avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 114 soluții astăzi
Forum Activitate victor_teodorescu

Activitate victor_teodorescu

Buna ziua,
Un amic a primit o amenda contraventionala fiindca s-a certat cu agentul din comuna, nu cunosc detalii, problema este: pv era pe formular vechi in care scria contestatia se face la postul de politie de unde e agentul, omul a facut contestatie iar agentii l au indrumat catre judecatorie, cum timpul trecuse actiunea a fost respinsa, omul a platit amenda.
Intrucat agentii nu l au informat corect de la inceput unde si cum sa faca acea contestatie agentii nu se fac vinovati de fals in inscrisuri, sau, abuz in serviciu, omul ar putea sa-si recupereze cumva banii?
Va multumesc
Am avut carte de identitate provizorie si nici nu am fost intrebat de adresa. Mi s-a cerut actul de identitate.
Nu am ajuns sa depun contestatie in instanta datorita unor pprobleme familiale.
In acest moment proprietarul casei unde am adresa e obligat sa plateasca amenda si ap[oi impozitul, ceea ce nu este corect.
Buna ziua
Pe data de 11/10/2013 am fost implicat intr-un incident rutier: in parcare am incercat sa pozitionez masina spre un loc liber, masina nu a intrat in viteza si s-a deplasat inapoi cam 1-1,5 m, si am atins o masina tot in spate pe care nu o observasem. Proprietarul masinii sustine ca era parcat de ceva vreme, dar nu era aproape de bordura cum era normal, ci cam inspre mijlocul parcarii, unde de altfel s-a intamplat incidentul( am desenat la politie pozitionarea vehiculelor) . Acesta a refuzat impacarea amiabila fara niciun motiv, nefiind pagube vizibile ( la mine niciuna) Pe data de 12/10/ 2013 am fost a politie sa declar incidentul unde am cerurt cercetarea la fata locului.si am intrebat daca celalalt proprietar a fost sa depuna plangere mi s-a spus ca nu si daca va dori abia urmatoare zi se mai putea.:O
Pe data de 14/10/2013 impreuna cu celalalt proprietar am fost la politie pentru P.V. Agentul a scris ca am efectuat manevra de mers inapoi lucru pe care l-am atentionat ca este fals, ori acesta nici n-a vrut sa auda de asa ceva, si l-a declarat pe celalt proprietar nevinovat, cum eram singuri in birou am semnat si gata.
P.V. nu contine numele societatii de asigurari, ocupatia si locul de munca asa cum prevede legea.
Datorita unor probleme familiare efectiv am uitat de incident ( facusem contestatia, dar ...), insa politia a trimis amenda la Fisc dar pe adresa din buletin, unde nu sunt proprietar si nici nu locuiesc.
Ce pot face in acest moment? Pot anula amenda din impozit sau trebuie sa fac vreo sesizare pentru abuz in serviciu al agentului de politie? Care ar fi pasii?
Va multumesc:O
Buna ziua
Am cautat un raspuns la urmatoarea intrebare:
Fosta sotie este stabilita in Anglia din 2011 si revine in tara cam 2saptamani pe an. Instanta a decis: custodie comuna cu domiciliul la mama ( coincide cu cel al p[arintilor ei).
In fapt minorul locuieste cu bunicii materni insa eu nu am renuntat la copil, il vizitez des l-am inscris la gradinita in oras, vreau sa-l iau la mine.
Fosta sotie a deschis o noua actiune in instanta prin care cere tutela exclusiva pentru a putea pleca din tara , cu copilul #-o dar in acelasi timp ii cedeaza dreptul de crestere si educare a minorului tatalui ei :O.
Mai are rost o noua dezbatere a custodiei in instanta, atat timp cat ea a renuntat de buna voie? Ce ar trebui sa fac? Precizez ca am incercat deschiderea unei actiuni pentru stabilirea domiciliului minorului la mine insa dupa trimiterea invitatiilor la conciliere( 2 la numar) am aflat ca s-a depus deja o cerere in acest sens, fara a fi notificat pentru conciliere de catre fosta sotie.
E putin complicat insa faptele raman, Copilul meu este acolo (eroare judiciara) asa ca sunt obligat sa merg acolo.
De lovit m-a lovit e o inegistrare de 3 minute cu : adu-ti martori , te omor s.a.m.d. Astept si eu ca omul sa vad de se misca ceva in tara asta
Cu respect
Va spun ca, nu se va face nimic decat daca va lua atitudine singura, fiindca agentii de politie nu se amesteca iar ei fac cercetarile la fata locului.
Va spun fiindca stiu asta: am fost agresat de socru in curtea lui, si apoi l-am inregistrat cu camera video cand spunea: adu-ti martori ca te omor s.a.m.d. Plangere penala, la momentul respectiv si..................... din ianuarrie ...........
In Romnica trebuie sa fi tare.
Răspuns la discuția violenta domestica
adresa de domiciliul era la fostul sot ( in casa acestuia), iar cel ales la parintii ei, insa a gresit strada, ori acea strada nu exista.
Deci?
Răspuns la discuția violenta domestica
O nelamurire:
Daca dupa divort cu hotarare definitiva se se dovedeste ca cel caruia i s-a incredintat copilul a mintit cu privire la adresa ( in 3 instante diferite) ancheta sociala a fost facuta in alta locatie decat cea declarata ca si domiciliul ales, hotararea mai este valabila? se poate ataca in vreun fel?
Va multumesc
Răspuns la discuția Conducere masina fara acte
Masina nu i apartine persoanei si este un bun supus partajului, Eu ca si copropietar i-am cerut sa lasa masina in acel loc (eram in sediul politiei ), iar omul s-a urcat in ea si a plecat uitandu-si actele in sediu.
Buna ziua
Am o nelamurire:
am lucrat la o firma al carei administrator a refuzat sa-mi faca contract timp de mai multe luni tot amanand si in final neplatindu-mi drepturile salariale. M-am adresat ITM-ului acestia l-au obligat sa achite amenda de 100 mil si sa-mi plateasca drepturile, angajatorul a contestat amenda, nu mi-a platit drepturile, am revenit la ITM cu o noua petitie iar acestia au fost mintiti de angajator ca nu am dat curs invitatiei de negociere. Eu am fost acolo si am facut fotografii lasand un bilet in usa angajatorului, fiindca acesta nu era acolo.
Cum pot rezolva aceasta problema?
va multumesc