avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1985 soluții astăzi
Forum Activitate hierofant

Activitate hierofant

Da,asa m-am gandit si eu ,in sensul ca ar putea fi ceruta o expertiza.Va multumesc!
Buna ziua! Doresc sa vand un apartament proprietate personala-coproprietari eu si mama mea .intrebarea mea este:pot face vanzarea in conditiile in care mama este internata intr-un camin de seniori si desi este lucida si am consintamantul ei ,aceasta are si un handicap vizual destul de grav?
Concluzionand,exista posibilitatea ca notarul sa refuze incheierea tranzactiei data fiind starea de sanatate precara a mamei? Cu stima!
Merci pt.raspuns,intr-adevar mi-a spus un alt avocat ca trebuie mers la notar si acceptata succesiunea.As mai avea o intrebare-mama poate merge la orice notar sau doar la un notariat de pe raza sectorului unde avea domiciliul matusa decedata,respectiv 4?
Cu multumiri!
Problema ar fi dupa cum urmeaza:mama mea are 2 surori,una din ele decedeaza si trebuie facuta succesiunea,ea avand un ap.4 camere.Mostenitori sunt doar mama si inca o sora,cea decedata neavand sot,copii,etc.Deci cele 2 surori in viata,mama si matusa mea(sora ei) au parti egale la mostenire,dar sora mamei doreste sa intre in posesia masei succesorale(ap.) in totalitate fara a fi si mama trecuta in certif.de mostenitor,probabil folosind martori mincinosi.
Intrebarea mea ar fi cum sa contracarez actiunea matusii mele-stiu ca pot sa ma adresez Camerei Notarilor pt. a bloca succesiunea.Ce ma sfatuiti sa fac?
PS.Daca mama decedeaza intre timp eu mostenesc partea ei.Multumesc anticipat!
Buna ziua! As dori sa stiu care este numarul de zile de intarziere pt.plata ratelor dupa care se demareaza procedura de executare silita-din cate stiu e vorba de 90 de zile!Am un credit la o banca cu o intarziere de 63 zile(130lei) si dansii mi-au transmis ca vor demara procedura executarii silite!!
O ultima intrebare:daca sotia este girant si intervine divortul ea mai poate fi urmarita de executori?
Va multumesc anticipat!
Va multumesc mult pt.raspuns insa uitandu-ma pe site-ul ANFP la capitolul-Materiale Utile-Spete si recomandari transfer functionari publici-dansii specifica faptul ca in cazul transferului nu este necesar avizul ANFP.Mai mult ca sigur tot ANFP poate solutiona speta.
Buna ziua! M-ar interesa sa stiu ce pot face in cazul in care am transferul la cerere aprobat la institutia la care ma duc insa actualul angajator nu vrea sa-si dea acordul?
Din ce am vazut si citit angajatorul nu e obligat sa aprobe transferul si nici in instanta unii colegi n-au rezolvat;instanta a considerat ca in legea 188 nu e specificat acest lucru.Va multumesc anticipat!
Buna ziua!In data de 1 oct.2010 am fost disponibilizat din cadrul politiei comunitare a municipiului Bucuresti impreuna cu aprox.300 de colegi fara a ni se da vreo explicatie plauzibila la intrebarea:Pe ce criterii s-a facut selectarea celor ce au primit preaviz!!!!
Intrebarea mea este urmatoarea:mai pot da in judecata institutia mai sus mentionata pt.aplicarea abuziva a oug.63/2010 avand in vedere ca au trecut aproape 7 luni de la data incetarii contractului de munca?
Va multumesc anticipat!!