avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 463 soluții astăzi
Forum Activitate Kostyka

Activitate Kostyka

Răspuns la discuția Probleme cu terenuri
Eu am gandit problema ca si in cazul schimbului de locuinte, si credeam ca exista (mai ales acum cu intabulari, cu cadastre), o agentie care sa monitorizeze, intentiile unor persoane care doresc sa schimbe terenuri dintr-un judet in altul.
La multi ani pe 2014, ma adresez dvs cu urmatoarea speta:
Cineva are un teren intravilan intr-o comuna dintr-un judet X, dar locuieste si are evidenta fiscala in judetul Y, poate el sa se adreseze, vreunei institutii, care sa-l ajute sa trasfere terenul proprietate din judetul X in judetul Y.
Astept raspunsul dvs.
Va multunesc anticipat.
Este coret ca un angajat cu contract de munca de 8h/zi, sa fie platit functie de numarul de ore pe care le realizeaza intr-o luna de 260h cu 2-3 lei la ora? Ce este de facut in acest caz?
Multumesc frumos!
komkao a scris:

Sa renunte la acest sistem deoarece nu este legal.


Va rog frumos sa precizati ce anume nu este legal, tura de 24h sau faptul ca se fac ore suplimentare ce nu sunt platite.
Este cunoscut faptul ca in momentul de fata multe societati au obiect de activitate paza unor obiective economice. Unde activitatea este intensa, serviciul de paza trebuie asigurat 24h din 24h. In acest caz agentii de paza lucreaza dupa programul in ture de 24h serviciu si 48h libere efectuand 240sau 268h lucrate /luna fata de 184 sau 176h / luna. Acesti agenti nu primesc nici spor pentru lucru in ture de noapte si nici orele suplimentare nu le sunt platite.
Multumesc pentru raspuns,
Un prieten al meu a avut o problema cu ARR-ul, prin aceea ca dupa 15 ani de activitate ca instructor auto, s-a gasit cineva sa-i interzica sa mai lucreze ca instructor, pentru ca nu corespundea criteriilor de atestare prevazute de legea instrctorilor auto. In speta prietenul meu avea o mentiune in cazierul judiciar. "ucidere din culpa" de foarte mutlti ani, pentru fusese condamnat cu suspendare, dar nu ca urmare a vre unui accident e circulatie, ci din alte cauze.
A dat in judecata ARR-ul, a castigat in prima instanta la Constanta, dar ARR-ul a depus contestatie, iar cauza s-a judect la Bucuresti la Inalta Curte de Casatie si Justitie, care a intors rezultatul. Sunt convins ca prietenul meu are dreptate, Legea sus mentionata ii da dreptul sa profeseze meseria de instructor auto, a primit atestat si la reinoit de 2 ori in acelesi conditii enumerate mai sus. Acum speriat de cele intamplate, a mers si a facut reabilitarea, iar cazierul acum ii este curat.
Cum poate sa fie reparata eroarea judecatoreasca comisa de ICCJ Bucuresti?
Răspuns la discuția Procurorii si referendumul
Jocandi Causa a scris:

Kostyka a scris:

Se vede ca s-a depasit situatia de fapt. Reiau speta \"nea Ion s-a trezit cu procurorul la poarta, i-a fost aratat un tabel si intrbat daca recunoaste semnatura. Nea ion a scos b.i.-ul (repet B.I-ul) si a aratat ca nu are stampila pe el si a declarat ca nu a mers la vot. Procurorul l-a pus sa jure cu mana pe biblie, si sa declare acest lucru inscris\". Intrebare poate nea Ion sa refuze sa dea declaratie scrisa? aceasta este speta.
Va mai rog ceva: Incercati sa nu mai poltizati, justitia trebuie sa fie independenta, iar judecata sa se refere doar la speta in cauza. Inca nu functioneaza prevederea constitutionala a \"prezumtiei de nevinovatie\" si mai ales ca acum suntem doar in faza de cercetare penala, de acumulare de probe, iar dupa parerea mea procurorul trebuia sa apeleze la organele specializate de cercetare penala nu sa mearga el pe teren dar aici poate gresesc.


In momentul in care am facut referire la antene, vroiam sa precizez ca afrmatiile dvs sunt luate de acolo.
Doar acolo este prezentata situatia asa cum prezentati si dvs aici.
Reprezentantii Ministerului Public au afirmat in mod oficial ca nu este adevarat ceea ce spun respectivele posturi tv vadit implicate politic.
S-a precizat extrem de clar ca totul s-a desfasurat conform legii.
Asadar nea Ion si nea'Costica TREBUIE sa dai declaratie, daca este citat in calitate de martor.




Imi pare rau dar cred ca suteti prea orbit de politica si nu vedeti ca eu vorbesc de o speta imaginara, Totusi stiu o speta in care o persoana de la o declaratie smulsa pentru martor, a fost apoi inculpata si sanctionata cu amenda penala. Referitor la speta, cu nea Ion in momentul in care procurorul s-a dus la el la poarta, nu avea nicio calitate in procesul penal. intra in joc doar daca da declaratie scrisa, pentru ca apoi va trebui sa fie ascultat de judecator, iar nea Ion se vede tirit la Judecatorie, pe banii lui, fara sa faca nimic.Procurorului in aceasta faza ii sunt suficiente ca dovezi copia b.i-ului si specimenul de semnatura a lui nea Ion pe care poate s-o execute, pe copia b.i.-ului. Multumesc frumos.!
Răspuns la discuția Procurorii si referendumul
Se vede ca s-a depasit situatia de fapt. Reiau speta "nea Ion s-a trezit cu procurorul la poarta, i-a fost aratat un tabel si intrbat daca recunoaste semnatura. Nea ion a scos b.i.-ul (repet B.I-ul) si a aratat ca nu are stampila pe el si a declarat ca nu a mers la vot. Procurorul l-a pus sa jure cu mana pe biblie, si sa declare acest lucru inscris". Intrebare poate nea Ion sa refuze sa dea declaratie scrisa? aceasta este speta.
Va mai rog ceva: Incercati sa nu mai poltizati, justitia trebuie sa fie independenta, iar judecata sa se refere doar la speta in cauza. Inca nu functioneaza prevederea constitutionala a "prezumtiei de nevinovatie" si mai ales ca acum suntem doar in faza de cercetare penala, de acumulare de probe, iar dupa parerea mea procurorul trebuia sa apeleze la organele specializate de cercetare penala nu sa mearga el pe teren dar aici poate gresesc.