avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 977 soluții astăzi
Forum Activitate vali1970

Activitate vali1970

Răspuns la discuția Act notarial pierdut
va multumesc ptr raspuns
Buna ziua,va rog frumos daca puteti a ma indruma si a-mi spune cum pot face rost de un duplicat dupa un act notarial incheiat in urma cu 16 ani in mun.giurgiu,grav fiind ca sotul nu-si mai aminteste biroul notarial la care a incheiat actul (act in care verisorii primari ii cedau dreptul lor asupra unui imobil ramas de la bunici) ei au plecat in strainatate nu mai putem da de ei , vrem sa facem acte sa vindem imobilul si nu putem dezbate succesiunile fara acel act.
Ce rezolvare exista?
Va multumesc anticipat
va multumesc
va multumesc frumos ptr tot timpul acordat ptr a ma lamuri in problema intampinata,puteti sa-mi sp clar ce pot face pe viitor ptr a ma asigura in fata chiriasilor neglijenti???am inteles ca pot sa adauga la contractul de inchiriere incheiat la circa financiara un proces verbal in care sa trec toate bunurile date in folosinta sau sa merg la firma de asigurare sa cer asig bunurilor?
noi am incheiat un contract la circa financiara si atat doar, contractul de locatiune despre care spuneti dvs este acelasi cu contractul de inchiriere?Va rog mult spuneti-mi ptr.viitor cum pot sa-mi asigur bunurile din locuinta (se inchiriaza mobilata) impotriva chiriasilor neglijenti,mentionez ca am avut asig ptr locuinta de la care am primit o suma doar de 20mil lei vechi ,suma ce a acoperit doar o mica parte din toate bunurile facute scrum si specificate toate in procesul verbal de pompierii(mas.spalat,are cond,mobilier de buc,mob.camera,geam termopan ,faianta ,parchet ,usa term,zugraveala etc).
am inchiriat o gars, legal,cu contract de inchiriere inregistrat la circa financiara ,cu suma reala,l-am trecut in carte de imobil a blocului....la scurt timp din cauza masini de spalat s-a produs un incendiu,acest electrocasnic ar fost trecut in procesul verbal de catre pompierii ca fiind sursa incendiului.Am convenit cu chiriasul sa refacem toate bunurile deteriorate(aer cond,geam term.,masina de sp.,mobilier de bucatarie) punand bani jumatate -jumatate,acum dupa nici 3 luni de la paguba el ne anunta ca se va muta iar paguba facuta nu ii revine lui sa plateasca absolut nimic, imi spune ca si el a pierdut in urma incendiului laptop si cateva haine si nici lui nu i le plateste nimeni.Astazi si-a luat toate lucrurile si a plecat spunand ca nu-i revine nimic de platit???? CUM ESTE CORECT?Ce putem face ,noi ca propietarii,sa ne recuperam macar jumatate din paguba ramasa?
buna ziua, as dori sa stiu daca angajatorul poate obliga angajatul sa intre in concediul de odihna ne mai tinand cont de planificarea facuta 9mentionez ca pe 2011 toti angajati ne-am luat zilele de concediu ) si daca dupa cele 5 zile de co se poate face disponibilizare ,gandind ca cele 5 zile pe care ne obliga sa le luam ar fi aferente celor 2 luni lucrate in anul 2012.
multumesc anticipat ptr.rasp.
facem parte din asociatia de proprietari a unui bl. din bucuresti si impreuna cu propieterii blocului am urmat pasi demiterii vechiului presedinte care a facut mult prea multe lucruri necurate iar acum nu vrea sa ne dea actele asociatiei si nimic din ce apartine asociatiei ,v-am ruga sa ne spuneti cum putem recupera actele de la el pe cale amiabila,am omis sa va comunic ca ne-am prezentat la serviciu adm. din cadrul primariei sector 6 si ne-au sp ca toti pasi facuti de noi ptr demitere sunt buni ,ca am procedet conf legii dar ca m-ai mult nu ne pot ajutat cu nimic .Ce este de facut????care sunt pasi de urmat ptr preluarea actelor?