.