avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 769 soluții astăzi
Forum Activitate alexonofrei

Activitate alexonofrei

actionariatul firmei - asociat A administrator : 65%
asociat B 35%
Pentru achizitionarea in leasing a unui autoturism este necesara AGA. Trebuie ca aceasta AGA sa fie aprobata in unanimitate? Daca actionarul B se opune firma nu mai poate achizitiona autoturismul?
Răspuns la discuția cumparare parti sociale
mulumesc pentru raspuns. weekend placut!
Doresc sa cumpar o parte din partile sociale ale asociatului meu (si el este de acord sa imi vanda). Care este procedeul in aceste situatii? contract de vanzare, cesiune? cum se procedeaza in acest caz?
Din cate am inteles prima data se face la notariat un contract de cesiune a partilor sociale dupa care acesta se depune la registrul comertului.
administratorul (si actionar 50%) detine un domeniu web (adresa web) pe care o incredinteaza spre folosire firmei. aceasta foloseste adresa respectiva pentru a infiinta un magazin on line.(achizitioneaza scriptul, il instaleaza si il administreaza). Acum celalalt asociat pretinde ca administratorul sa cedeze firmei adresa respectiva spunand ca a el nu a stiut ca adresa web a fost a administratorului. si se considera pagubit.
Intrebare: are actionarul "reclamant" castig de cauza?
Multumesc pentru raspuns. Speram sa fie asa.
sunt administrator si actionar intr-o firma. in urma cu doi ani am angajat-o pe prietena mea care acum cateva luni a preluat de la mine o firma pe care o aveam si care nu a avut activitate. acum firma acesteia este unul dintre furnizorii firmei la care sunt administrator.Celalalt actionar care este si el administrator al unei alte firme din acelasi sector ma ameninta ca ma da in judecata pt ca fraudez firma pe care o conduc. Defapt asociatul meu este foarte deranjat ca astfel firma sa isi pierde rolul de furnizor principal al firmei pe care o conduc. Precizez ca firma condusa de mine a inregistrat crestere substantiala in fiecare an si nu a are datorii.
Buna seara,

Ce trebuie sa faca acel angajat ca sa poata fi tras la raspundere? Sau mai bine spus ce nu trebuie sa faca (pt ca interesul meu este sa imi pastrez angajatul dar sa nu fiu tras la raspundere de catre asociatul meu ca sunt partinitor. Repet asociatul meu este administrator la o firma furnizoare firmei pe care o conduc.. deci are interes sa "ii caute pricina" angajatului meu).
Exact asta spuneam si eu. Nu vreau sa il concediez. Problema este ca asociatul meu (50%) nu este bucuros... mai ales ca si el are o firma care este furnizoare firmei pe care o administrez.
In aceasta speta eu ma aflu in pozitia administratorului, care este si asociat 50%. Nu am nimic impotriva faptului ca acel angajat a deschis o firma in acelasi domeniu deoarece acesta a devenit furnizor al firmei noastre si nu vreau sa il concediez pentru ca isi face bine treaba si mi-ar fi greu sa gasesc alt om care sa il inlocuiasca.
Celalalt asociat insa nu este de acord.
Exista o problema dpdv legal daca un angajat al firmei isi deschide o firma in acelasi domeniu? Administratorul nu are nimic impotriva. Poate celalalt asociat sa emita obiectiuni?