avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1159 soluții astăzi
Forum Activitate stefaniam

Activitate stefaniam

Răspuns la discuția accident cu tamponare usoara
aia nu inteleg si eu el se ia dupa declaratiile noastre eu din cauza aia am scris aici pe forum..el de unde stie ce s-a intamplat si cum sa intamplat daca nu a venit sa vada...eu pot scrie ce vreu in declaratia aia desi au fost si martori dar fiecare ii cu al lui...fiecare scrie cum zice celalalt..eu vreau sa stiu daca pot sa fiu sanctionat sau dupa ce decizie se va lua politia pentru ca eu zic ca el a fost devina deoarece a fost pe banda mea de sens si celalalt spune ca eu am fost devina ca nu iam dat prioritate...nici nu aveam ce prioritate sa ii dau fin moment ce eram pe banda mea de sens
buna seara
in decursul acestei zile la ora 17 am avut o tamponare usoara cu un alt autovehicul.eu ma deplasam pe banda mea avand o viteza de 30 km/h si eram in panta.drumul nu este marcat deloc.un alt autovehicul care se deplasa in rampa din sensul opus,intr-o curba stransa a intrat pe banda mea de mers si am franat dar am prins nisip si l-am tamponat.normal dupa cum ii legea el avea prioritate ca era in rampa,dar accidentul s-a produs intr-o zona cu vizibilitate scazuta si locul unde s-a produs accidentul nu era chiar in rampa era un loc mai drept.cei de la politie mi-au spus ca eu sunt vinovatul si ca imi va suspenda perimusul pe 30 zile si o amenda de 300 de ron si 4 puncte penalizare pentru neacordare de prioritate.vreau sa stiu si eu care din noi ii vinovat in aceasta situatie.
prima data dupa accident am cazut de comun acord sa o facem pe cale amiabila.dupa un timp acesta a refuzat sa mai fie pe cale amiabila.cei de la politie au spus ca nu se deplaseaza la locul accidentului din moment ce nu sunt victime ca sa constate accidentul si sa vada locul evenimentului asa putem scrie orice in declaratie daca nu au fost acolo.au fost doar martorii.
astept raspuns
multumesc
Discuție diurna sau nu
Buna ziua Lucrez la o firma aflata la o distanta de 41 de km ,fata de domociliul meu. Acum firma ne cere sa lucram la o filiala de a ei in alta localitate. Distanta dintre locul actual de munca si acea filiala este de inca 26 de km. Deci 67 de km. Bun ,dar asta nu e tot... Transportul este asigurat de catre firma dar ,pentru a economosii bani, mijlocul de transport, merge pe rute ocolitoare pentru a lua si ceilalti colegi din localitatile inconjuratoare actualului meu loc de munca,Distanta este mult mai mare decat cei 67 de km. E vorba de 4 localitati noi, care sunt incluse de traseu. Pentru a ajunge la filiala unde am fost detasati facem pe drum 1 ora si 30 de minute atat la plecare cat si la sosire. Deci, in total 3 ore zilnic numai pe naveta ., . Programul de lucru este neschimbat 8 ore, bineinteles la care se adauga naveta. Intreb in aceste conditii se acorda diurna sau nu?Intreb acest lucru deoarece noi am intrebat la biroul financiar si nu am primit nici un raspuns. Multumesc !
Buna seara In cazul in care au trecut 4 ani mai pot deschide actiune in justitie pentru :
-inscrisuri false in carnetul de munca,sub semnatura privata
-neglijenta in serviciu si in functie
-abuz in serviciu si in functie
Se pot cere daune materiale pentru aceste fapte si daca trebuie sa platesc ceva din daunele cerute ?
Mentionez ca firma respectiva inca mai lucreaza.Multumesc !
As vrea sa stiu aceste fapte sunt de natura penala , civila sau contaventionala /
Discuție Somaj tehnic
Buna seara ! As vrea sa stiu daca in noul Cod al Muncii este ceva prevazut in legatura cu somajul tehnic. Cate luni dintr-un an poti fii platit cu 75 %, adica in somaj tehnic? Multumesc !
Răspuns la discuția despagubiri financiare
Multumesc pentru raspuns
Buna seara.In cazul castigarii unui litigiu de munca in prima instanta, sectia civila , pot cere in cazul in care fac recurs despagubire financiara ? in acest caz trebuie sa platesc 10% din valoarea ceruta? Multumesc
Răspuns la discuția AMENDA NEPLATITA
daca suma a fost deja retinuta ,cum va pot recupera din banii opriti in plus ?cui trebuie sa ma adresez ?
Răspuns la discuția AMENDA NEPLATITA
unde ar trebui sa depun contestatia ?
Buna ziua.As vrea sa stiu daca atunci cand se procedeaza la oprirea din salariu,pentru plata unei amenzi, este normal ca cei de la Fisc sa-ti opreasca opreasca toti banii o data,chiar daca aceasta depaseste salariul lunar . practic m-au lasat fara mijloace de subsitenta ,ba chiar si datoare pe luna viitoare.Ce se poate face?