avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 784 soluții astăzi
Forum Activitate csokatu77

Activitate csokatu77

Mama mea a avut un accident cu pagube minime materiale, fara vatamare corporala.
Atasez o poza sa intelegeti mai bine, ( [ link extern ] )
Accidentul s-a produs intr-un giratoriu cu doua benzi, mama mea a venit de jos (pe poza) urmand sa iasa la prima iesire, cealalta masnia a venit din stanga cu viteza mare, cand mama mea s-a asigurat cealalta masina nu era nicaieri, intr-e timp a aparut si a lovit masina mamei mele cum se vede in poza, el venind cu viteza si drumul fiind umed nu a putut sa tina banda lui si sa patrunda sensul cum trebuia sa produs accidentul. Ei fiind foarte agresivi mama mea a chemat politia, dar ei nu au iesit, de completat amiabila nici nu au vrut sa auda ceilalti implicati, asa ca au mers la politie, dupa o saptamana s-a decis ca ambii soferi sunt vinovati si au suspendat permisul mamei mele pe 2 luni. Ce se poate face in acest caz?
Mama mea a avut un accident cu pagube minime materiale, fara vatamare corporala.
Atasez o poza sa intelegeti mai bine, ( [ link extern ] )
Accidentul s-a produs intr-un giratoriu cu doua benzi, mama mea a venit de jos (pe poza) urmand sa iasa la prima iesire, cealalta masnia a venit din stanga cu viteza mare, cand mama mea s-a asigurat cealalta masina nu era nicaieri, intr-e timp a aparut si a lovit masina mamei mele cum se vede in poza, el venind cu viteza si drumul fiind umed nu a putut sa tina banda lui si sa patrunda sensul cum trebuia sa produs accidentul. Ei fiind foarte agresivi mama mea a chemat politia, dar ei nu au iesit, de completat amiabila nici nu au vrut sa auda ceilalti implicati, asa ca au mers la politie, dupa o saptamana s-a decis ca ambii soferi sunt vinovati si au suspendat permisul mamei mele pe 2 luni. Ce se poate face in acest caz?
Permis suspendat neacordare prioritate la iesire din giratoriu?
Buna seara, am o intrebare in legatura cu o procura pentru ridicarea permisului de conducere?
Am avut permisul suspendat, dar intre timp am venit in Germania, vreau sa inputernicesc un prieten sa imi ridice permisul, am vorbit cu un notar aici si a zis ca pot sa scriu eu procura in limba romana si el imi legalizeaza semnatura, o sa se accepte asa la politie? Trebuie tradusa si asa legalizarea? Ma puteti ajuta cu un exemplu de procura, sau ce trebuie sa contina procura?
Buna seara tuturor,
Am vandut o masina in 2013 august,dupa 1-2 luni nu am reusit sa iau legatura cu noul proprietar,si am dat-o in judecata,acum mi-a venit ordinul judecatoresc,trebuie sa legalizez acest act?sau pot sa ma duc asa la politie?
Cumparatorul masini poate sa o inmatriculeze din nou?Pentru ca mi-a ramas dator cu ceva bani dupa tranzactie,si ii dau adeverinta fiscala numai dupa ce isi rezolva datoria.
ba da,are un prieten care a fost martor la schimb
multumesc pt raspunsuri.
deci transactia asta a facut-o fratele meu,care este un pic indiferent,nu il intereseaza nmc,cel cu care a schimbat este bisnitar de masini,ultima data cand a vb cu el fratele meu el a promis ca o sa trimite un act de schimb ceva si copie dupa buletin,dar inca nimic,cam de o luna.
La solutia asta ne-am gandit deja,sa o declaram furata...
Buna dimineata.
Fratele meu a avut o masina Passat 2.0 tdi inmatriculata pt numele mamei mele,din cauza asigurari.Acum cateva saptamani fratele meu a schimbat masina (Audi a6 3.0 tdi) fara sa faca nici un document cu cel cu care a schimbat ,act de vanzare c.,copie dupa buletin nimic,avand incredere in celalalt ca o sa trimite el prin posta,dar nimic pana acum.
Ce poate sa faca mama mea sa scape macar de impozit,cum poate sa scoata macar de la fisc avand in vedere ca nu are nici un document,nici macar cartea masinii?
Multumesc anticipat pt raspunsuri.
Răspuns la discuția Canalizare blocata de un vecin?
este vorba de un bloc cu 4 apartamente private + vreo doua case private + institutiile sus mentionate.
stam intr-o localitate unde avem canalizarea comuna cu primaria ,politia ,cabinetul medical, o alimentatie publica si inca cateva familii.
in urma cu cativa ani un vecin a cumparat un teren langa noi, pe unde trecea canalizarea contruita inca in anii 80".
Anul trecut acest vecin a construit o casa privata, inchizand (astupand)cateva canale de scurgere, pe una chiar construindusi casa,astupand anterior canalul de scurgere.
Iar acum canalul fiind astupat,canalizarea se revarsa in pivnita noastra,a locatariilor.
Unde putem sa ne adresam in acest caz?