avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 596 soluții astăzi
Forum Activitate andrej

Activitate andrej

Multumesc pentru informare. Aveti idee cand se va comunica aceasta hotarare motivata ? Decizia de mai sus a fost elaborata la sfarsitul lunii Mai.
Am atacat si castigat in instanta amenda primita la intrarea in tara pentru necompletarea formularului PLF, dar NU si restituirea banilor. Ce e de facut ca sa imi pot recupera banii ?
DECIZIE:
Admite în parte plângerea contraventionala formulata de petentul *, în contradictoriu cu intimata *. Anuleaza procesul-verbal de constatare si sanctionare a contraventiilor seria DSPJ nr. XXX/XXXX si exonereaza petentul de la plata amenzii în cuantum de 2.000 lei. Respinge capatul de cerere având ca obiect restituirea amenzii achitate, ca inadmisibil. Cu drept de apel în termen de 30 zile de la comunicare, ce se va depune la Judecatoria XXXX. Pronuntata astazi, XXXX, prin punerea solutiei la dispozitia partilor prin mijlocirea grefei instantei.
Buna ziua,
Conform articolului de pe avocat.net ( Contract închiriere 2019: Ce ar trebui să știe proprietarul și chiriașul ) , contractul este reprezentat doar de un inscris sub semnatura privata (fara notar sau fisc). Cum pot afla eu ca persoana ce imi inchiriaza mie este exact Proprietarul si nu un alt chirias care doreste sa subinchirieze ? Initial m-am gandit ca poate face dovada cu buletinul, dar poate are mai multe imobile iar locatia lui este la alta adresa.
Am cum sa aflu daca persoana cu care inchei contractul este detinatorul imobilului fara a-i solicita sa vina cu actul imobilului in original?
Am gasit un contract tip de inchiriere pe net si pare ca poate fi semnat si de Mickey Mouse sau de vecinul de la alta scara cat nu exista o legalizare in acest sens.
Daca ma trezesc pe urma ca vine proprietarul real, care a fost plecat din tara si imi spune ca nu are cunostinta de faptul ca a fost subinchiriat imobilul si ca acest lucru s-a facut in mod abuziv ?
Buna ziua,
Daca este randul unui angajat sa lucreze in weekendul in care este si o sarbatoare legala, i se da pe urma o zi libera pentru recuperare. Un alt angajat care are liber in weekendul respectiv (pentru ca si-a indeplinit orele si e randul lui sa fie liber) mai primeste si el o zi libera ? In caz contrar rezulta ca angajatul, ce a lucrat in weekendul cu sarbatoare legala, are mai multe zile libere in luna respectiva.
Este normal ca Amazon Germania sa restrictioneze continutul video pentru cetatenii din tarile membre EU, conform regulamentului geoblocking 2018/302 , avand in vedere ca platim pentru acelasi serviciu? Din cate am inteles, incepand cu 3 decembrie, ar trebui sa dispara astfel de restrictii.

Nu am gasit niciun forum legat de drept in EU (m-am uitat de mai multe ori), asa ca am ales acest forum. Va rog sa mutati, daca am ales gresit.
Buna ziua. Bunicul meu a decedat in iarna si doresc sa deschid succesiunea pentru a evita acea amenda ce survine dupa cele 6 luni trecute. Problema este ca tatal meu (fiul decedatului) este plecat din tara si se afla sub contract, deci nu poate pleca atunci cand are el chef.
Doresc sa stiu daca bunica poate sa mearga sa deschida succesiunea si sa semneze doar ea, urmand ca tatal meu sa vina sa semneze in toamna. Se poate face asa ceva pentru a evita amenda respectiva ?

Astept cu mare interes raspunsurile dvs.
Nu vi se pare discriminator faptul ca persoanele sub 30 de ani platesc MULT mai mult pentru o asigurare ? In baza a ce au ajuns ei la concluzia ca persoana X de 24-25 de ani este mai slab conducator auto decat o persoana peste 30-40 de ani? Cum au putut generaliza in acest sens ?
Am un prieten in varsta de 35 de ani care n-a pus mana pe volan de 15 ani, dar are carnet. Cu ce este aceasta persoana mai abila in ale condusului fata de o persoana de 25-27 de ani care are permisul de la 18 ani si conduce zilnic (fara sa aiba accidente).
Probabil ca vom vedea, in curand, asigurari mai scumpe si pentru femeile posesoare de autoturisme, ca deh..

