avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1256 soluții astăzi
Forum Activitate ramocyp

Activitate ramocyp

Am inchiriat un spatiu la care am facut amenajari in suma de 150000lei, pentru desfasurarea activitatii.Contractul de inchiriere a fost pe 10 ani cu mentiunea ca eventualele investitii vor fi suportate de chirias, acesta urmand sa predea spatiul la terminarea/rezilierea contractului in starea in care l-a primit.
Dupa 11 luni proprietarul ne-a anuntat printr-o adresa ca a reziliat unilateral contractul pe motiv de neplata a chiriei,( chirie pentru care nu am primit factura conform contractului pentru a putea face plata), obligandu-ne sa parasim spatiul prin intreruperea furnizarii utilitatilor. Ulterior am aflat ca a gasit un cumparator si dorea sa vanda cladirea.
Ce se intampla cu valoarea investitiei efectuate si ce implicatii sunt din punct de vedere a TVA?
O societate platitoare de TVA lunar
-a emis factura cu TVA catre o firma din Ungaria (pentru cazare)
- a primit o factura de la Booking.com din Olanda fara tva pentru servicii rezervari.
Are obligatia sa se inregistreze in ROI?
Vreau sa infiintez un PFA CAEN 8552 pentru cursuri de dans.Cursurile le voi face in 3 localitati,cate 4 ore pe saptamana.As dori sa stiu daca pentru desfasurarea activitatii in salile respective trebuie sa inregistrez puncte de lucru(sedii secundare ) sau obtin certificat constatator de autorizare activitati la terti?
O societate comerciala are sediul social la domiciliul asociatului unic, in baza unui contract de comodat, sediu pentru care nu se deduc cheltuieli cu utilitati.Societatea are obiect de activitate -constructii si isi desfasoara activitatea exclusiv la beneficiari pe baza de contract.
Intrebarea este ce impozit pe cladiri se va datora pentru sediu (rezidential sau nerezidential)

Mai am o nedumerire:
societatea este platitoare de TVA .Avand in vedere ca inregistrarea in scop de TVA depinde si de functionarea soc la sediul social( verificat de ANAF) , daca declar ca nu desfasor activitate la sediu as putea avea probleme din acest punct de vedere?


Multumesc.
As dori sa stiu daca pot functiona concomitent cu PFA servicii de contabilitate si SRL cu acelasi obiect de activitate , la care sunt asociat unic.
Multumesc.
Societatea are clienti neincasati mai vechi de 3 ani pentru care nu s-au luat masuri
in vederea incasarii. Se poate recupera valoarea creantelor de la administratorul societatii daca acesta este de acord?
Care este numarul maxim de salariati la o intreprindere individuala ?