avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 146 soluții astăzi
Forum Activitate silvester1

Activitate silvester1

Discuție carte funciara
buna ziua,
am o casa si nu am carte funciara.unde trebuie sa ma adresez pentru a se efectua masuratoarea curtii si a se intocmi cartea funciara?
multumesc,
am chemat pe cei de la primarie pentru a face masuratorile in vederea intocmirii cartii funciare.au venit au masurat,au zis ca trebuie luata masuratoarea prin satelit,ca dureaza aprox.30 zile si a trecul 3 luni din noiembrie pana acum si nu a mai venit nimic.ce pot face si unde ma pot adresa?
ideea este alta,presedintele este mana dreapta a administratorului si face numai ce spune el,de aceea ma interesa daca exista o lege caresa il oblige pe presedinte sa o aplice,
da,este si casier.exista o lege prin care presedintele are obligatia de a nu il mai lasa sa incaseze bani de la locatari?
nu este cu CIM(deci cu alte cuvinte putem sa stam linistiti pana ne ia toti banii si pleaca singur)
pe baza de probe,investigatii,expertize.(de catre biroul de investigare a fraudelor)
daca un administrator al unei asociatii de proprietari i se intocmeste dosar penal mai are voie sa isi profeseze meseria in cadrul asociatiei(i s-a intocmit dosar penal pentru infractiunile de abuz in serviciu contra intereselor persoanelor,fals in inscrisuri sub semnatura privata si uz de fals, fapte prevazute si pedepsite de art.246;290 si 291 C.p.)
Răspuns la discuția concediu de odihna
cum pot intra in posesia unui articol sau lege care imi da dreptul la CO pentru perioada care am lucrat anul acesta,ca sa ii pot arata patronului ce spune legea.
buna ziua,
sunt angajat la o societate privata din 03.05.2011,si vreau sa stiu daca am dreptul la CO anul asta sau dupa 11 luni de la angajare,pentru ca patronul mi-a spus ca am dreptul la CO dupa 11luni ca pana atunci trebuie sa cotizez.
va multumesc,
doamna elga, caldura nu am avut toata iarna,apa calda la fel,femei de serviciu nu,apa rece o platim separat la alt serviciu deci asociatia nu aretreaba cu apa rece,lift nu avem ca este bloc cu 4 etaje,deci in afara curentului electric de pe casa scarii si salariul barosan al domnului administrator nu avem de platit nimic. unde este greseala?