Cat despre pretul RCA este revoltator. Acum 6 luni am platit 180 lei pentru un RCA la Matiz pe 6 luni iar acum trebuie sa platesc 350 lei pentru 6 luni. Nu am avut accidente in viata mea. Parca era vorba ca pretul asigurarii trebuie sa scada daca nu ai accidente ! Ce naiba se intampla? Cand am vazut 350 lei am zis ca atat este pentru 12 luni...cand colo era doar pe 6 luni.
Buna ziua si va multumesc pentru raspuns. Am contactat banca iar acestia mi-au spus ca vina apartine firmei respective pentru ca in termen de 14 zile nu au luat banii, iar acestia s-au intors din Pending ("Tranzactie In Asteptare") in contul meu. Banca a anulat tranzactia pentru ca termenul maxim de 14 zile (la ING) a fost depasit.
Cu toate astea eu am primit mail cu caracter oficial de la firma respectiva prin care este stipulat faptul ca reprezinta "Confirmare de Plata".

Totusi am reusit sa scot banii din cont, se pare ca nu erau blocati, dar cineva de la banca mi-a spus ca firma poate veni oricand sa revendice banii si ca ei trebuie sa le dea acesti bani. Asa se intampla ? Adica astia vin dupa 500 de ani sa-si revendice banii si ma baga pe mine pe minus daca nu am banii in cont ?
Buna ziua in decursul unei zile de sambata (acum aproximativ 3 saptamani) am efectuat o comanda online, cu card bancar, la 2 dimineata. Plata s-a facut printr-un intermediar, o societate care tranzactioneaza astfel de operatiuni, care presteaza astfel de servicii pentru societatea de la care am achizitionat produsele.
La cateva minute am primit mail de la intermediar cum ca plata a fost confirmata si receptionata. Luni dimineata mi-a fost procesata comanda de catre un operator al magazinului propriu-zis si mi-a fost livrat urmatoarea zi coletul cu tot cu factura, garantie si foaia de expeditie a curierului (pe care este mentionat "Plata expeditiei: la expeditor" )
Banii mi-au disparut din contul fizic propriu-zis, dar apareau ca "tranzactie in asteptare" catre compania respectiva. Au stat asa cam o saptamana dupa care nu am mai verificat. Ieri cand am intrat pe contul online de la banca am observat ca banii imi apar iar in cont, am fost si la bancomat si banii sunt acolo si ii pot scoate.
Am dat sa verific ultimile tranzactii facute pe luna trecuta si pe luna in curs si sunt zero. Singura operatiune efectuata de mine se pare ca este cea de depunere a banilor pe card pentru a putea plati online produsele respective, dar in rest nu mai figureaza nimic (am verificat minutios de 100 de ori, pe 1-2 luni in urma). La "tranzactii in asteptare" iar nu imi apare nimic.
Am contactat intermediarul care a efectuat tranzactia si mi-a spus ca nu mai e problema lor si ca fost efectuata cu succes (asa figureaza in baza lor de date), ca am primit factura de la magazin dar si confirmare pe mail de la ei (de la intermediar) si ca eu am fost exonerat de absolut orice obligatie din momentul confirmarii de catre ei.
Ce se intampla cu banii acestia ?! In extrasele mele bancare figureaza ca nu am cumparat..nimic! In situatia contului figureaza doar faptul ca am alimentat cardul direct de la bancomat acum vre-o cateva saptamani ( ING )
Vreau sa stiu ce parere aveti si dvs. ca tare bine mi-ar prinde suma asta de bani.. :)) Nu este o suma prea mare, este potrivita pentru mine si cam au arici banii astia.
Da, dar bunicul era proprietar pe casa inainte sa se insoare cu bunica vitrega. Eu stiam ca bunurile dobandite inaintea casatoriei au alta valoare. Sau in cazul acesta nu se aplica ?