avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 420 soluții astăzi
Forum Activitate marisalan

Activitate marisalan

Discuție autorizatia PSI
Buna Ziua,

Va rog, daca-mi puteti da un raspuns la urmatoarea intrebare: am pierdut autorizatia PSI pentru cladire. Cum pot face rost de un duplicat?
Multumesc!
Buna Ziua,
Problema mea este urmatoarea: din Nov anul trecut sunt in proces de divort. Am fost obligata (agresata)de catre fosta soacra sa parasesc domicilul conjugal.
Am lasat acolo o parte din lucruri luate cu contract pe numele meu sau facute cadou de parintii mei.
Le-as putea recupera prin ordonanta presedentiala, pana se face partajul, sau cel putin sa i se puna in vedere ca aceste lucruri sa nu fie instrainate, deteriorate,etc (fostul sot locuieste si se foloseste de ele impreuna cu amanta)
Multumesc!
Răspuns la discuția CONTRACT DE MUNCA - CONCEDIERE
Multumesc!
Da este stipulata aceasta obligatie si in Fisa Postului si in Regulamentul Intern.
Răspuns la discuția CONTRACT DE MUNCA - CONCEDIERE
Multumesc pentru raspuns!

Intr-adevar asa este : certificatul medical este obligatoriu la angajare. Dar aceasta Fisa de aptitudine nu este obligatorie pe toata durata derularii contractului de munca? persoana in cauza are Fisa expirata de un an de zile....
Buna Ziua,

Va rog sa ma ajutati cu un raspuns in urmatoarea problema : am o angajata care a fost trimisa sa efectueze controlul medical periodic de medicina muncii,dar nu a dorit sa se prezinte.
Conforma art 27 din Codul Muncii, contractul de munca fara Fisa de aptitudine este nul.
Ma pot folosi de acest lucru pentru a o concedia?

Multumesc!
Răspuns la discuția credit la partaj
Chiar nimeni nu stie sa-mi dea un raspuns.....???
Buna Dimineata,

Vreu impreuna cu o prietena sa infiintam un Serviciu Extern de Prevenire si Protectie, dar avem urmatoarea problema: ea a efectuat cursul de evaluare riscuri cu ARSSM, organizat cu fonduri europene, care acum ii spun ca nu este recunoscut, si nu poate face nimic cu acest curs. Deci, a piersut timpul 3 luni de pomana.
Ce putem face ?
Buna Ziua,
Va rog frumos, cine-mi poate da niste sfaturi in legatura cu urmatoarea problema:
In 2008 am facut un credit de nevoi personale, de 22.100 CHF, pe o durata de 10 ani. In acelasi timp eu impreuna cu sotul am infiintat o societate SRL, am achizitionat cu aceasta suma din credit o autoutilitara, pe care sotul meu, fara sa-mi spuna a trecut-o in patrimoniul societatii, ca el a imprumutat societatea.
In acest timp, el si-a facut o amanta , si-a intentat divort. Imediat a vandut masina fara sa-mi dea vre-o explicatie, fara Hot AGA, si fara sa-mi dea vre-un ban, insusindu-si toata suma.
Ce ma sfatuiti sa fac? El nu vrea sa-mi de-a nici un ban, iar eu mai am de platit inca 8 ani de acum inainte la acest credit, situataia mea financiara fiind foarte drastica: la serviciu nu ne-am primit banii de 2 luni, locuiesc cu chirie, etc.
Ce pot face in acest caz? Mentionez ca pe firma suntem ambii administratori asociati 50-50 cu puteri depline.
Multumesc anticipat!