avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 786 soluții astăzi
Forum Activitate zivem

Activitate zivem

Răspuns la discuția depunere acte divort
La notar ne-am inteles, doar ca nu stiam in ce oras sa merg: cel in care locuim sau cel in care are el domiciliul.
Răspuns la discuția depunere acte divort
Multumesc frumos.
As dori sa stiu in ce oras pot depune actele de divort daca momentan locuiesc in alt oras decat cel de domiciliu? Mentionez ca am viza de flotant iar viitorul "fost sot" locuieste momentan cu noi pana isi gaseste chirie, dar tot in alta localitate decat cea din actul de identitate
Bunica mea a murit in 1984. Verisorul mamei a murit anul trecut. El detinea 2 apartamente si alte bunuri. Mama mea si fratii ei sunt reprezentati de unul din frati. I-au facut procura sa ii reprezinte in toate fazele succesiunii.
Pentru cumpararea drepturilor succesorale nu dispun de bani. Vroiam sa cumpar unul din apartamente cu un credit bancar (Prima casa), pe care nu cred ca il pot obtine decat pentru achizitionarea unei locuinte si nu a unor drepturi succesorale.
In ianuarie urmeaza sa inceapa procesul pentru succesiune. Si eu pot cumpara de la mostenitori dreptul de succesiune? Eu nu vreau sa cumpar decat o parte din masa succesorala (apartamentul). Cred ca am folosit corect termenii.
Buna ziua. Situatie: verisorul mamei mele a decedat anul trecut. Nu a fost casatorit, nu a avut copii. Singurii mostenitori sunt doua matusi ale mamei mele (si ale decedatului) si mama mea impreuna cu fratii ei (am inteles ca ei vin la mostenire ca urmasi ai bunicii mele). Pe mine ma intereseaza daca pot achizitiona un apartament pe care il detinea verisorul mamei decedat, sau care e procedura in aceste cazuri cu privire la bunurile celui decedat. Se scoate locuinta la licitatie sau o pot cumpara eu, si daca da, in ce conditii? Multumesc
Da, este tatal copilului
Buna ziua. As dori sa stiu in cazul in care prin testament las fiului meu minor o garsoniera pe care o detin dinainte de casatorie se poate ca atunci cand mor, sotul meu sa vanda garsoniera pana la majoratul fiului? Prin testament pot lasa tot ce mi s-ar cuveni din bunurile comune fiului meu? Multumesc anticipat pentru raspuns
Buna ziua, as dori cateva sfaturi in urmatoarea situatie: sotul meu a girat un contract de credit pe care titulara l-a luat pentru achitarea unui autoturism. Acum, aceasta este in divort si refuza sa plateasca creditul in situatia in care sotul ei foloseste masina de ani de zile. As vrea sa stiu ce ar putea face sotul meu ca sa dovedeasca daca se poate, ca beneficiarul creditului este sotul titularului cu care este in divort si sa il oblige cumva, legal desigur, sa isi asume raspunderea achitarii creditului. Inteleg ca in calitate de girant sotul trebuie sa plateasca ratele in continuare. Va multumesc
Răspuns la discuția divort
Va multumesc! Ma puteti ajuta cu recomandarea unei pagini de internet unde pot gasi o lista cu avocati care se ocupa de divorturi in Timisoara? Nu am avut nevoie pana acum asa ca nu stiu ce sa ii recomand cunostintei mele.