avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 769 soluții astăzi
Forum Activitate andreea_galben

Activitate andreea_galben

Răspuns la discuția urgent
va multumec frumos,si ce ar trebui sa fac ?intampinare sau reconventionala?ideea este ca autoritatea tutelara nu a fost la parat acasa decat la reclamanta,si ma tot intreb cum s-ar putea incheia un dosar fara aceste probe? am sa va spun pe scurt povestea,din urma unei aventuri a urmat un copil,acesta fiind o fetita,o fetita care in prezent are 6 ani jumate si care in tot acest timp a fost crescuta cu tatal sau care a si recunoscut-o .Mama fetitei in 2007 l-a dat in judecata pt incredintare minor dar la prima infatisare ,ea, a renuntat.Ideea este ca in martie 2011 tatal fetitei a fost arestat si urmeaza ca in 17 zile sa vina acasa.Dupa nasterea fetitei s-au despartit, fata ramanand la tata.Acum l-a dat iar in judecata pt incredintare minor hotarata ca instanta ii va da ei custodia dar ea practic nu are probele necesare prin care sa arate ca a intervenit in cresterea si educarea fettitei,singurul atu fiind cartea de munca pe care o are de 7 luni.De asta a-si dori sa-mi spuneti ce actiune sa inaintez pt termenul urmator este pe data de 6.Mentionez ca autoritatea tutelara nu a venit si la tatal acasa pt alua o hotarare ,veniind doar la mama.Va rog sa ma ajutati,si sa-mi spuneti cum este mai bine sa facem pt a castiga copilul.Aa,uitasem sa spun ca mama fetitei in anul 2000-2001 a mai avut un alt copil cu un alt barbat pe care dupa nastere la lasat in maternitate,aceasta fapta nu ar putea fii o proba pt avantajul tatalui?
va multumesc si va rog sa ma ajutati
Discuție urgent
buna seara,la un proces de incredintare minor solicitat de mama copilului se da un termen unic pt parat fiind tatal copilului,care este in stare de arest,pt a-si angaja un aparator,se poate face intampinare sau reconventionala?ideea este sa ia un nou termen.A-si dori mai exact sa stiu ce inseamna reconventionala?va multumesc .
buna ziua,as dori si eu un raspuns sincer!!o femeie cand isi lasa copilul in spital dupa ce l-a nascut ce ii poate face legea?este inregistrata undeva la spital ca a facut asemenea gest?am putea gasi vreun act care demonstreaza asta?va multumesc mult si as dori un raspuns sincer
Discuție urgent
buna ziua am si eu o intrebare,am auzit ca se va da un nou cod penal precum ca acei detinuti care mai au putin de executat anume 2 - 3 luni fiind condamnati pt fapte oarecum ""usoare"" ii v-a elibera.Ati putea sa-mi raspundeti ceva concret?va multumesc mult..
buna seara,daca tatal este cunoscut cu atencedente penale si mama il da in judecata pt custodia copilului(o fetita de 6 ani)ei nefind necasatoriti si mama cu ani in urma a nascut un alt copil cu un alt barbat si l-a lasat in spital si 5 ani de zile nu s-a interesat de fetita are sanse sa o castige?care sunt pasi care un parinte poate fi decazut din drepturi? se ia in considerare faptul ca si-a lasat copilul in spital cand l-a nascut?care sunt considerate probe pt a obtine custodia?multumesc mult!!
