avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1718 soluții astăzi
Forum Activitate olga vasile

Activitate olga vasile

In calitate de candidat intr-un contract de prestari servicii,de la data inceperii activitatii trebuiesc declarate veniturile?Daca da, mai pot renunta sau rezilia acest contract daca inca n-am inceput activitatea,in 1 zi de la semnare,fara sa platesc prestatorului?
Multumesc pentru raspuns,dar ce act nu poate fi contestat(contract vanzare-cumparare,testament autentificat prin notariat,etc..)?
Doresc sa aflu daca ingrijesc 2 persoane in varsta,care nu au copii,pentru a-mi lasa proprietatea(casa,apartament) ce act trebuie sa fac,cand si cu ce clauze ,pentru a nu-l contesta rudele dupa moartea lor.Multumesc!
Am facut un credit de refinantare in 2006,acum fiind in imposibilitate de plata.Am avut de doua ori accept de reducere cu 50% pe o perioada de 6 luni a ratelor(fiind in somaj)dupa care nu am mai facut alta cerere deoarece banca imi cerea sa platesc o suma restanta pe care nu am avut-o. Au trecut cele 90 zile in care stiu ca se negocia cu banca(EDITAT)-am aflat mai tarziu asta si am primit de la banca respectiva-filiala Bucursti(firma recuperatoare a bancii) -somatie de rezilierea contractului de credit si apoi adresa cu rezilierea contractului de credit in care sunt obligat sa platesc toata suma +dobanzile aferente care cresc continuu -aproximativ 10000 CHF(creditul fiind in CHF-fara ipoteca imobiliara).Nu am serviciu si sunt in divort cu sotia si avem un imobil (casa la tara proprietate comuna).Rugamintea mea este sa ma sfatuiti cum sa procedez.Am sunat la Bucuresti si mi s-a propus plata a jumatate din suma, diferenta sa-mi fie esalonata pe o perioada de 1 an.Nu am aceasta suma.Dobanzile cresc in continuare pana la trimiterea dosarului pt.executare silita.As putea sa mai negociez cu firma recuperatoare,sa aman ratele,reesalonez, sau sa-mi iau un angajament de plata dar totusi dobanda sa stagneze?Persoana de la Bucuresti asteapta raspuns si va rog sa ma sfatuiti ce raspuns pot sa-i dau sa nu ajung la executare silita.Multumesc din suflet.
Multumesc pentru raspunsuri.As dori sa intreb daca cu firma de recuperatori nu se poate ajunge la o intelegere inainte de executare silita,un angajament,amanare pana vindem casa si bineinteles stagnarea cresterii dobanzii.CReditul a fost facut pentru refinantare in 2008 iar acum banca Pyreus a trimis deja instiintare de reziliere a contractului de credit cu specificatia de a plati toata suma +dobanzile aferente care cresc foarte mult.Am un imobil in comun cu sotul dar as putea demonstra ca a fost mostenire de la parintii mei(am vandut apartament in Bucuresti si am cumparat acea casa)Sunt in divort cu sotul iar creditul l-a facut el fara girant sau ipoteca.Poate ataca banca (Recuperatori)daca vand casa fiicei mele din prima casatorie?Nu pot face partaj pentru ca nu am suma necesara.Multumesc!
Daca sotul meu a primit o notificare pt.rezilierea de plin drept a unui contract de credit (el fiind singurul titular)se mai poate face ceva? Se mentioneaza plata totala a creditului si dobanzile aferente.Este in imposibilitate de plata si nu a discutat cu banca respectiva in termenul de 90 zile pt.mediere.Avem o casa (sunt si eu pe actul de proprietate)si doresc sa stiu daca urmeaza executarea silita,poate banca sa vanda casa?,mai poate face ceva in momentul de fata pana la primirea executarii?Am putea face act de donatie copiilor care sunt majori?Poate ataca banca actul de donatie? Ce sfat imi dati?Mai poate face sotul(sunt in divort)ceva sa amane executarea silita?Nu are suma aceea si nici nu poate imprumuta,neavand servici nici eu si nici el.Am putea vinde casa? Multumesc anticipat.