avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 721 soluții astăzi
Forum Activitate marcucarolina

Activitate marcucarolina

Va multumesc, asa inteleg si eu din textul de lege, atunci cand intervine obligativitatea legiuitorul nu cred ca ar lasa loc de interpretare si ar prevede in mod expres suspendarea contractului de munca in situatia acordarii CFP..Va multumesc inca oadata!
Suspendare contract de munca
Buna ziua, Este obligatoriu suspendarea contractului de munca la acordarea concediului fara plata, conf.art.54 din Codul Muncii acesta poate fi suspendat prin acordul partilor.
Va multumesc!
Buna ziua,
Daca o societate inchiriaza un bun imobil cu destinatie cazare muncitori ce cota de TVA foloseste?
Conform Codului Fiscal poate opta ptr TVA DE 19% printr-o notificare depusa la ANAF sau poate merge pe exceptie, respectiv art.292 din Codul Fiscal alin. (2) litera e) pct.1. cu TVA DE 9%
Va multumesc !
Buna ziua,
Se considera plati fractionate daca repartizez plata profit(numerar) in mai multe transe?
Va multumesc!
Buna ziua,
Persoanele fizice care incaseaza venituri din investitii(dividende) datoreaza contributia de asigurari sociale de sanatate in cazul in care este angajata cu contract de munca pe 8 ore?
Va multumesc!
Buna ziua,
Va rog daca pot incadra ca zilier ospatarul in cadrul organizarii de evenimente(nunti, botezuri,etc...), activitate economica desfasurata restaurante.
Va multumesc!
Buna ziua,
Va rog sa-mi spuneti daca a intrat in vigoare sistemul RO-transport si cine are obligativitatea raportarii informatiilor despre marfa transportata.
Va multumesc!
Buna dimineata,
In ce conditii poate beneficia un angajat de diurna si care este valoarea maxima legala a acesteia?
Va multumesc!
Buna ziua,
In ce conditii se poate beneficia legal de concediu fara plata?
Va multumesc!
Buna ziua,
In ce conditii pot sa trec de la impozit 16% la impozit 1% in cazul in care societatea este pe reorganizare judiciara.
va multumesc!