avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 460 soluții astăzi
Forum Activitate IoanAdmin

Activitate IoanAdmin

Noua lege a asociatiilor de proprietari prevede adoptarea unui regulament de ordine. Ma intereseaza daca a fost adoptat un astfel de regulament cadru sau daca este vreo reglementare legala privind continutul lui.
Multumesc,
Răspuns la discuția Certificat constatator
Multumesc ynocentta,
Dar nu mi se pare firesc ca o biata asociatie cu 19 membri sa faca consiliere juridica unei ditai banci care e si cu capital romanesc. CEC este din cate stiu bancherul asociatiilor de proprietari si ar trebui sa stie aceste lucruri.
Cu stima,
Suntem asociatie de proprietari si CEC Bank ne cere sa obtinem de la Registrul Comertului un certificat constatat.or. Care este temeiul legal, avand in vedere ca noi nu facem obiectul Legii 31/1990 ?
Răspuns la discuția Administrator bloc part-time
Buna ziua,
Administratorul nostru nu este pensionar, este angajat cu cim part-time la mai multe asociatii de proprietari.
Răspuns la discuția Administrator bloc part-time
Multumesc, sa vedem ce va spune si ordonanta cand va apare.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Buna ziua,
Suntem o asociatie de proprietari mica (19 membri) si cresterea impozitului pentru plata administratorului angajat part-time ne va afecta la plata intretinerii. Cum va putea fi evitata aceasta situatie ?
Multumesc.
Buna ziua,
Vreau sa stiu daca e posibila diminuarea fondului de rulment (datorita disparitiei cheltuielilor de incalzire-apa calda) si folosirea banilor pentru reparatii.
Multumesc,
Buna ziua,
Suntem interesati de obligatiile cenzorului-persoana juridica care ar trebui asumate printr-un contract de prestari servicii, in lumina legislatiei actuale.
Răspuns la discuția Constituire asociatie proprietari
Multumesc, dar e prea general. Vreau sa stiu concret:
- cu ce trebuie sa ma prezint la notar pentru autentificare;
-cu ce trebuie sa ma prezint la Primarie, in vederea obtinerii hotararii judecatoresti;
-cu ce trebuie sa ma prezint la Biroul de carte funciara, pentru obtinerea extrasului aferent imobilului;
-cu ce trebuie sa ma prezint la Administratia financiara pentru obtinerea codului fiscal.
Stie cineva ?