avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 457 soluții astăzi
Forum Activitate 24mirela

Activitate 24mirela

A fost la Ambasada si au spus ca ei nu se ocupa cu asa ceva. As vrea sa stiu , daca din punct de vedere legal, se poate face ceva. Contract de munca are pe primii 2 ani, apoi nu le-a mai facut contract, dar are legitimatie de intrare in santier, sunt cam 6 persoane in aceeasi situatie, stie santierele unde a lucrat, oamenii de acolo ii cunosc.
Da, daca legitimatia de intrare in santier se ia in considerare, plus ca sunt mai multe persoane in aceiasi situatie. Va rog, daca se poate sa primesc un raspuns avizat si cat ami repede. Multumesc.
NU are nici un fel de contract, iar persoana lucreaza in strainatate. Persoana pentru care lucreaza este tot roman, dar sunt in afara tarii. Ce se poate face, sa scoata banii?
Nu are nici carte de munca, nici contract de munca individual, de aceea va intreb. Lucreaza in Franta de 6 ani, 3 ani nu a avut probleme, dar de atunci si pana in ziua de astazi nu a mai primit banii la timp, are de luat bani de anul trecut, iar de la 1 mai nu mai lucreaza si nici bani nu a mai primit de 3 luni si nici pe cei de anul trecut. Nu mai lucreaza ca nu mai are unde. Persoana pentru care a lucrat este din Romania. Pe cale legala se poate face ceva? Unde sa ne adresam? Ce se poate face?
Daca o persoana lucreaza in strainatate fara carte de munca, iar persoana pentru care lucreaza nu ii mai da banii pentru care a muncit, ce se poate face? Unde se poate adresa?
Discuție informare
Daca in urma cu o zi am incheiat un contract de munca individual cu perioada determinata pe 3 luni, astazi am fost informata ca perioada s-a majorat la 6 luni.As dori sa stiu daca este legal si care este perioada maxima.:(
daca nu am servici si am acumulat datorii la intretinere se mai percepe penalizare?
As dori sa imi fac o ii, dar nu stiu cum, cat costa si ce se poate vinde la aceasta ii.
Buna! As dori sa stiu daca este legal sa ti se opreasca penalitati la plata intretinerii la apartamentele ne debransate de la cet ? Cat la suta se percepe daca este legal? multumesc.
daca sa incheiat contractul de munca cu litera 55 a sau b, am dreptul la somaj?