avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 912 soluții astăzi
Forum Activitate danuttan

Activitate danuttan

Răspuns la discuția PAD
Regret dar n-am vazut nicaieri in polita sau in conditiile de asigurare ale PAD ,"cel mai mic prejudiciu".Da,acest lucru este prevazut in politele asigurarilor facultative,nu la PAD.Oricum multumesc ca dupa doua saptamani si multe insistente,m-a bagat cineva in seama.
Discuție PAD
Legea 260/2008 modificata si completata cu Legea nr. 243/2013 ,nu defineste locuinta clar (conform Legii114/1996 = Locuinţă: construcţie alcătuită din una sau mai multe camere de locuit, cu dependinţele, dotările şi utilităţile necesare, care satisface cerinţele de locuit ale unei persoane sau familii. ),si nici părţile mobile ale acesteia (uşi, ferestre,luminatoare,mijloace de închidere şi protecţie etc).Ce pot intelege de aici : ca daca in urma unui cutremur se sparg numai termopanele,sau se deformeaza usa de la intrare nu sunt despagubit?
Ce fel de prejudicii trebuie sa produca "riscul asigurat" ca sa pot fi despagubit?Nu e detaliat nicaieri.
Răspuns la discuția Caini, adoptie
Multumesc
Discuție Caini, adoptie
Legea 258/2013,Articolul 8,(3) Adoptia cainilor din adaposturi se face cu respectarea cumulativa a urmatoarelor conditii:
-c) prezentarea de catre adoptator a acordului asociatiilor de proprietari sau, dupa caz, a vecinilor, in cazul adoptarii a mai mult de 2 caini;
Dar daca cel care ia caini din adaposturi,mai are acasa inca unul-doi caini (chiar si de rasa),ce facem?Ne chinuim sa pastram liniste si ordine in bloc,dar cu "haite" de caini in apartamente ce facem?Cum putem actiona in situatii de acest fel?
Răspuns la discuția Petitie
ok
Răspuns la discuția Petitie
Sa fie asa cum ziceti.Dar,numai unele institutii cere acest gen de identificare,o mare parte raspund luand in considerare adresa de mail.Referitor la aceste "unele institutii" ,nu am incredere ca nu divulga celui reclamat numele reclamantului si consecintele vor fi suportate de acesta.Corb la corb...Si nu ai cum sa dovedesti!MApn,MAI...
Răspuns la discuția Petitie
"SAU" ce rost mai are?O petitie anonima ce este?Atunci cand nu are date de identificare,nu?Ori adresa de mail ce reprezinta?Date de identificare!Ca doar nu pot sa ma semnez pe mail!
Discuție Petitie
O institutie refuza sa-mi rezolve petitia transmisa prin email,motivand ca este anonima si cerandu-mi datele de identificare :nume complet,adresa,telefon.Din cate vad eu in ordonanta,sunt clasate petitiile anonime SAU cele care nu au date de identificare.Ori emailul nu este anonim.
Discuție Locuinte ANL
Daca am nimerit bine,rog un raspuns competent si argumentat.Parerile personale nu-mi ajuta.
Acum doi ani a fost cumparata o garsoniera in Brancusi,cu 28000 euro.Acum cateva zile un afis pe usa blocului arata un alt pret pe metru patrat,in acest fel o garsoniera ajungand cam la 18000 euro.Este normala si legala o astfel de diferenta?Este posibil ca dupa doi ani aceeasi garsoniera sa valoreze cu 10000 de euro mai putin?
Art. 25. a) fiecare proprietar are dreptul la un vot pentru proprietatea sa;
b) pentru hotărârile cu privire la stabilirea fondurilor de investiţii pentru consolidare, reabilitare şi modernizare, votul fiecărui proprietar are o pondere egală cu cota-parte din proprietatea comună;
c) proprietarul poate fi reprezentat în adunarea generală de către un membru al familiei sau de către un alt reprezentant care are o împuternicire scrisă şi semnată de către proprietarul în numele căruia votează;
Avand in vedere ca sotia e si ea proprietar conform actului de vanzare-cumparare inseamna ca fiecare apartament beneficiaza de doua voturi si cota parte se diminueaza pentru fiecare proprietar?Daca,sa zicem sunt sot si sotie si sotia nu-i da imputernicire sotului cum se considera votul?