avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1321 soluții astăzi
Forum Activitate comyar

Activitate comyar

Dar eu daca imi vand casa...si apare un nou proprietar el mai are vreun drept de a sta in casa chiar daca nu are buletinul expirat?casa mea fiind mostenire si nu este trecut in nici un contract si suntem si divortati
Buna seara...vin cu o problema/nelamurire...Am divortat de sotul meu ..el inca mai are domiciliul la adresa mea mentionez ca imobilul in care locuieste este bun propriu al meu(mostenire)..nu vrea sa iasa din casa mea nici cum ..intrebarea mea ar fi..Daca vand casa sau o donez el mai are drept de domicliu in casa?
Problema.este ca nu am.probe...lumii el spune ca nu este nimic adevarat din ce am spus eu.in ultimele mesaje trimise a vorbit frumos in fata lumii face pe victima.... dar sunt sigura ca è doar de fatada.....sustine ca ma cauta doar pentru a vorbi cu mine..dar sunt sigura ca nu e asa...
Fara probe chiar nu este nimic ce as putea face?o plangere pt hartuire?un ordin de restrictie as putea obtine?

CLAUDIU LASCOSCHI a scris:

Probabil ca veți avea nevoie de avocat și va avea mult de lucru.
Pentru a face demersuri juridice sunt necesare și probe în afara de argumente juridice.

Buna ..eu sunt in divort cu sotul meu de 4 luni de zile..problema Este in felul urmator:El nu accepta despartirea noastra cu atat mai putin divortul,cand iam propus despartirea ma amenintat in toate modurile posibile la modul a dat drumul la toate ochiurile de aragaz farà flacara mia pus un cutit in mana ca mai bine il omor decat sa plec..ma inchis in casa..apoi tot felul de amenintari..am reusit sa plec si sa bag divortul..de atunci au trecut 6 luni..ma cauta intruna iam spus ca nu vreau sa vorbesc cu el sa ma lase in pace..ma suna de pe diferite numere de telefon..trimite cereri prietenelor mele care nici nu le cunoaste..merge in locati i frecventate de mine..la familia mea acasa..ma dat disparuta la politie chit ca stia ca nu sunt disparuta..eu fiind mereu in contact cu sora mea care ia spus ca tin legatura cu ea..eu in urma amenintarilor primite nu vreau sa vorbesc defel cu el nu vreau sa stau nici mereu ascunsa..il cred in stare pe strada sa ma prinda sami.faca ceva(mentionez ca se afla in alta relatie)
Discuție divort
ce piedica poate pune o persoana care nu vrea sa divorteze uneia care ia intentat divortul...casatoria a durat 2-3 luni neavand bunuri in comun shi nici copii..mentionez faptul ca ambele persoane sunt cetateni romani doar ca cel care a facut cererea de divort lucreaza in italia
multumesc anticipat
Discuție despagubiri
buna
in urma unui accident rutier pe un drum national mia fost distrusa mashina in proportie de 40%,intrant in contact cu un animal intro zona fara indicator de atentionare animale....nereushind s ne punem deacord cu proprietarul pt eventualele despagubiri(mentionez faptul ca in procesul verbal proprietarul animalului ishi asuma vina shi se obliga la o intzelegere amiabila)mergem in judecata....avand mare nevoie de un automobil urgent shi neavand posibilitatea de ami cumpara am fost nevoit sami inchiriez unul....in urma judecatii paratul imi va platii shi cheltuielile de inchiriere a celuilalt auto ?
multzumesc anticipat
buna ziua tuturor
care este termenul pe care un judecator il da paratului pentru plata despagubirilor shi a cheltuielilor de judecata in urma unei hotarari judecatoreshti definitive in cazul in care debitorul este solvabil.....in cazul unei executari silite care ar fi perioada la care mas putea ashtepta?poate dura ani de zile(se poate lua o decizie prin care el sami plateasca in mici rate lunare pe o perioada lunga de timp)?
multumesc anticipat
multumesc tuturor pentru raspunsuri
debitorul este solvabil(parerea mea)este fermier din statisticile anaf de pe net am descoperit ca are aprox 30 bovine shi 350 caprine +2 auto shi alte proprietati....in cazul unei executari silite cat poate dura pana la despagubire?Procesul este in curs aflanduse la al 2 lea termen,la primul a fost schimbat locul de judecata...deocamdata nu avem o hotarare judecatoreasca...cat termen ii poate da judecatorul pentru plata in urma hotararii judecatoreshti pentru a nu se ajunge la o executare silita?.
multumesc anticipat
buna
anul trecut(2010)am fost implicat intrun accident rutier pe un drum national in urma caruia mi-am distrus autoturismul.accidentul a avut loc in luna noiembrie,eu am lovit involuntar un animal aflat pe partea carosabila a drumuli national pe o raza fara marcaje de atentionare a conducatorului auto de prezentza a animalelor.Sa anuntat accidentul,sau facut toate demersurile(depistarea shi anuntarea proprietarului animalului,procesele verbale etc...).In urma constatarilor proprietarul animalului a recunoscut vina shi am cazut de comun acord sa ma despagueasca cu suma de 2500€...din aceasta suma la cateva zile dupa am primit 900€,dupa care proprietarul animalului a refuzat sami dea diferentza(motivand faptul ca nu are bani) shi tot odata a refuzat sa facem de comun acord un act notarial prin are sashi ia angajamentul ca pana la o anumita data imi va da diferentza de 1600€.In urma acestui fapt eu lam actionat in judecata....intrebarea mea este daca la finalul judecatii eu imi voi primi prin lege banii sau va trebui sa ashtept o executare silita...in cazul unei executari silite eu trebuie sa redeschid alt proces sa platesc din nou alte taxe sau intra deja in primele cheltuieli de judecata?In urma unei judecati silite in cat timp va fi obligat sa ma despagubeasca?
multumesc anticipat