avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 942 soluții astăzi
Forum Activitate ionita ionel adelian

Activitate ionita ionel adelian

Buna ziua,

Eu locuiesc impreuna cu socrii mei, cu sotia si copiii. Socrii doresc sa ne lase proprietatea dupa decesul lor. Vreau sa mi-se spuna care este varianta cea mai sigura ( ce nu poate fi atacata in instanta de surorile sotiei ) de transfer de proprietate:
- contract de vanzare cumparare,
- contract de intretinere,
- donatie, etc.
Sotia mai are 2 surori.
Multumesc pentru ajutor.
Discuție Calcul salariu


Buna seara,

Va rog sa ma ajutati cu calcularea salariului pentru sotia mea incepand cu luna ianuarie 2015. In anul 2015 a lucrat in data de 2 ianuarie dupa care a intrat in concediu medical cod 01 - 75 % ( sarcina cu risc ).
Veniturile nete ale sotiei au fost:
- iulie 2014 - decembrie 850 lei.
In toata aceasta perioada nu a avut concediu medical.
Salariul de incadrare este de 900 lei ( salariul minim pe economie ).
In data de 07.04.2014 am lovit cu masina de serviciu, in timpul programului de lucru o caprioara pe un drum public. Dupa impact caprioara a fugit. In data de 09.04.2014 ( in termenul legal de 48 ore ) m-am prezentat la politie sa declar evenimentul rutier. Agentul de politie de la sectie nu a vrut sa imi primeasca declaratia pana nu primeste o adresa oficiala de la societatea de asigurari unde masina are Casco. In data de 10.04.2014 m-am prezentat din nou la politie cu adresa din partea firmei de asigurari. Agentul a spus ca daca doresc sa dau declaratie va trebui sa imi retina si permisul de conducere deoarece au trecut mai mult de 48 ore de la accident. Ce pot face mai departe? Societatea de asigurari are nevoie de aceasta declaratie data in fata politiei pentru deschiderea dosarului de dauna.
In data de 07.04.2014 am lovit cu masina de serviciu, in timpul programului de lucru o caprioara pe un drum public. Dupa impact caprioara a fugit. In data de 09.04.2014 ( in termenul legal de 48 ore ) m-am prezentat la politie sa declar evenimentul rutier. Agentul de politie de la sectie nu a vrut sa imi primeasca declaratia pana nu primeste o adresa oficiala de la societatea de asigurari unde masina are Casco. In data de 10.04.2014 m-am prezentat din nou la politie cu adresa din partea firmei de asigurari. Agentul a spus ca daca doresc sa dau declaratie va trebui sa imi retina si permisul de conducere deoarece au trecut mai mult de 48 ore de la accident. Ce pot face mai departe? Societatea de asigurari are nevoie de aceasta declaratie data in fata politiei pentru deschiderea dosarului de dauna.
Răspuns la discuția Pensie alimentara
Nu stie nimeni?
Un copil are prin sentinta judecatoreasca dreptul la 1/6 din veniturile nete ale tatalui. Luna viitoare tatal sau termina ajutorul de somaj. Va mai primi bani din partea tatalui?
Persoana vatamata este inca imobilizata la pat. In urmatoarele saptamani va mai suferi o interventie chirurgicala.
Nu s-a facut nici un demers. Este situatia reala a unei prietene de familie. Eu incerc sa o ajut. De 6 luni este imobilizata la pat. Vreau sa stiu cum sa o indrum sa pocedeze.
Cum se pot obtine despagubiri in urma unui accident de circulatie in care o persoana a suferit vatamari corporale? Mentionez ca persoana vatamata se afla in masina condusa de soferul vinovat de producerea accidentului. Persoana vatamata nu s-a refacut nici dupa 6 luni de la accident. Inca mai are nevoie de interventie chirurgicala.