Răspuns la discuția urgent
Da este in inchisoare si mai are 4 luni de pedeapsa
Răspuns la discuția urgent
Eu sunt matusa fetitei,este adevarat este mama ei dar doar cu numele pt ca pe acesta femeie 5 ani de zile nu a interesat-o de copilul ei,nu s- gandit daca are ce sa manace,in schimb tatal ei ia oferit tot ce a avut nevoie pana acum si tot ce a fost bun iar acum ca fata a crescut ea o vrea?de ce?nu ii s-a interzis sa nu o vada dar ca mama oare nu te doare sufletul 5 ani de zile sa nu te intereseze soarta copilului tau?nu s-a implicat cu absolut ninic in cresterea ei si educarea ei,acum a asteptat sa termine gradinita ca nu cumva sa dea vreun ban....nu stiu ce fel de mama este in aceste conditii....multumesc
Răspuns la discuția urgent
chiar daca as putea lua de la spital un act doveditor precum si-a lasat copilul in spital?asemenea femei nu sunt declarate mame denaturate?fetita oricum vrea sa stea la tata,dar stiu ca nu potae fi audiata,ce imi recomandati sa fac?credeti ca putem prinde vacanta judecatoriilor?si sa se amane pana in sept?mai am o intrebare nu stiu daca zic bine am fost trimisa la judecatoria sectorului 6 de unde apartine mama fetei si mi- s-a spus sa ma duc la arhiva sa ma uit pe acel caiet care nu stiu cum se cheama sa vad daca este inscrisa mama copilului si sa ma uit sa vad ce fel de incredintare a dorit din cate am inteles ar fi bine sa fie in interes comun sau ceva de genul nu am inteles prea bine si ca mai este un regim de genul la urgenta poate ca spun o prostie dar nu am inteles,va rog din suflet sa ma ajutati ca suntem disperati,noi am dorii sa se poata lungii acesta treaba pana venirea tatalui acasa,am uitat sa va spun ca in momentul venirii asistentei sociale ii s-a dat un act la mana tatalui ca fata sa ramana la el,pe atunci mama statea cu parintii ei si o sora un cumnat si un nepot in 2 camere acum sta doar ea cu parinti,ce sa fac?cum sa fac?va rog din suflet
Discuție urgent
buna seara,as dori sa stiu si eu cum se procedeza atunci cand 2 oameni nu sunt casatoriti legitim dar au un copil.Un copil care nu este incredintat nici unuia dintre parinti.Parinti s-au despartit pe cand fetita avea doar 2 ani si locuieste cu tatal de cand s-a nascut,tatal s-a implicat in cresterea si educarea ei impreuna cu bunica,mama ei nedand nici un semn de viata 3 ani.Dupa acesti 3 ani a aparut mama fetitei si intelegandu-se cu tatal fetei au ajuns la deciza ca mama sa o ia o data la 2 sapt de sambata pana duminica.Problema este ca tatal a fost arestat in urma unui ultaj si a primit o pedeapsa de 1 an din care a executat 4 luni,iar mama fetei a aflat si a luat fetita.Precizez ca in urma cu vreo 4 ani mama il daduse in judecata pt obtinerea custodiei dar atunci cand asistenta sociala si-a facut loc mama la instanta si-a retras plangerea.Pe langa toate acestea acesta femeie a mai avut un copil cu un alt barbat pe care l-a lasat in spital.V arog sa ma invatati ce sa fac pt ca acesta femeie sa nu poata lua fetita in varsta de 6 ani,as putea sa aduca chitantele de la gradinita fetei,adeverinta de la administratorul blocului prin care reiese ca fata locuieste acolo din momentul in care s-a nascut,adeverinta de la medicul de familie a fetei precum mama nu a fost cu ea la doctor timp de 5 ani,acestea ar putea fi probe in favoarea tatalui?mama fetii a zis ca a inaintat proces si ca o sa vina citatie acasa de la tribunal,as vrea sa stiu daca ea a facut asta acum recent se poate sa prindem vacanta judecatoriilor pt a lungii procesul pt ca in octombrie se elibereaza tatal fetei.Va rog sa ma invatati ce anume sa fac si ce sanse sunt ca mama sa castige copilul?va multumesc.
Răspuns la discuția urgent
fetita a stat de cand s-a nascut la tata.doar de 2 zile mama a luat-o si nu mai vrea sa o dea pt ca a aflat ca el este arestat si este sigura ca legea i-o incredinteaza,fata nu este in tutela nimanui,s-au inteles de comun acord.