avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 825 soluții astăzi
Forum Activitate narcisa iliescu

Activitate narcisa iliescu

Discuție plata CASS
In urma legii ca se plateste CASS pentru venituri din dobanzi(in cazul in care persoana nu e pensionara sau salariata) vreau sa va intreb cine emite adeverinta(dovada)de asigurat pentru medic?
Se poate deconta taxa scolara trimestriala la o facultate private a unui angajat care se perfectioneaza pentru postul ocupat in firma?ce trebuie facut? aceasta taxa se va cuprinde in statul de salariu al salariatului sau se deconteaza pur si simplu de catre angajator fara alte impozite?
Discuție Plata dividende
Plata dividendelor catre asociatii unei firme se poate face doar o data numerar si in rest prin banca? Legea 70 este cam ambigua si lasa loc de interpretari in ceea ce priveste fractionarea platilor (a dividendelor.

[Va rog nu mai editati mesajele cu majuscule.]
Se poate deconta taxa scolara anuala la o facultate particulara a unui angajat care se califica pentru postul ocupat in firma, prin efectuarea facultatii ?

[Va rog nu mai editati mesajele cu majuscule.]
Sunt in divort cu sotul.Impreuna am beneficiat de programul ""prima casa"" si vreau sa stiu daca voi mai putea beneficia dupa divort de acest program in eventualitatea ca ma casatoresc din nou
Discuție Fisa post
Am nevoie de fisa postului pentru laborant chimist
Va multumesc anticipat pntru ajutor
Buna ziua, as vrea daca poate sa-mi dea cineva baza legala prin care as putea sa-mi recuperez impozitul (platit la taxe si impozite locale ) aferent unei investitii facute de catre un chirias la imobilul proprietate.Precizez ca si chiriasul si proprietarul sunt persoane juridice
Un medic nu poate functiona in 2 unitati medicale care au contract cu Casa de Sanatate.Este valabil si pentru asistentii medicali?
Discuție functie de baza
O persoana angajata cu contract in USA care are in paralel contract si in Romania cu timp partial, poate considera functia din Romania- functie de baza?
Va rog sa-mi spuneti daca o societate are mai multe active sub forma de cladiri dar nu locuieste in niciuna(deci nu are destinatie de locuinta) trebuie sa plateasca aceasta asigurare obligatorie pentru ele? Cladirile sunt inchiriate la diverse firme care isi desfasoara activitatea in ele