avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1245 soluții astăzi
Forum Activitate styco

Activitate styco

Sotia mea este angajata la dgaspc dolj , si de la 01.04.2018 , a intrat in concediu prenatal urmand sa nasca la sfarsitul lunii mai . Intrebarea este poate sa beneficieze de tichet de vacanta total sau partial sau deloc ?
Sotia mea pe 15 iulie 2017 a schimbat angajatorul. Intre vechiul loc de munca si actualul a existat dintr-o eroare o diferenta de 3 zile in care nu este angajata. Intrebarea este daca la inceputul lunii septembrie a ramas insarcinata ii va fi afectat in vreun fel concediul de crestere a copilului din cauza celor trei zile in care are intrerupere in munca ? Mentionez ca nu are nici o alta intrerupere in munca in ultimii 5 ani si in plus mai are un contracr partial din 2016 fara intrerupere. Va multumesc!
Am divortat de sotie si am ajuns la judecata pentru a face partajul bunului imobil pe care il detineam impreuna .Eu ca si reclamant am reusit sa obtin o scutire a platii taxei de timbru in valoare de 7200 lei datorita venturilor mici pe care le am. In timpul procesului am hotarat insa sa ne impacam si in urma unei tranzacii am renuntat la dreptul meu in favoarea fostei sotiei .Problema este ca acum trebuie sa plateasca ea taxa de timbru pentru care eu am obtinut scutire lucru cu care nu este de acord . Se poate face ceva pentru a obtine si ea o scutire sau macar reducere , esalonare ? Multumesc !
Răspuns la discuția Banca impiedica partajul
Raspunsul bancii a fost ca nu sunt de acord cu partajul deoarece eu am o poprire pe cont , mai departe nici nu au cerut adeverinte pentru a vedea posibilitatea fostei sotii de a prelua creditul si implicit cota parte din imobil
Am divortat recent si am hotarar sa mergem la notar pentru partaj pe cale amiabila. Eu sunt titular de cont pe un credit PRIMA CASA iar fosta sotie este coproprietar. Am cerut acordul bancii pentru a-i ceda cota parte fostei sotii precum si pentru a schimba titularul de cont .Mentionez ca in momentul actual fosta sotie ddispune de venituri necesare pentru a prelua intregul contract de credit. Problema este ca banca nu si-a dat acordul pentru modificarea cotei parte din contract motivand ca eu ca si titular de cont am o poprire pe cont si nu se poate face nimic pana nu achit acea poprire Suma este foarte mare peste 100.000 leisi nu am posibilitatea sa o achit .Este normala opozitia bancii avand in vedere ca eu nu mai vreau sa platesc rate pentru un bun pe care l-am cedat , iar fosta sotie nu vrea sa plateasca pentru un bun in care este coproprietara cu mine ?
Exista posibilitatea sa merg in instanta pentru a obtine acordul bancii ? ( este vorba de raiffeisen )
Am fost administrator la o firma si in urma unei atrageri a raspunderii in solidar cu firma am ramas dator la stat cu o suma de 103.000 lei .Eu sunt titularul unui contract de credit PRIMA CASA in coproprietate egala cu sotia. Intrebarea este daca statul poate cere executarea apartamentului la care platim rate avand in vedere ca nu au trecut cei cinci ani de cand avem contractul de credit (in care nu se pot face modificari in legatura cu proprietatea imobilului ) ?
Sotia mea are salariu de 1000 de lei brut compus din 600 de lei pe o firma cu un program de 4 ore si 400 de lei pe alta firma a aceluiasi angajator pe alte 4 ore. A-si dori sa stiu cati bani ar trebui sa incaseze lunar in perioada de lauzie si daca vor fi ceva probleme la concediul de maternitate. Mentionez ca venitul brut este constant 1000 lei de circa 2 ani si jumatate