avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 473 soluții astăzi
Forum Activitate marshanna

Activitate marshanna

Incredbil cat de usor isi dau unii cu parerea.
POLITIA LOCALA nu are nicio treaba cu TERENURILE PRIVATE ! Dovada, atunci cand am sunat exact pe o asemenea speta, numai ca nu s-au prapadit de ras. La fel, POLITIA LOCALA nu se ocupa de masinile parcate pe locuri de handicapati pe terenurile private care apartin supermagazinelor !
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Domnule - prevederile Legii 196/2018 privind modalitatea legala de intrunire si decizie a Adunarii Generale, nu mai zic de alegerea organelor de conducere sunt atat de restrictive incat pun ramasag ca peste 90 ;la suta dintre asociatii lucreaza ILEGAL, adica au avut adunari generale ilegal constituite, procese verbale prost facute, sau au ales presdinte in mod ilegal, toate acestea ANULAND de drept orice decizie a AGP. Mergeti la primarie si discutati cu cei de la serviciul care se ocupa de administratii, eventual gasiti pe cineva care sa va asiste... este ceva de umblat, de luptat, dar nu uitati, sunteti mai tanar decat Donald Trump si puteti fi copilul Reginei Marii Britanii. Deci, sunteti in regula.
Si apropos de ce ziceam in primul mesaj, amicul acela egiptean (de fapt, inginer roman care lucra in Egipt) obtinuse permisul de conducere, primul sau permis de conducere in ... Egipt, tara unde el ca sef la nu stiu ce uzina, a primit permisul fara sa dea examen, fara nimic, deci i-a spus secretarei ca vrea permis si l-a primit prin posta. Cu permisul ala egiptean a condus omul prin Romania cateva luni, dupa care si-a echivalat permisul egiptean cu unul romanesc. Adica are permis romanesc fara sa fi dat examen. Bine, intre timp, omul a plecat definitiv la mama dracului, departe, asa ca nu mai foloseste nici permisul romanesc, nici pe ala egiptean, Doamne fereste...
Eu insist si spun ca nu e nevoie de niciun act whatsoever, cu conditia sa fie o sedere temporara, veniti in Romania 21 de zile, nu stati aici sase luni sau cativa ani. Eu am permis romanesc, am si permis canadian, la un moment dat mi-a expirat cel romanesc si cand am venit din Canada intr-un concediu am mers fara probleme cu permisul canadian, si cand am fost oprit am prezentat permisul canadian si pasaportul romanesc. Nu aveam buletin, ca la astia care avem cetatenie straina si rezidenta straina, ne ia statul buletinul. La un moment dat am stat mai mult prin Romania, am facut cerere sa mi se prelungeasca permisul romanesc expirat, am primit permisul prin posta, l-am folosit fara stresuri. Cand am mers prin lume, si chiar am batut mult din lumea asta fie cu masina mea, fie cu masina inchiriata, am prezentat fie permisul romanesc, fie cel canadian, dupa cum mi-a tunat mie. Niciodata nu am avut vreo problema. Daca permisul romanesc sau cel canadian avea vreo chestie, nu imi inchiria nici dracul masina...
DA. Nu am permis american, am permis canadian, am fost oprit o data in concediul petrecut in Romania, la un filtru, si lucrurile au mers fara stress. Nu poti folosi la nesfarsit permisul emis in strainatate, insa. E un termen de 60 de zile, daca nu ma insel, de la intrarea ta in Romania, de la care trebuie sa iti iei permis romanesc. Am un amic care avea permis egiptean si a primit permisul romanesc fara examen. Eu cand am ajuns in Canada aveam permis romanesc, dar a trebuit sa dau examen pentru cel canadian.
Sunt mii de blocuri construite recent in care spatiul verde de lange ele este spatiu PRIVAT. Ceeea ce mentionati aici se refera la blocurile comuniste.
1 din 3 utilizatori consideră
acest răspuns util
Daca au platit din fondul de rulment si nu din cel de confort (fond special constituit), au comis o mica infractiune fiscala. Nu vreau sa ma pronunt asupra legalitatii schimbarii acestui aparat, dar pentru o chestiune ce tine de confort - aici nu e vorba despre reparatii in sensul expus de catre legiuitor in 196/2018 - este nevoie OBLIGATORIU de votul celor prezenti in AGA. Vedeti insa ca in 99 la suta din sedintele AGA din Romania, acestea sunt facute prin incalcarea prevederilor legale, si ca atare deciziile din AGA pot fi anulate in instanta. Ma refer la obligativitatea informarii tuturor membrilor asociatiei, fara exceptie. Daca unul singur nu semneaza conocatorul sau nu primeste recomandata cu raspuns platiti, sedinta AGA este nula de drept, la fel ca si toate deciziile luate. Reclamati-i la Primarie pe fraieri, poate le vine mintea la cap. Daca nu, intrati in instanta. A, depuneti o hartiuta si la ANAF, ca sa aiba de dat cu subsemnatul pana ce lesina.
Răspuns la discuția Spațiul din fața blocului
Ce se intampla daca aceasta scara de bloc este inclusa intr-un teren care este proprietate privata, care teren este delimitat prin bariera de trotuarul statului ? Tot asa, vine si sta cine vrea si cum vrea ? Rapunsul este evident, insa intrebarea care se impune mai apoi e urmatoarea - ce poti face in astfel de cazuri ? Ce faci, de pilda, atunci cand ai un spatiu verde proprietate privata, in spatele unui condo care se afla pe proprietate semnalizata ca si particulara si delimitata cu gard de spatiul public (dar nu si dotat cu poarta de acces), teren unde te pomenesti cu cinci familii care nu locuiesc in bloc, dar care vin si fac o paranghelie cu mici si bere ? Politia stiti cum reactioneaza ? Este spatiu PRIVAT, dar este pe cota indiviza, asa ca Asociatia (?!!!!!) poate sa faca plangere la Politie si sa ceara identificarea celor care au ocupat in mod abuziv spatiul privat.
Intrebarea a fost clara, nu ma refeream la continutul lui 152 si la faptul evident ca pot fi modificate anumite articole din CR, ci doar la ipoteza de modificare a lui 152.
Stim continutul articolului 152, intrebarea fiind urmatoarea. Prevederile acestui articol care interzice modificarea unor articole din Constitutie, pot fi modificate - evident, prin respectarea 151 si 150?