avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 833 soluții astăzi
Forum Activitate mihamihu

Activitate mihamihu

Răspuns la discuția stagiu potential de cotizare
data nasterii: noiembrie 1975
drepturile au fost stabilite incepand cu data: 26.04.2013
Buna ziua,

Am iesit la pensie la varsta de 37 de ani si am un stagiu de cotizare de 11 ani si o luna.
Intrebarea mea este daca am dreptul la stagiul potential de cotizare.
Buna ziua,
La parterul blocului meu Billa Romania a deschis un supermarket. Au toate autorizatiile, dar acordul locatarilor a fost obtinut prin frauda. Adminstratorul de la Asociatia de locatari nu a spus ca este vorba de deschiderea unui magazin, ci a invocat un cu totul alt motiv. Apartamentul meu e situat deasupra depozitului, care face parte din alta scara decat supermarketul. Nu ni s-a cerut acordul pentru deschiderea acestui depozit. Nu stiu daca au autorizatie pentru el.
Supararea mare e galagia, ai impresia ca esti intr-o uzina industriala.
Intrebarea mea e care sunt legile pe care le incalca Billa Romania si care sunt pasii pe care trebuie sa ii fac pentru a ne recastiga linistea.
In contractul incheiat cu Cas-ul din orasul meu, la clauza de suspendare a contractului se mentioneaza urmatoarele:
" Suspendarea contractului:
1. In cazul in care asiguratul nu isi respecta obligatiile referitoare la plata contributiei de asigurari de sanatate , prezentul contract se suspenda de drept dupa 3 luni de la ultima plata a contributiei.
2. Pe perioada suspendarii, asigurati si coasiguratii sai beneficiaza numai de pachetul de servicii cuprins in pachetul minimal.
3. Suspendarea inceteaza numai la data la care asigaratul achita contributia de asigurari de sanatate si majorarile de intarziere dupa caz."
Eu nu am platit de un an. Am fost la Cas azi si mi-au calculat cat am de plata pe anul trecut, iar suma, cu tot cu penalitati, este uriasa.
Ma ajuta aceasta clauza pentru a plati mai putin?
Răspuns la discuția imputare minus de inventar
E vorba de gestiune colectiva, eu fiind numit responsabil de un raion. Nu am fost angajat ca gestionar, ci ca lucrator comercial, deci nu am vazut si verificat nici un act de intrare-iesire.
In plus, au incarcat scriptic raionul meu cu produse care nu au fost niciodata la raft, chiar in ziua inventarului (mai exact la sfarsit de inventar).
In fisa postului nu este mentionata nici o atributie de paza, ci doar o mentiune de genul "raportarea pierderilor si furturilor", ceea ce am si facut pentru produsele usor de recunoscut dintr-o anumita sectiune a raionului meu. De unde sa stiu eu ce s-a furat si ce nu, daca nu am avut nici o evidenta?





Răspuns la discuția imputare minus de inventar
am martori care sa ateste "autoservirea" colegilor, dar pentru clienti e mai greu.
si, in plus, nu cel ce acuza trebuie sa dovedeasca?
mi se pare ca teoretic e un caz "no win, no win".
Răspuns la discuția imputare minus de inventar
nu inteleg de ce sa mi se impute mie minusul de la inventar aferent raionului meu cand eu nu am furat nici macar un fir de praf iar colegii, in lipsa mea, s-au autoservit cu produse fara sa le plateasca si nu mai vorbesc de clienti care au profitat din plin de lipsa de masuri de siguranta.
Răspuns la discuția imputare minus de inventar
mulumesc pt raspuns,
dar nici angajatorul nu si-a luat masurile legale de paza si in plus programul supermarket-ului este de 14 ore, iar eu lucram doar 8 ore pe zi, fiind singur numit la acel raion, deci ramane o perioada de 6 ore descoperita.
Daca am fost angajat ca lucrator comercial intr-un supermarket, fara camere de luat vederi care sa acopere intreaga arie comerciala, fara agenti de paza si daca am fost numit pe un raion, a carui produse, desi scriptic sunt in evidenta raionului meu, faptic au fost impartite intre 3 raioane, mi se poate imputa minusul de inventar aferent raionului meu numai mie sau se imputa in mod egal intre toti lucratorii comerciali?
Mentionez ca nu am semnat nici un document de intrare sau iesire si am fost controlat la iesirea din unitate la fiecare sfarsit de program.
dupa perioada legala de proba de 3 luni, mi s-a adus la cunostinta ca nu corespund cerintelor, asa ca mi s-a desfacut contractul de munca.
intrebarea mea este cu ce litera se desface CM, in aceasta situatie?