avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 486 soluții astăzi
Forum Activitate svaiter

Activitate svaiter

Răspuns la discuția declaratia 112
Nu prea sint sigur de aceasta structura a numelui de fisier.
Am vazut circulind multe variante , care cuprind cam aceleasi date,
dar in alta ordine.
Oricum, e meritul MFP ca, dupa ce a lansat acest program idiot, nici macar in privinta numelui nu au reusit sa ne lamureasca.
De trei ori am tot incercat sa depun declaratia, pe plan local, mi se tot spune ca nu
se descarca, dar nimeni nu ma lamureste ce trebuie sa fac sa fie bine.
Ca la validare nu-mi ies erori.
O sa avem batai de cap cu aceasta declaratie cit nu am avut cu toate cele vechi la un loc.
Răspuns la discuția Vesnica problema Revisal
Am o mare rugaminte la d-nul/d-na freeelis: eu am Revisal varianta 2.0.6. , rog daca puteti sa-mi spuneti pe ce meniu post sa listez salariatii in plata la o anumita data pentru o anumita unitate, ca eu nu am gasit.
Sau de unde pot lista orice altceva.
Răspuns la discuția Vesnica problema Revisal
E unul din cele mai timpite programe informatice.
Sa nu poti sa scoti nici o situatie pe hirtie, la noi unde numai dovada scrisa te absolva de diverse sanctiuni.
Dar nu numai asta. Duci o actualizare la ITM dar pe discheta e un fisier informatic (
cu extensie xml, dar nu stii daca e bun ca nu poti sa-l citesti sau sa-l listezi, iar adresa de inaintare o faci mata in word sau excel, dar nu cu revisal.
Si in adresa nu esti nici macar obligat sa scrii ce actualizare faci.
Daca vrei cumva sa scoti o situatie la zi cu salariatii aflati in plata , sau cu cei plecati, sau cu cei veniti intr-o anumita perioada, incerci degeaba.
REVISAL nu da nici o informatie selecta, el doar iti afiseaza toti salariatii pe care i-ai bagat de cind lucrezi cu el si pina azi.
Am zis bine afiseaza, pentru ca de tiparit nu tipareste nimic.
La ce le-o fi trebuind de au pus amenzi asa de mari pentru neprezentarea lui???
Răspuns la discuția Frauda electorala in Romania
Cind fraudele electorale se vad si pe pereti, mai trebuie dovedite?
Am vazut afise negative la adresa opozantilor cam in toate orasele , am vazut cadourile facute mai ales pe la sate, am vazut voturi pro Geoana pe la Vaslui care au fost trecute la anulate, pe la Tulcea s-au gasit dupa alegeri (primul tur), voturi valabile prin holul blocurilor. Trist este ca incepem sa ne obisnuim cu astfel de fapte, sa le consideram ceva firesc, sa iertam totul invingatorului.
Si mai trist este ca pe la noi adversarii politici se trateaza intre ei ca dusmani si nu ca concurenti. Mi-aduc aminte ca domnul Obama i-a numit in functii chiar pe contracanditatii lui. Ati putea vedea asa ceva pe la noi??
Si asa cum s-a constatat in final, votul decisiv a fost al celor din afara tarii.
O fi legal, dar nu stiu cit de moral este ca cei din afara sa decida pentru mine, caci noi cei din tara suportam consecintele deciziilor lor mai mult decit ei insasi.
La fel cu cei din Republica Moldova, care traiesc acolo in tara lor, dar decid si pentru noi.
Cit priveste lupta pentru putere, s-a vazut ca deja domnul Tariceanu a inceput sa adulmece puterea, pe care insa o mascheaza intr-o grija deosebita fata de problemele bietei noastre tarisoare.
S-ar multumi cred si cu un post de adjunct de adjunct de ministru.
Nici lui nu i-a placut dar si el ar mai vrea odata.
Răspuns la discuția Gramatica...
Nu am gasit un topic gramatical si fiindca am mai vazut cazuri asemanatoare
aici iata nedumerirea mea:
-genurile substantivelor sint: masculin : unu, doi ( un cal, doi cai)
feminin: o, doua ( o carte, doua carti)
neutru : unu, doua ( un caiet, doua caiete)
Dar cuvintul desaga ( o desaga, doi desagi) de ce gen este????
Mentionez ca foarte des si in multe povestiri intilnim expresia " cu desagii in spinare".
Se spune pe la ţară că iarba rea nu piere , rezistă şi pe secetă,
se hrăneşte cu orice , dar traieşte şi se dezvoltă.
Cam aşa se întîmplă acum cu d-nul preşedinte care se hrăneşte
şi din voturile negative. ªtia toată lumea că a pus referendumul
pentru a cîştiga procente, la fel cum ştia toată lumea că ideile de
reducere a parlamentarilor şi a camerelor sunt în general agreate
în popor. Pentru adversarii lui ideea era ca referendumul să nu fie
validat ,şi nu combătut prin voturi contra. Hai să ne gîndim ce s-ar
fi întîmplat dacă cei 14% care au votat contra nu s-ar fi prezentat la vot.
Nu-i aşa că referendumul nu s-ar fi validat??
Practic, cei 14% prin votul lor contra au validat cele 86% voturi pentru.
