avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 536 soluții astăzi
Forum Activitate maryuta

Activitate maryuta

Buna ziua ,eu am avut un pfa care l-am inchis in 2014 dar au ramas de dat la CASS o suma suma de bani care a venit din anul 2012 adica acele restante de plata si nu am reusit sa le platesc deorece aveam un venit minin de 2000de lei anual.Acum pot beneficia de aceasta lege din 14mai 2015 care se aplica de la 1iunie.Mentionez ca nu aveam nici carte de munca ca sa fiu obligat sa platesc si nu am nici card de sanatate si nu am beneficiat de nici un serviciu medical .va multumesc
Răspuns la discuția Neefectuarea platii voluntare
D-le avocat ce ma sfatuiti sa fac deoarece eu nu am participat la nici o tranzactie impreuna cu tatal meu si nu am semnat nicaieri nimic si nu sunt nici mostenitoare ci doar ca sunt fiica decedatului .El a facut aceea tranzactie impreuna cu fratii lui(tata) acu 10ani aproximativ dar mama a decedat anul trecut .DE CE nu a primit ea acea instiintare,si am primit noi copiii lui. Dar el are 7 ani de cand a decedat.E posibil asa ceva.
Răspuns la discuția Neefectuarea platii voluntare
da este numele meu dar eu sunt casatorita de 20 de ani plicul este venit cu numele de casatorie
Buna ziua. Am primit un plic de la ANAF precum ca trebuie sa platesc o suma in calitate de mostenitor in urma unei tranzactii imobiliare de pe urma tatalui meu el fiind mort din 2007 ca ar fi avut el o suma de platil probabil.Intrebarea este de ce sa platesc eu deoarece nu sunt eu mostenitoare ci doar osora de amea locuieste acolo eu nu am mostenit nimic de pe urma tatalui .Ce ar trebui sa fac sa merg la ANAF si sa spun toate lucrurile acestea ,sa treaca la ea datoriile lui .
Discuție Masura 121
Buna ziua.Am accesat masura 141 ptr.apicultura anul acesta fiind in anul 4 la verificare .Pot accesa masura121 sau nu am voie pana nu termin.acest program.sau poate trebuie refacut planul de afaceri in acesti doi ani pentru a continua finantarea?Va multumesc.
buna ziua .am vorbit la CJAS mi sa spus sa o dau in judecata pentru refuzul platii concediilor medicale altcineva zice sa merg la ITM pentru a o reclama .ce sa fac .DAR la tribunal ce acte mi-ar trebui si m-ar costa mult sa deschid proces ca pe alta cale nu reusesc sa ajung la o intelegere.Ce raspuns mi-ati putea raspunde. Multumesc.
Răspuns la discuția C.C.C.si C.prenatal
VA multumesc mult .am informat seful iar el mi-a raspuns ca eu vreau tot adica si banii pe concediu pe 2luni este corect raspunsul lui deci eu o sa fac aceea sesizare.Multa sanatate.
Răspuns la discuția C.C.C.si C.prenatal
ma puteti ajuta cu un model de cerere pentru a putea face scris la C.J.A.S pentru a-mi cere drepturile .Va multumesc,
Răspuns la discuția C.C.C.si C.prenatal
va multumesc. Dar acel prenatal mai exact acele 2 luni INAINTE DE A NASTE tot de la firma si nu trebuia achitat pana acum de sef.si lehuzia sau dupa ce primesc CCC.Va multumesc mult sa stiu pe cine sa intreb statul sau seful.
Buna ziua.Am o nelamurire daca puteti sa ma ajutati.Am fost angajata timp 3ani la o societate in sat in luna august 2014 am nascut inainte de naster am luat concediu medical din motive de sanatate din cauza sarcinii .Cererea am depus-o pe31 octombrie atunci am primit -o de la sef banii primesc si pe acea luna,dar acele 42 de zile cine imi da banii si cand statul sau seful unde am lucrat eu pana acum nu am primit nimic .Vamultumesc