avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 680 soluții astăzi
Forum Activitate ela1987

Activitate ela1987

Răspuns la discuția Facturare servicii transport
ela1987 a scris:

Buna ziua,
Am urmatoarea situatie: o firma de transport din Romania ia o cursa de la o casa de expeditii din Romania. Cursa este pe ruta Romania- Elvetia. Cum trebuie facturat transportul catre casa de expeditii din Romania. Mentonez ca ambele firme sunt platitoare de TVA

Va multumesc


Chiar nu ma poate ajuta nimeni?

Multumesc
Buna ziua,
Am urmatoarea situatie: o firma de transport din Romania ia o cursa de la o casa de expeditii din Romania. Cursa este pe ruta Romania- Elvetia. Cum trebuie facturat transportul catre casa de expeditii din Romania. Mentonez ca ambele firme sunt platitoare de TVA

Va multumesc
Buna ziua,
Daca o brutarie primeste grau de la personae fizice si acorda in schimb paine trebuie sa solicite atestatul de producator? Trebuie facut stopaj la sursa?

Va multumesc
Multumesc pentru raspuns, as mai avea o intrebare: este corecta operarea in revisal cu data de 15.06.2015 sau trebuia cu data de 16.06.2015?

Va multumesc
Buna ziua, ma puteti ajuta va rog intr-o problema: am avut un angajat cu contract de munca pe perioada determinata pana in 15.06.2015. In 15.06.2015 am trimis revisalul cu incetarea contractului de munca potrivit art 65 alin 1, este grestit? ar trebui sa fac corectie in art 56 lit i ? La un control ITM as putea primii amenda?
Va multumesc
Răspuns la discuția Raport gestiune tva 9 %
ela1987 a scris:

Buna ziua,
Ma poate ajuta cineva va rog in legatura cu raportul de gestiune completat de la 1 iunie 2015. Este corecta completarea a doua rapoarte de gestiune la un magazine, cate un raport pentru fiecare cota de TVA in parte?

Va multumesc


Chiar nu ma poate ajuta nimeni cu un sfat?

Va multumesc

Buna ziua,
Ma poate ajuta cineva va rog in legatura cu raportul de gestiune completat de la 1 iunie 2015. Este corecta completarea a doua rapoarte de gestiune la un magazine, cate un raport pentru fiecare cota de TVA in parte?

Va multumesc
Subiect: Cota TVA Prestari servicii copt paine

Buna ziua,
Am rugamintea daca ma poate ajuta cineva cu raspunsul la intrebarea: De la 01.06.2015 care o sa fie cota de TVA aplicabila serviciilor de copt paine? Este vorba despre o brutarie care are si magazine proprii; au clienti persoane fizice care aduc grau si primesc in schimb paine. La ridicarea painii clientul plaseste doar coptul; se bate in casa de marcat copt paine ca si prestare de serviciu.

Va multumesc
Buna ziua,
Am rugamintea daca ma poate ajuta cineva cu raspunsul la intrebarea: De la 01.06.2015 care o sa fie cota de TVA aplicabila serviciilor de copt paine? Este vorba despre o brutarie care are si magazine proprii; au clienti persoane fizice care aduc grau si primesc in schimb paine. La ridicarea painii clientul plaseste doar coptul; se bate in casa de marcat copt paine ca si prestare de serviciu.

Va multumesc
Răspuns la discuția Contabilitate brutarie
Multumesc tare mult pentru ajutor, dar va rog sa ma lamuriti ce fac in momentul in care vine clientul in magazin si cere o paine pe fisa, in casa de marcat cum o bat, pentru ca din totalul painilor de pe aziv doar cu o parte ma incarc in gestiune, diferenta fiind date pe fise. La un control pot sa imi spune de ce nu am batut cu Tva painea de pe fisa; in situatia in care procedez asa cum am descris mai sus?