avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 495 soluții astăzi
Forum Activitate vioric

Activitate vioric

Răspuns la discuția Succesiune fara partaj
Mulțumesc frumos
Buna ziua,multumesc pentru orice informatie.Am deschis succesiunea in instanta fiindca au existat disensiuni intre noi -fratii inca de la inceput. Ne-au revenit anumite cote fiecaruia,eu ramanand in imobi(casa+teren 500m).Am mers la mediator sa ne intelegem in privinta partajului.Am ajuns la intelegere dupa care la o ora diferenta s-au razgandit dupa ce semnasera.( suntem 3frati).Acum cei doi frati care au casa lor vir o sulta mai mare decat ne-am inteles la mediator si ma ameninta ca ei vin in cota lor parte sau isi baga chirias.Mentionez ca imobilul nu poate fi partajat este tip vagon cu 3 metri teren in fata casei- alee de mers. Stiu ca si ei au dreptul dar vor ca eu care am initiat succesiunea in tribunal sa merg la tribunal sa fac partajul sau sa le dau sulta pe care o cer ei.Din plata la tribunal pt succesiune eu nu am recuperat nimic din banii care i-am dat pt succesiune ,credeam confirm cotelor mostenite,acum nu am bani sa fac partajul sa platesc eu tot.Ei spun ca nu trebuie sa se duca in tribunat ca au cotele respective si ca vine sa-si ia dreptul.Pot intra peste mine atata timp cat eu locuiesc in imobil de cand este construit,am cota mai mare decat a celor doi frati,nu este facut partajul fiindca ma ameninta mereu si au fostde m-au reclamat la politie ca nu le permit accesul? Multumesc
Răspuns la discuția Activitate Notar
la camera notarilor daca ceri sa intri in audienta poate dura cateva zile(2-3) .Eu am nimerit in perioada cand doamna presedinta avea concediu dar se ocupa alt cineva si va primeste in audienta .Nu se asteapta mult.Am avut noroc ca a venit in una din zilele ei de concediu si se stia ca va veni si atunci m-au sunat si am mers in audienta.Am rezolvat cu tot cu asteptare in maxim 2 saptamani.Daca nu reusiti sa-l face-ti sa inteleaga pe notar ca si dumneavoastra aveti drepturi incercati si cealalta varianta la camera.Nu lasa-ti timpul sa treaca in defavoarea dumneavoastra.
Răspuns la discuția Activitate Notar
vei aduce la cunostinta domnului notar ca este cauza dumneavoastra si daca continua asa poti merge la camera notarilor publici sa-i faci reclamatie.(acolo sunt niste persoane foarte dragute si chiar doamna presedinta este foarte corecta)Sigur nici unui notar nu-i va conveni sa aiba o sesizare acolo.Cred ca va trebui sa discuti serios cu el, fara amenintari doar ii expui ceea ce este legal.Am trecut prin situatii similare si prima reactie a mea a fost ca este timp de pierdut dar altii au reusit sa ma convinga sa procedez asa si am rezolvat.Succes.
singurul? mama nu exista?dupa noul cod civil 1 an pt declaratie.Daca esti singurul mostenitor de ce-ti trebuie declaratia de acceptare a succesiunii? mai multe detalii
Răspuns la discuția succesiune
cazanul este unul improvizat si nu are cum sa aiba cineva acte pe el .Este facut din 1975 sau 76 si atunci fiecare in casa lui incerca sa improvizeze sa faca tuica.Nimeni din familie nu are acte pe el.Multumesc frumos pentru tot.Vioric
Răspuns la discuția succesiune
aceasta intrebare nu a pus-o nimeni, nici judecatorul,nici avocatul.Se poate spune ca era al meu,al celui decedat,...(in casa locuia :eu cu familia mea,parintii,fratele decedat/in prezent continui sa locuiesc eu,sotul,copii si mama intre timp tatal decedand)Multumesc
Discuție succesiune
Sunt in proces cu fratii mei care vor sa dovedeasca ca au acceptat tacit succesiunea.Au refuzat sa faca succesiunea la notar cu toate ca eu bagasem actele,au refuzat sa semneze si asa am ajuns in instanta ,eu declarand ca nu sunt mostenitori asta dupa 2ani jumatate.La infatisarea cu martori unul din martorii lui a spus ca la transportat ca sofer la casa parinteasca unde locuiesc si eu si unul din fratii mei a luat un cazan de tuica,imbracamintea lui personala(a fratelui cu care ma judec).La intrebarea daca le-a luat cu acordul meu ,el a raspuns ca da crede ca cu acordul meu.Aceste lucruri pot fi acceptare de succesiune?Ei(fratii) nu au facut declaratia de acceptare in termen.
Multumesc tuturor care imi impartasesc din experienta lor sau imi pot da o informatie
Răspuns la discuția Martor in proces - afin
Multumesc mult de tot.Este mai greu pentru cei de rand care se lovesc pentru prima data de aceste lucruri,si pe langa acestea fiind in proces nu mai au starea necesara sa inteleaga unele lucruri.Tocmai de aceea apelam la informatiile dumneavoastra .Multumesc mult si sa aveti zile senine in viata .
Buna ziua si multumesc tuturor celor care pot sa-mi dea o informatie.
Sunt in proces de deschidere a succesiunii fratelui decedat si a tatalui decedat .Am ajuns sa prezentam martorii si nu stiu daca unul din martorii lor este AFIN cu cei doi frati care sunt in proces (adica nu are dreptul conform legii sa fie martor datorita gradului de rudenie)Acest martor este sotul surorii sotiei fratelui meu -()este cumnat cu el ,cu care sunt in proces.Rog urgent informatii de specialitate fiindca am citit pe net dar mi se pare foarte incalcit pentru mine care nu ma pricep . Multumesc inca o data tuturor. Vioric