avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 952 soluții astăzi
Forum Activitate mark37

Activitate mark37

Răspuns la discuția Buna seara - transfer teren
Succesiunea este facuta in urma unui proces,eu nu ma pot folosi de acel pamint fiind dat in ascociatie.mi-ar fii de mare ajutor unde locuiesc.Multumesc.
Va spun inca odata buna seara,m-am tot gindit sa intreb pe acest forum in legatura cu o mostenire.In urma decesul tatalui meu am ramas cu niste pamint,imi este ff greu sau imposibil sa zic asa,eu m-am nascut in alt judet,si intrebarea ar fii daca pot sa transfer aceea mostenire in localitatea unde stau.
Mentionez ca e vorba de judetul OLT unde se afla aceea mostenire si eu locuiesc in SIBIU la comuna, VA MULTUMESC
Miine imi aduc baiatul acasa,din discutiile avute cu baiatul am inteles ca mama lui va cere bani pentru cele 6 luni care ar fi stat acolo la ea teoretic,baiatul iar fi spus ca din 6 luni...5 luni nu ar fi stat in aceea casa si nu ar fi corect sa ceara bani mama lui.Mama lui e avara dupa bani,pe 28 cind o sa avem procesul baiatul va fi cu mine si in caz ca mama lui va deschide discutia de bani,am sa-i spun la judecator ca minorul se afla cu mine si va avea un cuvint de spus.Nu m-i se pare normal ca baiatul sa fie in grija mea sii sa si platesc bani ,oare judecatorul va tine cont de vorbele minorului?
A facut 17 in 10 Mai.Nu a fost primit bine in aceea casa,ea sta cu alt barbat,probabil de aceea e tot plecat ,revenind la 2..3 zile pe acolo,
Procesul e inceput de mama lui,sa comunic cu mama lui nu e posibil dupa raul care m-i la facut,am crezut ca ea se poate numi mama.voi incerca sa-l aduc pe calea buna pe minor avind in vedere trecutul sau cu mama lui.Speer sa ma asculte.
Dupa 18 ani de concubinaj m-am despartit de mama copilului meu,baiatul a vrut sa vina cu mine,a urmat procesul pentru custodia minorului si obligare mamei minorului la plata pensiei alimentare.In decurs de 3 ani minorul a creeat multe probleme prin urmare l-am trimis la mama lui.e normal a inceput procesul de reincredintare a minorului,astazi ..dupa 6 luni l-am revazut si am discutat in amanuntire cu minorul si dupa cele discutate cu el a reiesit ca el ar sta la o prietena de-a lui.Era pot spune asa pe clasa 11,dupa plecarea lui probabil in urma absentelor a urmat exmatricularea,Am discutat despre o reintoarcere in familia mea ,el ar vrea dar sa-i platesc niste datorii si vin cu rugamintea la dumneavoastra sa ma sfatuiti cum sa fac?procesul este pe 28 si daca minorul se reintoarce eu voi fii obligat la o plata ca minorul ar fi stat la ea?mentionez ca eu in fiecare luna cind primeam pensia o returnam prin posta.sa nu am probleme.
Procesul a inceput pe data de 26 Noiembrie anul trecut.el plecind pe 23 la mama lui.VA MULTUMESC PENTRU INTELEGERE
Sunt tata-l unui minor de 16 ani,il am inspre crestere crestere si educare,sunt despartit de mama lui de 2,5 ani,
De curind minorul a avut o prietena care in luna Septembrie devine majora,au avut contacte sexuale si au inceput sa apara probleme ca ea ar fii gravida,
Astazi au avut o intrunire familia ei cu minorul care urmeaza sa fie pe clasa a 11,din discutiile avute ar fii reiesit ca ea nu renunta la sarcina,si va urma calea proceduara pentru pensie,ca mi-ar retine si mie din salarul,cota parte,
Precizez ca pensia primita de la mama lui e de 250,
VA MULTUMESC,
mark37 a scris:

