avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 173 soluții astăzi
Forum Activitate raressibiu

Activitate raressibiu

Buna ziua
Am cumparat un teren extravilan acum ceva ani de zile. Intre timp primaria l-a declarat intravilan. Eu m-am hotarat sa construiesc acolo o hala de depozitare singura problema este ca nu am curent electric acolo. Cel mai apropiat punct unde este curent, de joasa tensiune, se alfa la aproximativ 450 m de mine. Prin fata terenului trece curentul electric insa este o linie de medie tensiune.
M-am interesat la o firma de specialitate din zona si mi-a spus ca exista doua variante:
1. daca suport eu costurile (care ajung la 11000 euro)
2. Intelegere cu primaria ca sa electrifice zone.

Intrebarea mea este:
Exista vreo lege sau altceva care sa constranga primariile care au zone cu intravilan neelectrificate sa execute aceste lucrari?
Eu am vorbit cu vecinii din zona si si ei sunt deacord sa fie tras curentul.

Nu mi se pare normal ca eu sa platesc acelasi impozit pe teren ca si cel care beneficiaza de curent.
Va multumesc anticipat pentru ajutor
Buna ziua
Detin o firma care are ca activitate "exploatarea forestiera" si in urma controlului de la garda de mediu s-a constat ca autorizatia de mediu trebuie sa contina si locatiile exacte de unde provine lemnul, impreuna cu avizul custodelui (daca se afla in arie protejata).
Conform codului silvic, proprietarul de fond forestier este obligat sa obtina acest aviz insa ocolul silvic respectiv nu a putut sa sa imi dea acest aviz.
Eu in moment sunt pasibil de amenda!!
Buna ziua
Am mostenit Fundatia Non profit dupa decesul tatalui meu.
Fundatia are trecute in statut ca si activitati de baza protectia sociala si a mediului.
Doresc sa accesez fonduri europene pentru dezvoltarea unei zone defavorizate din jud Sibiu, unde populatia majoritara este roma, prin achizitia unor utilaje de tocare si peletizare a lemnului unde sa lucreze oamenii din zona iar profitul fundatiei sa fie reinvestit in localitatea din zona respectiva (constructie gradinita cu program prelungit si alte programe pentru populatie).
Ma poate ajuta cineva cu ceva sfatrui??
Este posibil asa ceva??
Unde ma pot adresa??
Cu stima si multumiri.
Din cate am citi eu pe net GPL a fost introdus in categoria combustibililor verzi incepand cu sedinta din 02.04.2013, si nu se mai platete timbru de mediu.

Nu sunt sigur si eu sunt nedumerit.
Buna ziua
Am citit pe net pe diferite site-uri cam ca in data de 02.04.2013 senatul ar fi aprobat o lege prin care autoturismele cu instalatie GPL sunt scutite de plata timbrului de mediu. Ma poate lamuri si pe mine cineva daca acest zvon este real sau o minciuna cum se gaseste foarte des in presa;).

Cu stima
Rares
Răspuns la discuția Deschidere magazin in strinatate
Multumesc frumos pentru raspunsuri.

In legatura cu paradisurile fiscale poti sa imi dai mai multe detalii sau o persoana cu care sa pot discuta aceasta problema.

Multumesc
Răspuns la discuția Inmatriculare Auto
"Sunt scutite de plata taxei autovehiculele, atunci când sunt:
(1)a) încadrate în categoria vehiculelor istorice, definite conform prevederilor legale in vigoare;
b) acordate instituţiilor de învăţământ, sănătate şi cultură, ministerelor, altor organe ale administraţiei publice, structurilor patronale şi sindicale reprezentative la nivel naţional, asociaţiilor şi fundaţiilor de utilitate publică, de guverne străine, organisme internaţionale şi organizaţii nonprofit şi de caritate, prin donaţii sau finanţate direct din împrumuturi nerambursabile, precum şi din programe de cooperare ştiinţifică şi tehnică;
c) confiscate sau intrate potrivit legii în proprietatea privată a statului şi sunt acordate cu titlu gratuit în conformitate cu prevederile legale în vigoare;
d) destinate competişiilor sportive definite conform prevederilor legale în vigoare.
(2) Pentru autovehiculele cu motoare diesel echipate cu filtru de particule, cuantumul taxei se reduce cu 25%."


Biserica nu se inscrie la unitate de cultura??

Va multumesc
Buna ziua
Ma intereseaza daca se poate inmatricula un autoturism pe o biserica, Parohie??
In momentul inmatricularii se palteste taxa de prima inmatriculare??
Va multumesc
Răspuns la discuția Deschidere magazin in strinatate
Buna ziua

Nu ma poate ajuta nimeni cu informatii referitor la acest subiect??

Multumesc anticipat
Buna ziua
Doresc sa deschid un magazin in care sa comercializez haine si produse din piele in Viena. Ma puteti ajuta spunandu-mi ce acte am nevoie sau care este metoda cea mai simpla si ieftina, punct de lucru, filiala etc., pentru a reusi?
Mentionez ca nu sunt producator si vreau doar sa comercializez.
Cu stima.