avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 781 soluții astăzi
Forum Activitate avramcrai

Activitate avramcrai

gerberga a scris:

Consider ca trecerea onorariului in lista de plata ca si cheltuiala a apartamentului restantierului este nelegala atata timp cat nu exista o hotarare judecatoreasca in acest sens.

Onorariul platit de asociatie catre avocat ar trebui repartizat catre toti proprietarii si abia cand va exista o hotarare se va imputa paratului.


Corect, plata avocatului si a tuturor cheltuielilor judiciare se face din fond special (cheltuieli judiciare, spre exemplu) constituit de asociatie si alimentat din fond de penalizari proprii. (L.230/2007) Daca nu exista acest fond cheltuiala cu avocatul se introduce in lista (distribuit cota parte) la intreaga asociatie. Cand va fi o hotarare judecatoreasca definitiva cu recuperarea cheltuielilor asociatiei, ocazionate de proces, de la proprietarul restantier, aceasta devine baza legala de repartizare a cheltuielilor judiciare care apartamentul respectiv. Cand acesta plateste se returneaza banii fie in fond de penalizari proprii, fie tuturor proprietarilor in functie de cum s-a alimentat fondul de cheltuieli judiciare.
Se poate face o sesizare scrisa care presedintele asociatiei ca sa se reglementeze corect situatia (chiar daca a fost platita suma). Acesta este obligat prin lege sa va raspunda, tot in scris, in 30 de zile. Daca n-o face sau nu e multumitor raspunsul se poate inainta o reclamatie scrisa catre primarul localitatii, care si el are 30 de zile prin lege, sa va raspunda. De obicei, de aici se rezolva corect problemele. Poate dura mai mult dar nu costa nimic.
Penalitatile de acum 2 ani de la un anumit furnizor au fost anulate prin hotarare judecatoreasca definitiva. Cum se prinde in contabilitate scaderea lor ?
Multumesc.
Cum se procedeaza pentru a nu plati amenda pentru rovigneta sau pentru a primi plata pentru amenzile platite inregistrate direct la Finante ? Mentionez ca nu am primit proces verbal de contraventie semnat. Va multumesc.
va rog sa ma indrumati daca pot deconta pe pfa o deplasare in strainatate, bilet muzeu strainatate, tinind cont ca nu am nici un fel de forma de delegatie. multumesc
Am un copil de 6 luni, primesc indemnizatie de 600 lei lunar. In aceasta perioada am dreptul sa fiu inregistrata si ca PFA cu un venit lunar de 200 lei ?
Discuție Dizolvare SRL
Un srl este dizolvat. Urmeaza perioada de radiere a societatii. In aceasta perioada mai trebuie depus la ANAF vreun bilant contabil ? Multumesc
din perioada de somaj, se poate intra in concediu de maternitate platit ?
In 1979 am achizitionat o casa cu teren de 800 mp, si in actul de vanzare-cumparare s-a mentionat ca cei 800 mp trec la stat cf legii 54/1974.
Proprietarii de la care am cumparat proprietatea, revendica si ei cei 800 mp.
Cine are dreptate ?
Răspuns la discuția data pensionare
Multumesc pentru raspuns !
Revin cu precizari:
In perioadele 12.08.1975-22.02.1976 si 04.07.1977-05.121977 grupa I de munca
(total 11 luni si 11 zile)

In perioada 05.12.1977-01.04.2001 grupa II de munca (23 ani ,3 luni si 26 , zile)

Nascut pe data de 11.101955, barbat, angajat pe data de 12.08.1975, in prezent lucrez fara grupa.

Cand ma pot pensiona ???