avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 523 soluții astăzi
Forum Activitate Oxigen

Activitate Oxigen

Stie cineva in ce masura niste incasari in contul personal de la un Curierat rapid sunt prinse in contabilitatea respectivului curier si mai exact daca se poate face legatura prin incrucisare cu PFA-ul meu? Asta in cazul unei verificari asupra PFA-ului meu.
Am cateva incasari la inceputul lui 2012 ce nu le-am prins in contabilitatea PFA-ului (nici ca incasare si nici ca, cheltuieli) pt acea perioada intrucat nu aveam deschis contul pe PFA si trebuia sa dau un cont acolo.
Ulterior am deschis contul pe PFA si am toata contabilitatea facuta pt anul 2012 cu omisunea mai sus mentioanata.
PS: Mentionez ca incasarile sunt de la persoane fizice.
Avand un contract pe 2 ore la o firma pentru care se platesc contributiile la stat, mai sunt obligat sa platesc la pensii pt PFA-ul meu?
Imi poate spune cineva care este normativul/legea romaneasca sau europeana care prevede ca semnul de intrare in sat(si limitarea la 50km/h aferenta) se pune numai atunci cand exista case pe ambele parti ale unui drum?
Practic cand drumul trece pe langa un sat(case pe stanga si teren liber, fara nici macar un gard de imprejmuire in jur) din ce stiu eu exista cel putin un normativ de drumuri sau semnalizari rutiere ceva care prevede acest lucru.
Răspuns la discuția Concediu paternal in preaviz
freeelis a scris:

Pe durata preavizului va puteti lua concediu paternal ... acesta se va suprapune cu perioada de preaviz ....

Si daca eu mai am doar 5 zile din periada de preaviz si solicit cele 15 zile de concediu parental?
Discuție Declaratia 220
Am un PFA deschis in toamna trecuta ca Auditor Energetic pentru Cladiri(profesie liberala). In declaratia 220 completata atunci pe anul 2011 am estimat un venit triplu fata de ce am reusit sa obtin pana la sfarsitul anului. Din cate imi amintesc nu m-au pus sa platesc atunci impozitul si nici nu m-am dus sa il platesc deocamdata.
1.Cum pot face sa reglez venitul de anul trecut?
2.Daca completez 220 pe 2012 cu venituri estimate foarte mici(sau chiar zero) se regleaza cu impozitul ce trebuie sa il platesc pe anul trecut?
3.Am vazut o declaratie 200...cumva ea regleaza venitul estimat din anul precedent la valoarea reala?
4.Exista o data limita pentru platirea impozitului pe anul 2011?

Va multumesc anticipat!
Cu stima,
Cristian D.
Răspuns la discuția bani de la stat pt casatorie
Am gasit articol din 2010 in care se spune ca blocarea acestor prime de casatorie e valabila pt bugetul anului 2010 deci, pana la sfarsitul anului. Pt 2011 nu am gasit nimic scris...
Imi puteti spune va rog daca se mai dau anul asta aia 200euro(parca) pt prima casatorie? Am avut nunta pe 28 mai 2011.
Eventual cam ce contine dosarul pe care trebuie sa il depun...si unde?
2. Acum certificatele eliberate de mine sunt catre proprietar desi bancile,agent imobiliare,etc le solicita, asa ca imi va trebui casa de marcat...
4. Deci la estimarea veniturilor (initiala de la finante) tre sa pun maxim 8088 lei ca sa nu platesc si CAS? Cum s-a ajuns la suma asta exacta? unde o gasesc? Multumesc!
M-am autorizat de curand ca Auditor Energetic pt Cladiri. Am gasit profesia in lista profesiilor liberale(de mai sus), presupun ca trebuie sa merg direct la finante sa ma inscriu. As avea insa cateva mici nelamuriri:
1.facturile si chitantele vor fi cu sau fara tva?(pot alege la inceput?)
2.Primesc sau nu casa de marcat?
3.Momentan sunt salariat la o firma de constructii deci platesc deja taxele uzuale...mai am altele de plata?(suplimentar)
4.Daca raman doar pe profesie liberala si renunt la actualul job va trebui sa platesc alte taxe la stat?(care si in ce procente?)
Multumesc anticipat pt raspunsurile dvs!

Răspuns la discuția PFA sau liber profesionist?
Azi la finante cand am intrebat mi-a spus ca e o profesie relativ noua si nu isi aminteste sa mai fi fost vreo cerere dar, sa aduc copie dupa diploma, buletin,etc si sa depun dosarul.
PS:Sunt doar vreo 20 de auditori pe Galati si probabil multi au deja firme si lucreaza prin ele.