avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 524 soluții astăzi
Forum Activitate Bismark

Activitate Bismark

Va multumesc foarte mult pentru sfaturi.
Da-ti-mi voie sa glumesc: dupa ce in 2004 am muncit si am castigat 600 de lei pt ca la sfarsitul anului sa dau inapoi 730, acum ar trebui sa ma duc la tribunal sa platesc judecata 110 lei, o expertiza de1000 de lei pentru ca sa nu platesc 1244 de lei? A! si nici nu am pus avocatul, pentru ca fara avocat, adica singur, as fi in stare sa pierd si procesul , adica sa platesc si cei 1244 de lei. Nu domnule, cred ca eu sunt apa si banii sunt ulei: nu ne amestecam!
Va multumesc pt. ca ma faceti sa nu ma simt singur
Sunt interesat de modul cum Asociatiile de Proprietari au abordat si eventual rezolvat problema cainilor comunitari aciuati pe langa bloc. La noi sunt destul de multi (aprox 30), nu se pot folosi biciclete, nu se poate alerga, iar dupa lasarea intunericului lucrurile se complica. Plus ca se intampla sa reuseasca sa se urce in pubele si sa ravaseasca gunoiul provocand mizerie suplimentara.
Multumesc
Asa e: mereu uit cate ceva. Numai ca, dupa cum scriam aici, am uitat ca am lucrat pe bani si ca inca nu-mi amintesc daca am semnat un stat de plata, un contract/conventie civila, sau daca am primit fisa fiscala 2. ... Nu cred ca ma ajuta daca as mentiona ca am uitat toate acestea (si cine stie cate altele)
Dar am sa incerc sa descopar daca am semnat statul de plata, daca am un contract semnat, daca cei care au trimis FF2 la Fisc au dovada ca mi-au trimis-o si mie si am sa incerc sa obtin de Admin Fin. dovada de primire a Somatiei din 2009. Si am sa le pun, cum ziceti dvs., printr-un inscris la dosarul cauzei. De fapt daca acea copie a dovezii de primire a Somatiei mi se va parea corecta si reala, nu vad de ce as mai continua actiunea in justitie si as renunta. Poate ca ar merita sa continui cu o actiune impotriva celui care m-a platit dar nu mi-a dat si mie FF2, dar fiind vorba de un organism desfiintat si dezmembrat mi se pare dificil. Oricum am sa mai trec pe la Admin. Fin. si sa-i rog sa-mi explice cum de un om care munceste pt 6 lei, trebuie sa dea 7, 3 inapoi, adica sa-i rog sa-mi explice si mie cum au ajuns la decizia de impunere de 730 de lei. Poate am sa reusesc sa aflu de la cineva cum se facea calculul de impozit in 2004 si din ce treapta in ce treapta de impozitare am sarit eu cu cei 6 mil.
Vom trai si vom vedea
Desi dl. adutescu mi-a atras atentia asupra celor 15 zile eu am ajuns in ultima zi, in ultimele 30 de min. sa depun contestatia! Nu faceti ca mine! Iata ce am gresit: am dedus ca aceasta contestatie este simplu de construit cu ajutorul modelelor de pe net si cu ajutorul celor de pe forum. M-am bazat doar pe aceasta actiune-contestatia.
