avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 874 soluții astăzi
Forum Activitate simona-iulia

Activitate simona-iulia

Buna seara. Acum cateva saptamani mi s-a spart o teava in apartament, s-a produs o inundatie si vecinul meu a chemat firma de asigurari cu care avea contract. Acum firma respectiva imi cere sa le platesc daunele. Este normal ca eu sa platesc suma de bani ceruta de ei avand in vedere ca nu a fost culpa mea si ca in momentul in care am constatat fisura la teava am chemat pe cineva sa o repare, doar ca intre timp se produsese deja inundatia?
Acum cativa ani m-am mutat cu copiii in Spania si acum copiii vor lua alocatie pentru copii de aici. Intrebarea este.. pot beneficia de alocatia din tara in continuare?Mentionez ca alocatia imi este trimisa in acest moment pe card si nu stiu daca ar trebui sa mai iau in cazul in care o sa incep sa primesc din Spania
Am o hotarare irevocabila de executare silita impotriva statului. Care este urmatorul pas pe care trebuie sa il fac?
Discuție somaj
mama mea a lucrat 3 ani la o firma care acum vrea ca ea sa semneze un contract prin care sa stea 3 luni de zile in concediu fara plata. ar putea mama, in acest timp, sa ia somaj? dar dupa aceste trei luni, in cazul in care nu mai lucreaza dupa?
Răspuns la discuția pensie alimentara
problema principala este ca vreau sa ma angajez part time in timpul studiilor pentru ca nu imi ajung banii. pot sa primesc in continuare pensia?
In cazul in care sunt student si ma angajez mai pot primi in continuare pensie alimentara de la parinti? ce se intampla daca nu ii comunic tatalui meu acest fapt? daca ar introduce actiune in instanta as fi obligata sa restitui toti banii pe care i-am primit ca pensie alimentara din momentul in care m-am angajat?
Bunicul meu a murit in urma cu 1 an si a lasat ca mostenire o casa. Acesta are 2 copii.Tatal meu a continuat sa locuiasca in casa respectiva. Se poate considera ca fiind o acceptare tacita a mostenirii? Tatal meu ar vrea sa introduca o actiune in instanta prin care sa se constate acest lucru si faptul ca sora lui nu a acceptat mostenirea in termenul de prescriptie de 6 luni. Ar putea fi admisa actiunea?