ªi dacă cineva credea că preşedintele nu va profita de asta, s-a înşelat
amarnic. Toată campania din turul doi se va baza pe ‘ voinţa poporului
care este suveran şi care spune că preşedintele are dreptate, etc, etc.’
E şi vina celor care trebuiau nu să combată referendumul ci să
sublinieze modul cum preşedintele foloseşte această procedură, ba chiar
să-i lămurească pe proprii alegători că nu votul contra este necesar aici ci
lipsa de la vot. M-a dezamăgit şi d-nul Crin prin dezamăgirea lui
pe care ne-a arătat-o. Era greu să intre în turul doi dar a obţinut totuşi
un procent destul de însemnat pentru a fi numai bun de curtat pentru
al doilea tur .Rămîne de văzut de cine se va lăsa curtat. Sunt sigur acum că
preşedintele va aminti că el nu are nimic cu PNL ci doar cu domnul
Tăriceanu, că pe membrii PNL îi iubeşte de fapt din fragedă pruncie.
Dacă PNL merge cu PDL , o să aştept să văd cînd va avea loc trădarea
Una peste alta, domnul Băsescu are sfătuitori buni, ştie ce vrea poporul să
audă şi chiar asta spune, chiar dacă nici el nu crede ce spune, şi a obţinut
maximum de profit din aproape toate situaţiile.
Merge clar pe ideea că învingătorului i se iartă toate greşelile şi i se
scuză toate mijloacele folosite.
Daca ati primit felicitare pentru aniversare de nume inseamna ca va numiti Mihai ori Gavril ori Gabriel ,etc. Asa ca "La multi ani " si de la noi.
Dar sa nu credeti cumva ca d-nul presedinte s-a ocupat el personal sa va trimita felicitarea ( adica sa cumpere felicitarea, sa o introduca in plic, sa o timbreze, sa o duca la posta,etc). Daca va intilniti pe strada nici nu va cunoaste, chiar daca ii aratati felicitarea. Probabil a pus pe subalterni sa caute in bazele de date ale persoanelor toti sfintii din Romania( chiar, oare o fi trimis la toti???), a semnat un exemplar care apoi a fost tras le xerox, si de rest s-au ocupat ceilalti.
Daca cumpara d-nul Vintu posta romana, nu mai avea cum trimite atitea felicitari.
Dar, totusi pe cine votam?. Eu inclin sa votez un candidat care spune ce va face el bine pentru noi (cu aer de credibilitate bineinteles) si nu pe cei care mai mult arata ce rau fac adversarii lui dar nu prea ne spun ce vor face ei.
Dar la referendum, sint nedumerit: as vota pentru reducerea parlamentarilor dar am si nelamuriri.
Daca as vrea sa se reduca pina la vreo 200, inseamna ca nu sint de acord cu reducerea pina la 300?
Iar la camere chiar ca nu prea pricep de ce sa fie una sau de ce sa fie doua, daca tot i-am redus?
"A fost odata ca niciodata.A fost odata un boier, un taran (ca sa aiba cine sa-i lucreze boierului), un Fat-frumos, o Ileana si o adormita.
Erau ei mai multi, dar n-au nici o treaba cu povestea.
Si venea asa agale intr-o seara Fat-frumos tare multumit ca fusese la Ileana Cosinzeana (si ce bine il primise), calare pe un cal negru ca corbul. Si cind se apropie de o casa boiereasca vazu la poarta un taran legat de un pom, dezbracat tot si uns cu miere sa se adune tintarii. Ca am uitat sa va spun ca era o lunga vara fierbinte de toti stateau numai la umbra.
-Da ce-ai patit bade de sezi asa legat de pom cu tintarii pe dumneata?
-Iaca m-a pedepsit boierul ca zice ca nu i-am facut niste zile de prasila.
Fiind tare milos din fire si mare iubitor de dreptate si adevar, Fat-frumos rupse o creanga dintr-un pom si incepu sa alunge tintarii.
Mare ii fu insa mirarea lui Fat-frumos cind vazu ca taranul se supara.
-Da de ce te superi bade, ca eu numai binele ti-l vreau?
-Bine ai gindit Fat-frumos, da rau ai nimerit. Vezi dumneata, tintarii pe care i-ai alungat erau deja satui. Acum or veni altii flaminzi si se vor pune sa-mi suga singele.
-Ca bine ai grait dumneata bade, zise Fat-frumos.
Si vazind ca nu are cum a-l ajuta pe taran, incaleca din nou pe bidiviu si isi continua drumul catre Frumoasa din padurea adormita, ca era deja in intirziere mai mult chiar decit se cuvine unui cavaler."

Din toate vietuitoarele insa, omul cred ca este singurul care nu se opreste atunci cind se satura.
Si atunci ce-i de facut????


Nu stiu cit de implicata este politia dar serviciul de inmatriculari auto apartine de citiva ani buni de prefectura si nu de politie.
Răspuns la discuția concediu crestere copil
Multumesc pentru raspuns, vazusem in HG 1025 ca pot fi luate in calcul si fractiuni de luna de cel putin 1/2 din zilele lucratoare care se considera luni intregi, iar ca exceptie, numai odata se poate lua in calcul si o fractiune de luna < de 1/2 din zilele lucratoare.
La aceasta fractiune faceam referire si cu ea facea exact 12 luni.