avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 975 soluții astăzi
Forum Activitate irol

Activitate irol

Ma intreb la ce este bun acest forum daca din 49 de vizualizari nimeni nu a putut da un raspuns intr-o luna si 10 zile? Pentru cei interesati voi raspunde eu la propria mea intrebare urmand ca dupa ce o sa se pronunte instantele sa afisez si opinia lor.

Art. 36 Legea nr. 85/2006 se aplica numai in privinta actiunilor care au ca obiect realizarea creantelor creditorilor, si nu si a actiunilor care au alt obiect.
Prin actiunea intentata in prezentul dosar cer anularea deciziei de concediere si nu realizarea vreunei creante impotriva angajatorului. Capatul de cerere principal il constituie anularea deciziei de concediere data cu nerespectarea art. 63 alin (1), art 267-268 C. muncii, fiind vorba despre o nulitate absoluta si nu de realizarea unei creante. In prezenta cauza instanta constata nulitatea deciziei si automat acorda despagubirile si daunele morale, pe caz concret, ca urmare a masurii nelegale.
In baza art. 269 C. muncii, din anul 2007, angajatorul este obligat sa il despagubeasca pe salariat in situatia in care acesta a suferit un prejudiciu moral din culpa angajatorului in timpul indeplinirii obligatiilor de serviciu sau in legatura cu serviciul.
Prin urmare, va rog sa observati faptul ca cererea mea are alt obiect si nu intra sub incidenta art. 36 Legea nr. 85/2006. Mai mult, admiterea cererii principale are ca efect si admiterea cererilor strict legate prin efectul legii de actiunea principala cum sunt despagubirile acordate in baza anularii masurii ilegale conform art. 78 si 269 C. muncii.
Răspuns la discuția somaj sau fara plata?
In cazul in care angajatorul nu emite o decizie de incetare a raportului de munca nu poate decat sa suspende din initiativa lui CIM-UL atat timp cat nu are acordul salariatului pt aplicarea art. 54. Daca nu vrea sa plateasca 75% atunci sa le inceteze raportul de munca. Nu poti sa tii oamenii la dispozitia ta fara sa-i platesti si mintindu-i ca sunt in concediu fara plata.
Sau mai bine, va recomand sa-l lasati pe angajator sa va "dea in fara plata" dupa care mergeti in instanta si cereti sa va plateasca 100%.
Răspuns la discuția somaj sau fara plata?
Concediul fara plata nu se acorda decat la cererea salariatului. Suspendarea CIM doar cu acordul dumneavoastra. Angajatorul este obligat sa va acorde o indemnizatie ce nu poate fi mai mica de 75% din salariul de baza. Aveti grija ce semnati!!!
Termenul de 30 de zile e termenul corect, art 268 alin 1 lit b Codul muncii. Aveti grija. Este o capcana.
Din pacate, am avut de facut o lucrare si aveam nevoie de autori pentru bibliografie si nu am putut sa-l trec pe freelis in contextul in care indrumatorul imi cerea articole din RRDM. Imi pare rau ca n-ati inteles nimic din ce am vrut eu sa subliniez.
Răspuns la discuția Biroul de credite.
Daca stiti sigur ca nu ati fost notificat cu 15 zile inainte de iregistrarea datelor negative va sfatuiesc sa dati banca in judecata si sa cereti si daune morale si materiale. O sa vedeti cum o sa va scoata imediat din Biroul de Credit. Puteti face si o plangere la BNR.
Va rog sa-mi spuneti daca daunele morale cerute intr-un proces avand ca obiect contestatie decizie de concediere intra sub incidenta art 36 din Legea nr. 85/2006.
MULTUMESC!
Imi pare rau, nu stiu cine este freeelis dar cu siguranta stiu cine este Alexandru Ticlea. Subiectul in cauza e f simplu si de la o simpla citire se vedea clar care este norma speciala si care generala. Nu am postat mesajul pt ca dl freelis nu ar fi dat un raspuns corect dpdv legal, ci am vrut sa intaresc ceea ce a zis el, citand un profesor universitar.
Cartel Alfa a spus din start faptul ca CCMUNN 2007-2010 ESTE VALABIL in continuare insa nimeni nu a crezut acest lucru deoarece contractul nou nu a fost inregistrat si toti au venit si-au zis ca nu se mai pot incheia CCMUNN din cauza ca a intervenit lg 62/2011. O confederatie sindicala nu are autoritatea de a se pronunta cu privire la valabilitatea sau nevalabilitatea unui CCMUNN. Confederatia a atacat in contencios neinregistrarea contractului si asteptam sa se pronunte instanta sau alte instante de judecata. In tara asta nu sunt executate hot judecatoresti care vin de la o putere a statului, cine credeti ca baga in sema ce zice "sindicatul"?
Nu am vazut nimic clar postat si am publicat acest mesaj pentru cei care au nevoie de o parere avizata si de incredere. Sincer, nu am vazut niciun mesaj care sa explice concret si clar ce termen se aplica.