Au trecut 2 ani ,de la despartire,fiecare si-a refacut viata,dar eu o nelamurire,dupa 18 ani,i-am crescut minorul fara pensie din partea tata-lui minorului,ma fortat sa-i dau jumate din spatiu,cererea era pe numele meu,mie mi-a aprobat directorul,cind am facut contractul prin notariat intre Sc.Matasea Romana.i-am explicat notaritei,respective,VESTEMEAN,avem copil impreuna,(al nostru,)
Dupa o perioada de 3 ani .mi-a cerut cealalta jumatate,m-am dus din nou,la VESTEMEAN.i-am facut contract de vinzare cumparare,pentru a avea familia unita,am fost santajat,nu am primit nici un ban,
Un avocat ,din Sibiu,a ascultat povestea mea,singura cale de atac ar fii sa arate,un document cu banii scosii de undeva,sii sa se ajunga la forma initiala,jumate,jumate,am fost imprumutat in banca 100 de mil,vechi,acuma abia am gatat,am muncit ,mult,acolo,cind am fost cu spatiu la punct,copilul nostru si cu mine (minorul era tot cu mine )am parasit locuinta,ea umblind din barbat in barbat,de fapt era viata eii,
Dupa 18 anii de crestere a minorului,care in prezent sta cu ea,dupa banii ff multii investitii,sii munca depusa,chiar nu merit nimic,?mentionez,ca nu am nici o chitanta,totul a fost pregatit,
Ce am ,am martorii ca am trait in concubinaj,18 ani,roog pe aceasta cale,nu-mi trebuie nimic,tot ce imi revine mie,ii donez,sau i dau la avocatul care se ocupa de caz,fara sa ma mai coste cv,
Am crezut ca traim intr-o lume normala,ca este cineva sus,in prezent ea locuieste cu un agent de paza ,la REAL,e din Copsa Mica ,el stie ce ia spus eii lui,adevarul nu vreau sa fie uitat,eu mi-am refacut familia,sa zic asa,razboiul e pentru cei puternici,eu nu vreau decit dreptate,oare legea va gasii o cale sa ma inteleaga?chiar nu conteaza 18 anii,?sii minor crescut,


Au trecut 2 ani ,de la despartire,fiecare si-a refacut viata,dar eu o nelamurire,dupa 18 ani,i-am crescut minorul fara pensie din partea tata-lui minorului,ma fortat sa-i dau jumate din spatiu,cererea era pe numele meu,mie mi-a aprobat directorul,cind am facut contractul prin notariat intre Sc.Matasea Romana.i-am explicat notaritei,respective,VESTEMEAN,avem copil impreuna,(al nostru,)
Dupa o perioada de 3 ani .mi-a cerut cealalta jumatate,m-am dus din nou,la VESTEMEAN.i-am facut contract de vinzare cumparare,pentru a avea familia unita,am fost santajat,nu am primit nici un ban,
Un avocat ,din Sibiu,a ascultat povestea mea,singura cale de atac ar fii sa arate,un document cu banii scosii de undeva,sii sa se ajunga la forma initiala,jumate,jumate,am fost imprumutat in banca 100 de mil,vechi,acuma abia am gatat,am muncit ,mult,acolo,cind am fost cu spatiu la punct,copilul nostru si cu mine (minorul era tot cu mine )am parasit locuinta,ea umblind din barbat in barbat,de fapt era viata eii,
Dupa 18 anii de crestere a minorului,care in prezent sta cu ea,dupa banii ff multii investitii,sii munca depusa,chiar nu merit nimic,?mentionez,ca nu am nici o chitanta,totul a fost pregatit,
Ce am ,am martorii ca am trait in concubinaj,18 ani,roog pe aceasta cale,nu-mi trebuie nimic,tot ce imi revine mie,ii donez,sau i dau la avocatul care se ocupa de caz,fara sa ma mai coste cv,
Am crezut ca traim intr-o lume normala,ca este cineva sus,in prezent ea locuieste cu un agent de paza ,la REAL,e din Copsa Mica ,el stie ce ia spus eii lui,adevarul nu vreau sa fie uitat,eu mi-am refacut familia,sa zic asa,razboiul e pentru cei puternici,eu nu vreau decit dreptate,oare legea va gasii o cale sa ma inteleaga?chiar nu conteaza 18 anii,?sii minor crescut,
Răspuns la discuția Minorii problema,
Da,pentru neglijenta,am vb cu agentul de politie la tel,si mi-a spus sai explic minorului ca nu se pleaca de acasa asa,tam nesam,sii sa deschid eu proces pentru schimbarea domiciliului,minorului,dar minorul nu a vrut sa vina acasa,atunci iam dat hainele le aveam pregatite in masina,deja stiam ca tot eu voi fii cel condamnat,cel amendat pentru neglijenta,probabil lui ii era rusine sa mai de-a ochi cu prietena mea,
Problema e ca astazii pe la 8 dimineata ma sunat alt agent de politie,tot din localitatea unde am domiciliul,unde traieste mama si minorul,ca sa depus de catre minor ca eu la-m dat afara,i-am spus in citeva cuvinte era sii la servici,din discutiile avute rapid a ramas sa ne vedem miine pe la 8,30,sa discutam,nu stiu deocamdata cine a scris reclamatia,dar in ziua cind a plecat de acasa minorul,a lasat un bilet in care spunea ca e in oras si revine seara,ca merge la o plimbare,trebuie sa vad daca reclamatia este cu acelasii scris,sunt sigur ca a facut mama lui reclamatia,a ajuns la urechile eii ca imi e bine,sii ca deobicei cind are loc o despartire ii oresc fiecare rau altuia,dar depinde de multii factorii,important e sa fii OM,
Mentionez ca in decizia judecatoreasca ,minorul este incredintat ambilor parintii numai domiciliul este la mine,sii la obligarea pensiei ,de 250,lei, a mamei,acestii banii erau de buzunar minorului,
Va multumesc,