Cand am inceput sa construiesc contestatia mi-am dat seama ca nu aveam destule date sa vorbesc despre prescriere, in Somatie pomenindu-se numai de o regularizare de impozit din 2009. Chiar daca dovedeam ca nu m-au anuntat la timp si conform legii, maxim puteam obtine stergerea penalizarilor, ori eu eram convins ca era o greseala. (Vreau sa va spun ca pana azi dimineata am fost convins ca e o greseala. Memoria mea slaba e de vina si superficialitatea, dar mai este un vinovat, cu o pondere de vina mai mare, cred eu! ) Am facut o noua vizita la Admin. Fin. unde am fost placut surprins sa vad ca persoana care se ocupa de aceste somatii a fost dispusa sa piarda 1h si jumatate pana ce am descoperit din ce an venea datoria mea, ce angajator imi platise si cat. A durat mult pt ca sistemul informatic se misca foarte greu. Oricum va spun ca oamenii aia au mult de lucru si resurse putine.Am (re)descoperit ca in 2004 am avut o alta sursa de venit, fapt sustinut de o Fisa Fiscala 2 (FF2). Am primit o copie si sfaturi cu privire la ce as putea sa fac mai departe, eu inca neamintindu-mi nici de FF2, nici de banii luati. Ideea este: pe FF1 avusesem aproape 132 milioane si de primit 2 milioane, dar exista si FF2 cu aproape 6 mil. (2 luni de plata) si un impozit de dat de aprox 1,1 mil. Dincolo de faptul ca nu-mi aminteam sa fi castigat 6 mil. in 2004, am intrebat cum e posibil ca luand eu 6 mil. sa fiu nevoit sa returnez statului 730 - cat era pe decizia de impunere din 2009? Inca nu cunosc raspunsul la aceasta intrebare, desi am fost si la inspectorul care mi-a calculat aceasta impunere in 2009. Acelasi inspector m-a asigurat ca mi-a trimis somatie si s-a mirat ca eu nu am avut nici o reactie pana acum. S-a oferit chiar sa imi dea o copie a dovezii, ori asta mi s-a parut un lucru de o amabilitate iesita din comun. Din pacate nu a gasit aceasta dovada, dar mi-a spus ca pot face o cerere, nu mai ca poate dura o luna sau 2. Am inteles ca era vorba de o decizie de impunere automata (?) si am interpretat ca se genereaza automat la limita celor 5 ani de prescriere, dar nu sunt sigur. Vreau sa subliniez cat de ciudat mi se pare : Am o datorie in 2004, nu ma anunta in 2005, nu platesc, la fel in 2006,2007,2008, iar in ianuarie 2009 fac o decizie de impunere pe aceeasi suma (cred) din 2004 si o trimit prin posta. Nu mai trimit nimic in tot anul 2009 (deci 11 luni), nu trimit nimc nici in 2010 (alte 12 luni) si trimit o somatie si un titlu executoriu in mai 2011 ! Se scurg astfel 27 de luni intre o somatie si - practic - o executie. Eu am vazut chiar azi ca sunt putini oameni, ca sistemul informatic, acum, in 2011, este deosebit de greoi, dar ... totusi, totusi ... e o problema sistemica.... Eu nu am primit somatia din 2009; am si o microintreprindere si aia cu datorii, si pt aia am mai primit somatii, am primit-o pe acesta acum, in mai... Era sa nu mai depun contestatia la executarea silita pt. ca aproape ma convinsese inspectorul ca a trimis somatia in 2009, dar eu nu imi amintesc. Am descoperit - printr-un noroc - ca am avut intr-adevar in 2004 o activitate suplimentara la job-ul meu pentru care am primit ceva bani, dar memoria nu ma ajuta sa spun cati si cand , cu precizie. Sigur , fac o legatura cu acesta FF2, cu somatia, dar nu pot fi sigur. Si vreau sa va spun ca angajatorul acela a recunoscut azi ca nu mi-a trimis FF2, atunci. Iar activitatea remunerata atunci a avut o stransa legatura cu job-ul meu si nu-mi amintesc sa fi semnat un contract sau un stat de plata, dar imi amintesc ca cineva mi-a dat niste bani si ca a fost putin neasteptat si ca m-am bucurat de ei. Asa ca fiti atenti cand primiti bani, fiti atenti cand va angajati sa faceti un extra-job, fiti atenti la conditiile de plata si pt ca memoria chiar daca va ajuta acum, va poate insela mai tarziu, asa ca sfatul meu este sa va notati si sa fiti atentie la taxe! Asa ca am un proces in noiembrie si nu imi pare bine.
As fi platit impozitul acela in 2004 daca stiam de el! De fapt nu as fi primit sa muncesc si sa fiu platit daca as fi stiut ca asta ma conduce la un impozit mai mare decat venitul. Motivul pentru care am depus contestatia a fost pentru ca am vrut sa se suspende executia silita suficient timp cat sa pot sa aflu daca am fost atat de prost incat sa semnez un contract prin care sa pierd practic bani, sau doar am fost prostit. Ca sa fie dracul si mai negru angajatorul care mi-a facut FF2 la momentul 2004 era o institutie de stat care a fost desfiintata si ale carei "ramasite" au fost preluate acum de 4 alte institutii...
