avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 783 soluții astăzi
Forum Activitate atzunel

Activitate atzunel

Discuție somaj
Buna ziua
Momentan sunt in concediu maternal dar urmeaza sa intru in somaj deoarece s-a inchis magazinul in localitatea mea
Pe 15 august fata mea face 2 ani insa eu pe 26 septembrie 2013 am intrat in concediu de crestere luând prima indemniztie. Intrebarea mea este cu ce data intru de fapt in somaj..cu 15 august 2015 sau cu 26 septembrie 2015 :(
Răspuns la discuția Cabinet kinetoterapie
Buna ziua, as vrea totusi,daca puteti,sa ma lamuriti intr-o privita: eu vreau sa deschid cabinetul,dar administratorul,in cazul meu doctorul, este doar angajat sau trebuie sa fie actionar al societatii?
cabinetul ofera atat consultatii medicale cat si kinetoterapii.
Buna ziua
Doresc sa preiau o afacere cu un cabinet de kinetoterapie insa nu am studii in domeniu. Cum anume pot sa procedez sau trebuie sa merg in parteneriat cu cineva din domeniu
Răspuns la discuția demisie la zi
O zi buna si multumesc mult de ajutor!!
Răspuns la discuția demisie la zi
deci, eu am nevoie de o zi libera si nu vrea sa mi-o dea, pentru a demisiona la zi nu trebuie sa aduc nici un argument nimic?
Discuție demisie la zi
in ce conditii imi pot da demisia la zi de la actualul loc de munca
am nevoie de exemple concrete de acte administrative conform trasaturilor lor. de exemplu la :
a) Actul administrativ reprezintă o manifestare unilaterala de voinţă a organului emitent al actului. exemplu pe care l-am dat eu este:"prin emiterea unui proces verbal de aplicare a unei sancţiuni contravenţionale faţă de cel care a savârşit contravenţia, nu mai este necesar acordul acestuia în ce priveşte aplicarea sancţiunii"

Va rog ajutati-ma si la celelalte trasaturi:(


Discuție buna ziua
care imi poate spune si mie ce regim juridic este aplicat actelor administrative de autoritte? dar celor de gestiune?
multumesc, chiar nu intelegeam ...raman datoare
da, adica un exemplu de hotarare care a intrat in vigoare dupa ce a fost publicata in monitorul oficial si nu in acel moment