avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 524 soluții astăzi
Forum Activitate ksandra_33

Activitate ksandra_33

Buna ziua!
Spuneti-mi va rog frumos cum pot sa radiez o ipoteca inscrisa unei persoane fizice daca am dovada platii sultei prin consemnarea sumei la CEC si am si un proces verbal emis de executorul judecatoresc prin care la fel dovedesc ca s-a facut plata, ca, creditorul a fost somat sa vina sa ridice recipisa de consemnare dar el nu vrea sa vina dupa bani. In caz ca la cartea funciara se va solicita o declaratie a creditorului ca este de acord cu radierea ipotecii ce pot sa fac in acest caz? Dar daca creditorul ar fi plecat din tara ce s-ar intampla? Eu nu as putea radia aceasta ipoteca faca acordul lui?
Apelantul fiind cel care a deschis procesul? Doar el trebuie sa dea declaratie? Cealalta parte nu trebuie sa dea? Nu amandoua partile au drept de recurs? :-/
Buna ziua! Va rog frumos sa dati un sfat unui om aflat in incurcatura.Cum sa procedez pentru a obtine mai repede sentinta definitiva si irevocabila avand in vedere ca apelul s-a anulat prin netimbrare iar recurs nu va face nici una dintre parti. E vorba de un proces de iesire din indiviziune iar sentinta definitiva si irevocabila imi este necesara la Cartea Funciara pentru intabulare.
Răspuns la discuția chirie intre coproprietari
Unul dintre proprietari a locuit acolo de 67 de ani, de cand s-a nascut. Celalalt a plecat din casa de la varsta de 18 ani iar acum are 65 de ani. Ei au mostenit imobilul in 1981 cand s-a facut succesiunea dupa tatal lor. Cel care a locuit permanent acolo a intretinut casa, a platit singur impozitul pe casa. Celalalt nu a mai trecut pe acolo numai in vizita de cateva ori dar nu a contribuit cu nimic la cheltuielile casei spunand ca el nu locuieste in acest imobil. El are domiciliul in alt judet. Casa nu este apartamentata, asa ca nu se stie care parte este a unuia si care a celuilalt. Pe extrasul de carte funciara apar amandoi cu cote de 1/2 fiecare. Credeti ca se poate invoca uzucapiunea in acest caz?? Va multumesc din suflet!
Daca sunt 2 proprietari pe o casa si doar unul locuieste in ea, celalalt nu mai locuieste in ea de 40 de ani. Poate cel care nu locuieste in ea sa ceara chirie celuilalt pentru folosirea intregii case ?
Răspuns la discuția Prescriptie donatie
Ba am inteles perfect, a zis clar ca nu se mai poate face nimic, ca acea declaratie de donatie trebuia folosita in momentul cand s-a facut succesiunea in 1981.Va dati seama ca acea hartie, daca as mai putea in momentul de fata sa o folosesc are o importanta capitala, fiind intr-un proces de iesire din indiviziune.
Răspuns la discuția Prescriptie donatie
Mama mea a primit de la tatal ei in 1981 o declaratie autentificata la notariat prin care ii doneaza partea lui din casa. De asemenea avem si o hartie de la Consiliul local prin care s-a dat aprobarea de transcriere a partii din casa pe mama mea. In anul urmator tatal ei a murit si s-a facut succesiunea. Casa a mostenit-o mama mea si fratele ei. Problema este ca ea la succesiune nu a prezentat aceasta donatie. Daca ar fi prezentat-o mama mea ar fi ramas cu mai mult de 3/4 din casa. Problema este ca ea nu a prezentat-o nestiind de ea, iar acum suntem in proces de iesire din indiviziune cu fratele ei. Ce se mai poate face in acest caz????:((:((:(( Persoana care ne reprezinta in proces ne-a spus ca nu se mai poate face nimic pt ca donatiile se prescriu dupa 3 ani. Ce parere aveti? Va multumesc din suflet pentru raspunsuri.
Dupa cat timp se prescrie o donatie facuta in 1981 si care nu a fost depusa la succesiune de catre cel in drept sa beneficieze de ea. Ce se mai poate face dupa atatia ani?
Buna ziua! Sunt intr-un proces de iesire din indiviziune cu fratele meu avand fiecare 1/2 dintr-o casa. Eu am locuit in casa permanent, am conservat-o, am adus imbunatatiri, am ingrijit parintii el fara sa dea nici un ban. As vrea sa cer sa mi se scada din valoarea sultei imbunatatirile aduse dar avocatul meu mi-a spus ca fratele meu poate sa-mi ceara chirie pe ultimii 3 ani pentru ca am folosit intreaga casa. Este posibil ca sa aiba el castig de cauza si sa ceara o chirie care se va compensa cu valoarea imbunatatirilor? Ce sa fac in cazul asta, pt ca valoarea sultei este foarte mare. Mentionez ca sunt in faza de apel.