avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 233 soluții astăzi
Forum Activitate valiungur

Activitate valiungur

Răspuns la discuția Diurna externa
freeelis a scris:

incepand cu data de 1 februarie 2013, in baza OG 8/2013 pentru modificarea si completarea Legii 571/2003 privind Codul fiscal si reglementarea unor masuri financiar-fiscale, art. 55 alineatul (4), litera g) si art. 296 indice 15 s-au modificat si au urmatorul cuprins:

art.55 (4) Următoarele sume nu sunt incluse în veniturile salariale şi nu sunt impozabile, în înţelesul impozitului pe venit:
.......
g) sumele primite de angajati in conditiile prevazute de lege sau de contractul de munca aplicabil, pe perioada delegarii si detasarii in alta localitate, in tara si in strainatate, in interesul serviciului, ca indemnizatii si orice alte sume de aceeasi natura, in limita a de 2,5 ori nivelul legal stabilit prin hotarare a Guvernului pentru personalul din institutiile publice, precum si cele primite pentru acoperirea cheltuielilor de transport si cazare.


art.296 ind.15 : Nu se cuprind în baza lunară a contribuţiilor sociale obligatorii, prevăzută la art. 296^4, următoarele:
....
g) indemnizatiile primite pe perioada delegarii si detasarii in alta localitate, in tara si in strainatate, in interesul serviciului, si orice alte sume de aceeasi natura, in limita a de 2,5 ori nivelul legal stabilit prin hotarare a Guvernului pentru personalul din institutiile publice, precum si sumele primite pentru acoperirea cheltuielilor de transport si cazare;”.


Diurna legala externa/zi (conform HG 518/1995 ) – pentru tari UE:
35 euro x 0,75 x 1,15 x 1.08x 1,074 = 32,60 euro/zi.

Diurna maxima deductibila fiscal/zi (conform HG 518/1995+ art 21 alin 3lit . b din Legea 571/2003 – codul fiscal ) – pentru tari UE
35 euro x 0,75 x 1,15 x 1,08 x1,074 x 2,5 = 87,5 euro/zi.

Prin urmare, diurna acordata nu este supusa impozitarii.


Intrebarea mea acest nivel pt diurna externa este nemodificat din 2003 ? de ce unele companii private acorda 35 € ca in exemplu iar altele merg pana la 65-70 € tot in Germania.
Din cate inteleg oricum cu 01.06 pt angajator s-a eliminat dubla impozitare adica se deduce la impozitul pe profit si ce depaseste de 2,5 ori limita maxima legala ,adica un angajotor poate acorda 200 € diurna in Germania ca diferenta de 113,5 € o deduce la calculul impozitului pe profit daca dovedeste ca aceste cheltuieli sunt in scopul desfasurarii activitatii economice .Ce se intampla daca societatea respectiva are pierdere si nu profit ?- mai pot fi deduse aceste cheltuieli sau nu.
activitatea unei organizatii de tip CAR poate fi considerata ca serviciu ? Protectia Consumatorului, are dreptul de a controla activitatea unei astfel de organizatii?
daca stiti cumva ce acte normative reglementeaza activitatea unei organizatii de tip C.A.R. (casa de ajutor reciproc) a unei societati comerciale?Am girat o persoana care a contractat un imprumut si apoi a fost diponibilizata cu plati compensatorii si totusi nu si-a achitat si acest imprumut.Acum mi se retine mie ca girant rata respectiva si as vrea sa stiu cum pot actiona ca sa imi recuperez banii de la persoana respectiva.
Multumesc pentru raspuns, se pare ca nu cu Biroul de credit am de luptat ci cu banca.Curios ca nu am nici o instintare de la banca respectiva ca am fost raportat la Biroul de credit ca rau platnic.Eu personal nu am fost client al bancii respective si nici nu cred ca pot fi considerat client atat timp cat am girat doar un client al bancii , care totusi pana la urma si-a achitat creditul fara a se ajunge la executare silita.
E cam greu acum sa obtin contractul respectiv de credit sa vad ce scria legat de giranti .Am cerut insa o situatie de la Biroul de credit referitor la persoana mea si functie de ce voi gasi acolo o sa vad ce e de facut mai departe .

Am girat pentru o cunostinta care a luat imprumut si a ramas restant la plata creditului.Dupa mai multe somatii si-a achitat intr-un tarziu imprumutul dar, eu m-am trezit ca apar la Biroul de credit pe lista neagra a datornicilor ceea ce nu mi se pare corect. Am fost la doua banci care au refuzat sa-mi acorde un credit de nevoi personale pe acest motiv ,desi eu nu am avut contractat nici un credit de cand a aparut acest Birou, doar ca am girat pe cunostinta respectiva.
Stie cineva cum pot iesi din aceasta situatie?
Discuție Succesiune
Pentru a deschide succesiune dupa mama decedata am nevoive de plan cadastral sau sunt suficiente actele de vanzare cumparare ale bunurilor imobile aflate in proprietatea parintilor - nu exista testament.
Răspuns la discuția Asigurare locuinta obligatorie
problema succesiunii e putin mai complicata , nu are rost sa o expun aici.Vroiam doar sa stiu daca asigurarea incheiata de tatal meu , fara a avea succesiunea facuta este valabila sau este asa cum spunea brokerul de asigurare - nula.Mostenirea se va imparti succesorilor si atunci fiecare trebuie sa-si faca asigurare pe partea lui de mostenire??
Pentru o locuinta din mediu rural ,proprietate a parintilor - mama a decedat in urma cu un an si nu am facut inca succesiunea, - brokerul de asigurari refuza sa-mi faca polita de asigurare obligatorie spunand ca nu are nici o valoare fara succesiune.Pe actul de vanzare cumparare sunt trecuti amandoi parintii. Ce ma sfatuiti sa fac ca sa nu primesc amenda cu care suntem amenintati - sunt convins ca primariile abia asteapta sa-si imbogateasca bugetele pe seama noastra .In unele cazuri deja au fost trimise scrisori prin care suntem somati sa ne facem asigurare .
Răspuns la discuția PFA sediu social si profesional
multumesc pentru raspuns
Pentru infintare PFA , magazin de haine second hand am spatiu inchiriat , ca sediu profesional - este necesar si sediu social -adresa de domiciliu- pentru asta e nevoie de acordul sotiei legalizat la notar cum am citit pe forum ?Sau sediul social si profesional pot fi amandoua in spatiul inchiriat?