avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 691 soluții astăzi
Forum Activitate alexdany66

Activitate alexdany66

Buna ziua.
Va rog sa-mi raspundeti la urmatoarea intrebare:
Am cumparat un autoturism,marca straina ,fabricat in anul 2001.Fostul proprietar a achitat taxa de poluare dar ea fost recuperata intre timp.Eu nu am inmatriculat inca autoturismul pe numele meu.
Intrebarea este :sunt obligat sa achit acum timbrul de mediu ?
Răspuns la discuția Recalcularea pensiei militare
Am primit un raspuns de la Casa Sectoriala de Pensii a M.Ap.N. prin luna august precum ca nu au programul de recalculare.Daca doriti va pot transmite adresa oficiala.
Adresa mea de email este alexdany66@yahoo.com
Buna ziua.
Daca am facut cerere de incetarea contractului de munca ,cu acordul partilor,primesc salariilor compensatorii specificate in contractul colectiv de munca ?
Va multumesc .
Va rog sa ma ajutati cu un raspuns la urmatoarea problema:
Lucrez la o societate de asigurari.Conform contractului colectiv de munca incheiat in anul 2010,cu valabilitate pana in 2012,pentru un anumit salariu specificat in contract aveam un anumit targhet.Dupa cateva luni ,s-a facut un act aditional la contractul individual de munca, marind targhetul,care conform contractului colectiv de munca corespundea unui alt nivel salarial,mai mare binenteles,dar aceasta marire nu s-a facut.Acest lucru s-a intamplat de 3 ori in 2 ani de zile.
Intrebarea este urmatoarea:Cum pot recupera diferentele salariale ?
Este nevoie sa chem in judecata societatea pentru nerespectarea prevederilor contractului colectiv de munca sau sa le aduc la cunostinta aceste lucru si daca nu se poate face pe cale amiabila sa-i chem in judecata?
In luna decembrie 2005 am iesit la pensie ,la varsta de 39 ani si 7 luni, din cadrul MApN avand trecut pe decizia de pensionare PENSIE DE SERVICIU PENTRU ACTIVITATEA DEPUSA cu o vechime calculata de 28 ani 10 luni si 22 zile.
In luna aprilie 2011 am primit o alta decizie privind revizuirea pensiei in baza OuG nr.1/2011 cu specificatia PENSIE PENTRU LIMITA DE VARSTA.
In luna mai am trimis catre Casa de Pensii Sectoriala a Armatei o cerere, impreuna cu adeverintele eliberate de Casa Judeteana de Pensii pentru a recalcula pensia prin adaugarea stagiilor de cotizare realizate dupa iesirea la pensie in anul 2005.
Dupa 3 luni am solicitat Casei Sectoriala a MApN un punct de vedere cu privire la faptul ca nu au facut niciun demers in privinta recalcularii.Raspunsul lor a fost ca nu au primit de la Casa Nationala de Pensii programul pentru acest tip de recalculare.
Intrebarile mele sunt urmatoarele:
1.Este nevoie sa mai trimit inca odata toate documentele?
2.Punctele realizate dupa iesirea la pensie se impart la 20 ani cum au fost calculate pana a primi noua decizie sau 30 ani ?

Buna ziua.
Sunt cadru militar in rezerva.Am varsta de 47 ani si acum 3 ani am aderat la un fond de pensii pilonul II.La momentul aderarii aveam pensie de serviciu si lucram in mediul privat. Acum ,am primit ,in urma noii legi,decizie pensie pentru limita de varsta.Am luat legatura cu reprezentantii fondului de pensii pilonul II pentru a-mi retrage fondul acumulat, pentru faptul ca sunt pensionar pentru limita de varsta,dar am fost informat ca nu se poate acest lucru deoarece decizia de pensionare pentru limita de varsta este emisa de Casa sectoriala a armatei si ca trebuie sa am o decizie data de Casa Nationala de pensii .
Este corecta acesta afirmatie ?