avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 515 soluții astăzi
Forum Activitate andreima

Activitate andreima

Nu ma refer sa nu platesc, ci sa fiu impozitata la venitul pe care il castig, care e mult mai mic de 750 lei,
Buna ziua, am un pfa, veniturile realizate nu sunt in fiecare luna si nu depasesc 6000 lei pe an.
In acelasi timp sunt student si am si o pensie de urmas.
Pana anul acesta plateam contributia la sanatate la venitul castigat, insa anul acesta ma obliga sa platesc la venitul minim pe economie. 750 lei.
Ca sa dau un exemplu anul acesta am declarat ca am sa castig 1000 lei din care 500 de lei cheltuieli deductibile. In urma deciziei de impune mi sa calculat 492 Lei sanatatea si 80 Lei impozit pe venit.
Exista o lege cu privire la plata contributiei la sanatate pentru cei care au si pensie de urmas??
Răspuns la discuția Returnare produs
Prietenul meu mi-a cumparat o pereche de ghete in valoare de 300 lei, si s-au dezlipit dupa prima purtare.
Oricum am fost astazi la magazinul respectiv cu legea consumatorului tiparita si mi-au returnat banii.
Buna ziua,
Am primit cadou o pereche de papuci de la un magazin. Papucii sunt de o marca nemteasca de calitate. Papucii nu sunt comozi, ma doare talpa. Am fost la interval de 2 ore inapoi la magazin si am dorit sa mi se returneze banii pentru a nu erau conformi cu sloganul firmei "antistres". Vanzatoare mi-a spus ca papucii sunt buni, insa am eu picior sensibil si mi-a schimbat papucii cu acelasi model. In momentul schimbarii nu mi-a mai dat garantia. Dupa prima purtare papucii s-au dezlipit, se cunoaste ca au fost lipiti cu prelandez si ma dor foarte tare talpile de la ei.:sorry:
Am vreo sansa sa imi iau banii fara a face reclamatie la opc?
Răspuns la discuția Pfa reducere impozit?
Asta inseamna ca nu pot primi nici o deducere la impozit daca am persoane in intretinere?
Buna ziua! Am un Pfa, iar mama mea nu are nici o sursa de venit, si la Casa de sanatate este coasigurata pe Pfa mea. Vroiam sa intreb daca atat timp cat am o persoana in intretinere nu se deduce impozitul pe venit??
Pentru ca stiu ca in cadrul unei firme exista o anumita reducere.
Mentionez ca sunt studenta si am si o pensie de urmas.
Multumesc!!
Răspuns la discuția Pensie Alimentara
Multumesc mult pentru raspuns!!
Buna ziua! Ma numesc Marteniuc Cosmin, am 23 de ani. Parintii mei sunt divortati inca de cand sunt mic, iar tatal are decizie de plata a pensiei alimentare pe care nu mi-a platit-o niciodata.
S-ar putea sa ii intentez un proces in care sa imi revendic pensia alimentara? Mentionez ca inca urmez cursurile unei facultati.
De asemenea o problema ar fi ca el este mutat in Spania si as dori sa stiu daca as putea sa intentez procesul in Romania sau trebuie sa ma adresez Curtii din Spania?
Multumesc anticipat!
Buna ziua.
M-am inscris la o firma specializata de plasare a absolventilor in grecia printr-un program work and travel. Pentru inceput ni s-au prezentat conditii de munca exemplare insa in momentul ajungerii acolo totul s-a schimbat la 180 de grade.
Angajatorul nu respecta normele sanitare cu angajatii, nu respecta valoarea salariului din contract. Firma intermediara nu are nimic de spus.
As putea sa dau in judecata firma din romania pentru falsa publicitate si pentru conditiile de munca?
Pentru in grecia nu stiu cum sa fac plangere pt nerespectarea normelor de igiena.
Multumesc