avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1909 soluții astăzi
Forum Activitate mihaela2007

Activitate mihaela2007

am implinit 18 ani in iunie 2014 si doresc a introduce o actiune pt pensie intretinere pana la finalizarea studiior;

1.cer pensie pana la finalizarea liceului sau pana la finalizarea studiilor universitare?
2.pe ce art.din lege sa-mi intemeiez actiunea?
la instanta care la audiat?sub ce forma sau in ce format se depune aceasta plangere?
cum se poate face contestatie fata de declaratia unui martor data in fata instantei in dosar penal sub juramant, decaratie pe care o consider ca neadevarata?
se poate solicita inregistrarea video a sedintei in cazul unui dosar penal? stiu ca acum se inregistreaza audio conform n.c. pr.civ
cum si trebuie sa contina o cerere privind recuzarea unui procuror cand se invoca aceasta in cursul judecatii?

sunt judecata intrun dosar penal in care procurorul pe fata ma umileste. pot cere recuzarea lui? dc da, de cine se judeca?sau de cine se hotaraste?
ma refeream la ce forma juridica si avantajos contabila se refera activitatea de invatamant prescolar.
servicii educative de invatamant prescolar. care e cea mai avantajoasa forma juridica? serviciile educative sutn purtatoare de tva?
in cate asociatii o persoana fizica poate fi membru sau vicepresedinte sau presedinte ?
- copilul meu a aparut la tv in urma filmarii unui clip in gradinita unde este inscris; nu trebuia sa mi se ceara acordul pt asa ceva?