Răspuns la discuția diferente inregistrari contoare
Asociatia noastra cuprinde apartamentele din 2 blocuri identice.In timp ce la unul din blocuri consumul de apa facturat este aproape la fel cu suma consumurilor citite de proprietari, la celalalt bloc apare o diferenta de aprox. 30% la apa rece. Sper sa reusim sa diminuam aceasta diferenta si - marturisesc - consider un obiectiv secundar modul de repartizare al costului acestei diferente per proprietar.
Va rog sa nu va suparati ca ma bag si eu in discutie, dar dupa ce am citit parerile doamnei elga50, ale dl.adriantot si ale domnului grandanat am simtit nevoia sa spun ca din cauza ca noi platim cu 30% mai mult decat am calculat, inregistram, psihologic, diferenta de bani ca o pierdere.
Se poate pierde apa, efectiv, fara sa o foloseasca nimeni, datorita unei defectiuni a instalatiei. IN cazul acesta nimeni nu castiga , toti pierdem. Oricum toti platim. E usor sa decidem in acest caz cum sa platim? La prima vedere ar trebui sa impartim pierderea in mod egal, nu? Dar probabil ca e corect sa mergem mai departe si sa cercetam daca e o avarie intr-un apartament, sau e o avarie pe coloana unei scari de bloc, sau chiar o fisura pe conducta principala de alimentare ....
Ne putem duce cu gandul si la faptul ca pierderea tuturor, nu este chiar a tuturor ci este castigul unuia in dauna tuturor, iar aici consider ca nu putem aplica repartizarea pierderilor pe baza cotei indivize, de ex. Adica putem, dar gresim daca ramanem la aplicarea acestei reguli si nu cautam cauzele pierderilor. Nu sunt de acord sa stabilim o singura regula, de fapt cred ca nici nu e bine sa cautam regula de repartizare a pierderilor pe fiecare apartament, ci ca trebuie sa cautam sa eliminam aceasta diferenta.
Mergand la cauzele diferentei dintre suma valorilor citite de proprietari si valoarea citita de furnizor, rand pe rand, mi se pare firesc sa construiesti si reguli de repartizare a pierderilor bazate pe aceste cauze.
Ma gandesc la situatia noastra, de ex., dupa ce o sa controlam sigiliile, modul de montare, eventualel scurgeri de la vasul de WC, precizia de citire, momentul citirii si ramanem cu atat de convenabil invocata cauza a diferentei clasei de precizie a contoarelor, ce-o sa facem daca vedem ca mai exista pierderi? Nu am dreptate sa ma gandesc ca cineva profita intr-adevar de clasa slaba de precizie si aduna apa cu picatura in baie? Sau pur si simplu din aceasta cauza ele indica mai putin decat se consuma.Deci de cate ori se deschide robinetul se consuma mai mult decat se inregistreaza! Eu nu as accepta insa ideea asta si as incerca din toate puterile sa-i conving pe oameni sa-si schimbe contoarele cu unele de aceeasi clasa cu al furnizorului. Din pacate, banuiesc eu, ca daca diferenta asta de 30% nu reprezinta decat 10 lei pe apartament, nu va vrea nimeni sa plateasca pt un contor mai scump. Si cred ca furnizorul va castiga si noi vom pierde.
Cu placere am răspuns , cu placere, dar si pentru că mă intereseaza f. mult relatiile dintre proprietari si cele dintre proprietari si Comitetul ales de ei (incluzand si presedintele aici), relatii pe care probabil ca Legea incearca sa le reglementeze corect.
