avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 873 soluții astăzi
Forum Activitate j_smiht

Activitate j_smiht

Discuție Primarie
Buna ziua!

Am si eu o simpla intrebare. Pot da primaria in judecata pentru ca este incapabila sa-si stranga datoriile de la cetateni?

Multumesc.
Discuție Acte casa
Buna ziua!
Am cumparat o casa in jd. Ilfov si am depus actele la primarie in vederea semnari lor iar primaria nu vrea sa semneze mentionand ca vanzatorul are o redeventa de plata.
Asta poate impiedica semnarea actelor?
Recunosc ca am gresit si nu am facut actele de vanzare-cumparare prin notariat ci la un jurist deoarece riscam sa raman pe drumuri daca nu cumparam aceasta casa urgent.
As dori totusi un sfat sau o parere ce as putea sa fac in continuare.
Mi-a expirat si B.I. iar Politia imi spune ca nu pot sa-mi reinnoiesc B.I. deoarece actele pe care le am nu sunt bune. Totusi conctractul de vanzare-cumparare chiar daca este facut la un jurist nu sunt valabile?
Multumesc.
Discuție Inselaciune
Buna ziua.

As dori sa stiu, care sunt pasii de urmat, pentru a da pe cineva in judecata, care nu si-a respectat un contract de vanzare-cumparare. Specific ca locuiesc in Pantelimon si dupa cate stiu trebuie sa ajung la judecatoria din Cornetu.

Multumesc.
Răspuns la discuția Acte casa

Mai exact fostul proprietar nu are platita redeventa si din aceasta cauza actele pentru ROL nu le semneaza primaria ca se trec ROL-ul pe numele meu.

Tocmai de aceea va intreb daca asta poate fi problema ca primaria nu vrea sa-mi semneze ROL-ul cu toate ca am dus toate actele si documentatia necesara pentru aceasta.
Răspuns la discuția Acte casa
Mai exact fostul proprietar nu are platita redeventa pentru trcerea rolului pe numele meu si impozitul.
Discuție Acte casa
De curand am cumparat o casa la curte in orasul Pantelimon, am dat toate actele necesare pentru inregistrare la primarie iar primaria nu vrea sa-mi semneze pentru ca fostul proprietar are nu stiu ce datorii catre primarie. Este normal ca eu sa stau cu actele la primarie nesemnate pentru datoria catre primarie a fostului propritar?

Multumesc.
Acum sase luni de zile am cumparat o casa si nici acum nu am terminat cu actele deoarece cand am fost la primarie ultima oara mi s-a spus ca de la cine am cumparat casa trebuie sa dea o declaratie de renuntare de concesiune pe terenul pe care-l am.Acum eu nu stiu daca vanazatorul are act de concesiune sau nu. Incerc sa-l conving sa mergem la notar dar nu vrea. Se poate cumva sa nu aiba acte de concesiune? Atunci cum este posibil sa-mi vanda casa cu teren fara acte. Pot sa-l dau in judecata pentru asta? In cotractul de vanzare-cumprare este trecut si terenul si casa.
S-a obligat sa ma racordeze la reteaua de curent electric stradal. Dar asta nu implica si montarea contoarului?
Buna ziua.

De curand am cumparat o casa la curte iar prin semnarea contractului de vanazare- cumparare, vanzatorul se obliga sa bage curent electric. Curentul la bagat dar contoarul de curent nu exista. Este obligatia mea sa-mi pun contoarul sau a vanzatorului.

Va multumesc.
La semnarea actului de vanzare-cumparare a unui apartament trebuie sa fie prezenta si sotia (sotiile) vanzatorului (vanzatorilor)?