avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 891 soluții astăzi
Forum Activitate crazy_kyky

Activitate crazy_kyky

Discuție A. N. L.
Buna ziua! Intampinam mai nou probleme cu primaria legate de anl-uri si vreau sa stiu daca conditiile prezentate de ei sunt legale. De ex : orice reparatie se face pe cheltuiala noastra deoarece blocurile au iesit din garantie (acoperis sau tevi de coloana pt apa calda sparte. Specific ca nu sunt cele interioare apartamentelor ci cele din zid. In plus ca si descoperire a secolului, au pus tevi galvanizate la apa rece si tevi de gaz la apa calda). Acuma ne obliga sa facem fiecare in parte asigurare pt locuinta! Nu mi se pare normal atata timp cat sunt chirias!
aceasta lege se aplica si la personalul contractual din M.A.I?!
Buna ! as dori sa stiu daca eu , in situatia in care sunt angajata momentan, mi-as gasi job la o distanta mai are de 50 km de domiciliu, pot beneficia de prima de transport de 0,5 ron / km sau este exclusiv pt cei aflati in somaj? exista beneficii si pentru cei care isi schimba doar serviciul ?
Discuție legea fumatului
daca am decizie pe organizatie cu fumatul interzi in locurile inchise si publice conform legii, mai trebuie sa specific si in regulamentul intern?
Răspuns la discuția custodie
daca faca cerere pentru stabilirea locuintei la domiciliul din strainatate, aia presupune ca nu mai pot da copilul tatalui asa cum e prevazut in actele de divort... atunci cum ramane cu programul? nu se poate intoarce sa ma dea in judecata sa nu respect zilele dedicate tatalui??? ma refer care ar fi consecintele?
Discuție custodie
am divortat in iunie 2015, amiabil... dpdv legal fostul sot are copilul in weekenduri si in vacante cu accordul mamei.. precizez ca nu am probleme cu fostul sot vizavi de copil... dar as vrea sa plec in strainatate , si sa-l iau cu mine... cum as putea sa fac asta dpdv legal , sa castig custodia totala ?
Răspuns la discuția delegarea
o ultima intrebare... firma este de deratizare , dezinfectie si dezinsectie ... angajatii au lucrari 2-3 zile pe sapt sau la 2 sapt in alte orase, dar diferiti beneficiari ( cate 2-3-4 pe zi)... cum inchei acest acord? pe zi, pe beneficiar , sau pe o anumita perioada mai indelungata? multumesc
Răspuns la discuția delegarea
specificul firmei nu presupune delegare continua de 60 zile... de exemplu am un angajat care in total pe anul trecut are 70 de zile de delegare... cum procedez peste 60 de zile? exista vreun act legal pe care trebuie sa il fac ca sa fie de accord cu mai multe de 60 zile? ma intreb ce se intampla cu firmele de curierat sau transport marfa...
Discuție delegarea
codul muncii prevede ca delegarea se desfasoara pe parcursul a 60 de zile / an, fie ca sunt legate sau nu... intrebarea mea este : daca specificul firmei prevede mult mai multe delegari pe an, trebuie sa cer accordul angajatului la depasirea celor 60 zile? munca se desfasoara la beneficiar, cum procedez legal ca am actele in regula ?
vreau sa divortez amiabil...exista si un copil de 3 ani ... eu si sotul am stabilit detaliile dar are niste cerinte care nu cunosc ce repercusiuni au... mi s-a spus ca daca declar ca nu-l mai iubesc (el nu vrea sa divorteze) si renunt la orice pretentie imi semneaza actele... situatia e cam asa : a inceput sa ma ameninte ca are dovezi referitoare ca am inselat, cum de altfel amandoi stim ca si el a inselat... as vrea sa stiu totusi daca ajung la notar , si decurge totul bine amiabil, cum se procedeaza cu custodia? e comuna? adik daca maine are chef sa se mute in alt oras are dreptul sa ia copilul fara accordul meu ? cum influenteaza cerintele lui decursul divortului? nu vreau sa cad intro capcana si sa ma trezesc ca prin acestea pierd copilul