Sper ca nu-i supar pe colegii de discutie si nici pe dumneavoastră intrand putin in detalii personale. Eu am fost ales in Comitetul Executiv acum ceva timp (6 saptamani) pentru ca nimeni din Asociatie nu dorea și -mai inspaimantator pt mine- pentru că de atunci nimeni din C.Ex. nu a vrut să fie presedinte si pt ca parea f. dificil sa convocam o alta A.G. extraordinara m-au convins pe mine să accept presedentia aceasta pana reusim să strangem oamenii la o altă A.G.! Înțelegeti, va rog, ca vreau sa contrabalansez afirmatia dumneavoastra despre privilegiile Presedintelui si ale celor din C.Ex. Nu zic ca la dumneavoastra in Asociatie ele nu exista; spun ca, iata in Asociatia noastra nimeni nu vrea să fie presedinte sau să faca parte din C.Ex. pt. ca toti considera asta o povara si nicidecum un privilegiu. Adică răspunsul meu anterior a fost mult influentat de situatia de la noi si de noua mea pozitie, ceea ce poate nu e bine.

La subiect (si imi cer inca odata scuze tuturor pt derapaj): daca nu au fost trecute sumele necesare pt reparații pe lista de plata, pt. mine asta inseamna ca nu au avut in plan să repare terasa si consider că asta e un lucru incorect fată de proprietarii ultimului etaj si amendabil si d.p.d.v. legal.
toată stima!

(profit să rog pe toată lumea care ar avea de gand sa mi se adreseze vre-odata să nu folosească si apelativul "domnule" decat daca vrea sa ma ironizeze, ceea ce nu pot decat sa accept cu resemnare. Multumesc)
Excelent!
=D>
Vă mulțumesc foarte mult!
Am avut ieri seară ședința Comitetului Executiv și ce bine ar fi fost să am la mine răspunsul dumneavoastră! Dar nu-i timpul pierdut, pentru că o parte din ce m-ați sfătuit am făcut, iar pentru ce a rămas nefăcut o să-i mai chem pe ceilalți la o nouă întâlnire, cât de repede.
Mai am destule intrebari, dar banuiesc ca-i mai bine sa deschid topic -uri separate...
Numa bune tuturor
Am citit in Normele metodologice de aplicare a Legii 230/2007 ca proprietarii aleg un Comitet Executiv care "asigura urmarii comportarii in timp a constructiei"[cap II, art.15 (m)], si "ia toate masurile pentru aducerea la starea dinaintea producerii evenimentului a zonei in care se efectueaza reparatii la partile comune" ; "sumele aferente reparatiilor respective sunt suportate de toti proprietarii, proportional cu cota indiviza"[cap II, art.15 (s)]. Eu cred ca Presedintele si Comitetul Executiv ar trebui sa raspunda, dar sunt 2 aspecte: In primul rand legea adauga acolo , la art.17 (9) si cuvintele "in mod deliberat". Si eu sunt foarte de acord cu ele, pentru ca nu stiu - dumneavoastra nu ne-ati spus! - dar se poate ca acesti oameni sa va fi spus tuturor ca sunt necesare reparatiile, ca trebuie sa platiti pentru ele , sa fi facut demersurile, dar daca banii nu s-au strans? Chiar va intreb pe toti: ce se poate face in situatia in care proprietarii nu pot sau nu vor sa plateasca? Asociatia deschide procese cu ei? Obtine hotarari de executare silita? imi imaginez ca spatiul acela ar deveni o zona de razboi ....
Ce credeti?
Ce ma incurca e tocmai faptul ca nu vad ce drept am sa contest ultima somatie venita. Aceasta se refera la o decizie de impunere din martie 2009 si "accesoriile". Doar dupa ce am fost la Administratie am aflat ca aceasta regularizare a impozitului dateaza din 2004. si ca ei m-au somat sa o platesc in 2009 si pentru ca nu am platit-o ma executa acum... Mi se pare nefiresc sa povestesc asta in Contestatie, pentru ca nu am nimic concret despre impozitul neplatit din 2004. ....
Nu stiu cat costa discutia cu un avocat, adica nici macar nu am indee, ca sa va spun ca mi se pare scump.
Eu as fi preferat sa nu ajung la poarta justitiei.... Simt ca nu e bine sa trec de usa asta decat insotit de un avocat, dar.... in fine, o sa vad ...
Multumesc
Va tin la curent cu experienta mea, poate va fi de ajutor si altora