avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 864 soluții astăzi
Forum Activitate StanciuM

Activitate StanciuM

Am iesit la pensie de invaliditate in anul 2010 cu lg.118,daca se schimba gradul de invaliditate din 3 in 2 se poate micsora pensia,intrucit in 2010 s-a calculat dupa o lege,iar acum este lg.263 in vigoare.
Va multumesc pentru raspuns insa intrebarea mea era alta,daca mai primesc o noua decizie medicala dupa fiecare revizuire,nu decizie de pensie.
Daca in urma primei revizuiri medicale nu s-au schimbat diagnosticele si nici gradul de invaliditate, va rog poate cineva sa-mi spuna daca mai trebuie sa primesc decizie medicala,cum am primit dupa iesirea la pensie,ma refer la pensionarii militari.
Beneficiez de pensie de invaliditate din decembrie 2010 si doresc sa stiu cand voi trece la pensie pentru limita de virsta.
- nascut in iunie 1965
- am lucrat ca civil 3 ani si 8 luni in conditii deosebite
- ca militar 20 ani in conditii speciale
- armata 1 an si 4 luni
- scoala militara 2 ani
- va multumesc anticipat.
Unde pot gasi si studia H.G.nr.155/2011.
Am o intrebare daca poate sa-mi raspunda cineva: - ce lege a intrat in vigoare de la 01.01.2011 prin care s-au marit pensiile celor cu grupa a doua de munca.
Referitor la intrebarea dvs.catre mine, va spun ca si pe ultima decizie a mea de anul acesta scrie la fel ca pe a dvs.
Răspuns la discuția Salarii compensatorii
Va multumesc tuturor care v-ati spus parerea in legatura cu intrebarea mea,dar in special ii multumesc doamnei Gabriela ca a intervenit in aceasta solutionare si m-a facut sa inteleg ca legea 118/2010 a fost sfinta si nu mai exista sansa de salarii compensatorii chiar daca aceasta lege a fost valabila pina la 31.12.2010 deci numai 6 luni.Le multumesc guvernantilor ca s-au batut joc de munca noastra de peste 20 de ani de carira militara si nu le doresc decat o sanatate ca a noastra care am esit la pensie de invaliditate dupa o1.07.2010.
D-le Jean va multumesc mult pentru informatiile pe care mi le-ati dat si aveti perfecta dreptate cu privire la faptul ca am fost discriminati,insa cred ca mai exista o sansa ca atunci cand vom fi pensionati la limita de varsta (intrucat si aici am fost discriminati prin Lg.118/2010 art.10),va fi o alta lege.
Daca sunt pensionat medical M.Ap.N.din decembrie 2010 mai am vre-o sansa la salarii compensatorii.Va multumesc anticipat.