avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 883 soluții astăzi
Forum Activitate denis30

Activitate denis30

Răspuns la discuția apartament inchiriat /despagubiri
Va multumesc pentru informare si sfat .
O sa caut o sa-mi fac si o asigurare a locuintei .
Salutari Grup,
Am un apartament la inchiriat iar zilele trecute am avut un incident neplacut .
O teava de la chiuveta s-a spart si a inundat tot imobilul unde a fost afectat parchet , mobila .Chiriasi nu mai locuiau acolo de 2 saptamani si nu am fost anuntat de acest lucru iar contractul de inchiriere era valabil pana in luna Aprilie 2023. Ce pot face incontinuare ca sa-mi recuperez paguba sau daca am posibilitatea la un viitor contract sa se stibuleze daca, nu s-au luat toate masurile de precautie , obligându-l la despăgubiri.
Va multumesc
va multumesc mult pt ca mi-ati dat curs rugaminti mele .
va multumesc pt sfaturile primite , ramane in continuare sa astept sa primesc prin mandat postal PV., pt a proceda mai departe in instanta...desi sincer , nici nu mai stiu ce sa mai fac acusi ar trebuii sa-mi inapoieze permisul , pt ca am sustinut testul cu 15 intrebari , acum nu stiu unde se afla permisul meu , la Pol.Jud.Vaslui sau la Pol.Jud Iasi ..?
Am o mare rugaminte pt cine ma poate ajuta intr-o problema in care sincer nu mai stiu cum sa mai fac sau sa procedez, pe scurt ;Sunt din Iasi si-n data de 15.09.2012, pe raza comunei Rebricea , jud Vaslui , am fost oprit in trafic pt limita de viteza in localitate .Nu am semnat procesul verbal , pt ca nu a vrut sa-mi arate cu cat am incalcat viteza .Agentul de circulatie a spus ca am avut 112km in localitate.Mi-a dat dovada pt 15 zile si dreptul de a reduce sanctiune de la 90 zile la 30 , daca sustin testul de 15 intrebari .Am sustinut examenul dupa terminarea celor 15 zile, am luat examenul , dar nici in data de azi 18.10.2012,nu mi-a ajuns procesul- verbal pt al contesta .Am fost la politia Jud Vaslui , de acolo m-au trimis la politia Negresti pt ca , acolo a fost intocmit procesul - verbal .Cei de la Pol.Negresti au spus ca a fost trimisa de doua ori procesul verbal la Iasi.Am verificat la posta de care apartin si nu apar nicaieri ca am primit recomandata.Intrebarea mea este ; daca pot sa mai contest procesul-verbal daca au trecut cele 15 zile de contestare?sau in cate zile este obligat agentul de politie sa-mi trimita procesul-verbal sau daca pot sa-l chem in instanta pe agentul de politie care a intocmit procesul verbal...? Va multumesc
La cine ma pot adresa atunci cand este incalcat C.C.M , aici vorbesc de art.in care imi este acordata diurna.Insa conducerea ma obliga sa-mi platesc cazarea din banii de diurna si obligandu-ma sa stau peste programul de munca de 8 ore.In C.C.M este specificat ca intre 8-10 ore angajatorul este obligat sa-mi ofere o masa calda.Pot refuza deplasarea daca ma obliga sa-mi platesc cazarea din banii de diurna ..? Multumesc
am fost anuntat de Asociatia de Proprietari , ca am fost atentioanti de cei de la ......apa va fi inchisa dincauza datoriilor foarte mari .Pe toata Asociatia sunt famili care nu au mai platit chiar mai bine de jumatate de an ,intrebarea mea este: " daca cei care sunt la zi cu plata la Asociatie de ce li se inchide apa., si cum putem sa actionam pentru ai face pe cei datornici sa plateasca sau sa-i debranseze numai pe cei datornici , exista vreo cale.Va multumesc
Răspuns la discuția act de mostenire
casa batraneasca a parintilor mei avand 4 camere, 2 le-am primit eu si 2 fratele , iar actele au fost facute cand erau in viata ca donatie , unde am act cu schita casei si camerele aferente mie si fratelui in care se spune ca : cat parintii sunt in viata , noi sa avem grija de ei , iar dupa moartea lor cele 4 camere sa ne revina asa cum au lasat ei scris.Va multumesc
va rog sa-mi spuneti daca donatia unei parti de imobil , mostenire de la parinti poate fi atacata in instanta , sau anulata de frati sau alte persoane .Va multumesc
As vrea sa stiu si eu daca, pot sa-i chem in instanta pe cei de la [editat de admin] , pentru cei 3 ani deacum in care nu am primit deloc tichete de masa , desi in contractractul colectiv de munca scrie acest lucru , iar celelalte Agentii din Ardeal primesc tichete fiind toti la [editat de admin] numai Moldova nu primeste , motivand ca sunt in dificit , pierderi .Cum ar trebui sa procedez .MUltumesc