avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1595 soluții astăzi
Forum Activitate cleme_c

Activitate cleme_c

Discuție Scam pe net
Buna ziua.
Jenant dar adevarat. Am fost abordata de un site de socializare, am tot discutat cateva zile cu cineva ,fiind convinsă ca este persoana respectivă, pana in punctul in care am dat date personale la o adresa de mail ca are mi-a fost indicata. Dupa un schimb de mail'uri intr-un final m-i se cerea o suma de bani (nu, nu am trimis) atunci am realizat ca este vorba de un scam. Întrebarea mea este: trebuie sa fac o sesizare undeva? si unde? (avand in vedere ca am dat date personale, nume , adresa, serie , nr.CI , nr.tel , dar nu cont sau altele de gen)
Stiu ca prostia se plăteste, dar sper ca pretul sa tindă cat mai mult spre zero.
Multumesc
Multumesc frumos , nu eram lamurita daca se calculeaza aplicand formula zerourilor . Gasisem undeva un sitem de calcul din care reiesea ca valoarea sumei : de exemplu a 2100 lei din 1991 ete egala cu 285.1975 ron etc , asa ajunsesem la acea suma .
Inca o data multumiri .
Cu respect .
Clementina C.
Buna ziua ,
O rugaminte, daca se poate sa ma ajutati cu un calcul al fondului de rulment deoarece sunt un pic confuza cu acest calcul .
Problema se pune in felul urmator: administratorul cere o marire a fondului de rulment cu 150 ron pe motiv ca vor fi facturile mai mari peste iarna dar dupa calculul meu reiese ca am destul incat sa acopere 3 intretineri ,(valoarea acesteia pe timp de iarna ajungand undeva la 350 ron) ,acesta ma contrazice spunandu-mi ca nu este asa , deci daca ma puteti ajuta :
cu chitante doveditoare am depus la fondul de rulment urmatoarele sume : totalul sumei intre anii
1985 si 1992= 2.100 lei ( valoarea de la acea vreme ) la care se adauga dupa cum urmeaza + 25.500 lei pe anul 1993 + 28.000 lei 1995+ iulie 1996 + 70.000 lei din oct 1996 pana in iulie 1997 + 169.000 lei dec 1997 + 800.000 lei din sept 2001 pana in apr 2005 + 170 ron din iul 2005 pana in april 2006
Daca m-ati putea ajuta sa ma lamuresc v-as fi recunoscatoare .
In speranta ca am fost coerenta in explicatii si voi primi un raspuns , va multumesc anticipat .
Cu stima Clementina C.
Buna ziua ,

In ultimile 12 luni nu am fost angajata si nici nu am beneficiat de indemnizatia de somer ( nici macar nu stiu daca as fi putut beneficia , mentionez ca am 27 ani si 4 luni vechime cu platile efectuate la zi ) deoarece am demisionat de la ultimul loc de munca .
In conditiile in care pe aceasta perioada nu am reusit sa imi gasesc un loc de munca dar totusi doresc sa platesc contributiile aferente ( ce reprezinta ele? ) pentru ca sa nu imi fie intrerupta vechimea , care sunt sumele datorate lunar in aceste conditii si unde pot fi achitate ?
- sunt obligata sa platesc si asigurari de sanatate ? ( nu am beneficiat de nici un serviciu din partea lor , am folosit reteaua privata )
In speranta ca ma poate indruma cineva , va multumesc anticipat.
Cu stima
cleme_c

De unde pot obtine o copie dupa un contract individual de munca care intre timp a fost incheiat ?
O pot obtine de la ITM sau numai de la fostul angajator ?
Multumesc anticipat .
Buna ziua
Am si eu o mica dilema , in speranta ca ma poate ajuta cineva cu un sfat am sa dau curs povestii . Pe scurt : am fost angajata a unei societati comerciale care presteaza servicii de vanzare cu amanuntul eu facand parte din personalul auxiliar , deci neavand un rol in procesul de vanzare . La angajare m-i s-a specificat ca imi va fi retinuta o anumita suma din salariu lunar , deoarece gestiunea era comuna , suma care imi va fi restituita la plecarea mea din firma . In luna ianuarie mi-am dat demisia din aceasta firma iar la primirea deciziei am fost informata ca in 30 de zile calendaristice imi voi primi si contravaloarea garantiei , ceea ce nu s-a intamplat nici macar pana la data de azi cand dupa mai multe telefoane si e-mail'uri am fost informata ca nu imi voi primi nici un leut pana nu va fi efectuat un inventar in locatia respectiva . De acord cu ei , dar ce relevanta are un viitor inventar dupa n luni de la iesirea mea din gestiune in conditiile in care tot intra si ies diverse persoane in gestiunea respectiva ( apropo aceste v-a fi efectuat la o data necunoscuta , ultimul a fost efectuat in 2009 , dupa o perioada de 3 ani ) .
Acum vin si eu ca fraierul si intreb , am vre-o sansa sa imi recuperez banii inaintea efectuarii inventarului , sau macar o parte din ei , exista vre-o solutie legala ? E vorba totusi de o suma , echivalentul a doua luni muncite la ei .
In speranta ca am fost explicita si ca se va gasi cineva sa imi dea o mana de ajutor va multumesc anticipat .
Cu stima .