avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 889 soluții astăzi
Forum Activitate banu20

Activitate banu20

multumesc
asa banuiam si eu
Buna ziua,
va rog sa-mi comunicati daca este legal sa primesc minim pe economie daca sunt angajata pe post de oficiant telefonist.
Mentionez ca incepand cu data de 01.02.2017 angajatorul a a facut un tabel pe care ne-a pus sa-l semnam cu valoarea de 1450 lei si ne-a comunicat ca nu o sa mai primim tichete de masa desi pana la aceasta data aveam salar 1250 lei si tichete pe zilele lucrate.
Multumesc,
Monica Banu
as vrea sa stiu daca e legal ceea ce s-a intamplat in urma transferarii la ANAF a CAS-ului.Cand m-am prezentat la ghiseu mi s-a spus ca am de achitat pe langa CAS iunie de 232 lei o diferenta la OUG 58/2010 in valoare de 346 lei care contine inclusiv majorari.Eu am fost lunar si am platit la Casa de Pensii si in acelasi timp am intrebat daca sunt la zi cu platile de fiecare data mi s-a spus ca nu am restante. Cum se poate sa se achite aceeasi contributie in baza a 2 legi. In anul 2010 mi s-a spus ca e obligatoriu sa completez declaratia conf OUG 58 iar apoi cand s-a abrogat mi s-a spus ca nu trebuie sa fac nimic pt ca se anuleaza din oficiu.Iar acum ma trezesc cu restante.Cum e posibil?Am sa fac sesizare si la Casa de Pensii.Va rog sa ma indrumati.
Multumesc!
Am nevoie de autorizatie de construire pentru o cabana de lemn fara fundatie pe terenul detinut de mama mea?
Răspuns la discuția perioada de proba
Multumesc la toata lumea
in perioada de proba poti sa-ti dai demisia fara preaviz?
As vrea sa stiu ce contract pot sa inchei ca administrator de bloc pt o Asociatie de proprietari.Ce imi recomandati avand in vedere ca nu lucrez in alta parte nu am niciun venit? Conventie civila sau CM part-time?Ce impozite si CAS-uri trebuie sa achit eu?
atunci o sa merg maine sa achit si apoi o sa vad cand vine decizia daca mai este ceva de achitat.Multumesc.
cum platesc impozitul pe venit si CASS fara decizie de impunere de la Finante?Am fost la ghiseu si mi s-a spus ca s-a trimis scrisoare recomandata asa ca sa astept acasa.Se percep majorari in acest caz?Am fost si la Posta sa vad daca nu cumva postasul nu a pus aviz dar fara rezultat.