avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 605 soluții astăzi
Forum Activitate danababei

Activitate danababei

Stau la casa.Un veci,gard in gard cu mine are un caine de lupta foarte agresiv.A iesit pe strada a muscat o persoana,posibilitatea sa sara gardul e mare.Deoarece ma tem pentru integritatea copiilor mei si nu numai,cui trebuie sa ma adresez?Vecinului nu-i pasa,nu ia nici o masura.
Răspuns la discuția Apel la sentinta de divort
Multumesc,e o mica intelegere-nu eu am introdus cererea de apel.
Răspuns la discuția Apel la sentinta de divort
Ok,multumesc.Taxa de timbru cand trebuie sa o platesc?
Sentinta de divort este atacata prin apel in termenul legal de 30 de zile de la data comunicarii.Noroc ca am vazut asta in portalul MJ.Ce urmeaza acum?Am nevoie de avocat sau ma pot reprezenta singur?Ce cheltuieli implica?
Buna dimineata!
Sunt divortat din 2010,am un baietel de 5 ani.Baiatul este incredintat prin sentinta judecatoresca spre crestere si educare mamei sale.Ea se afla in Spania.Copilul sta cu bunicii din partea mamei si in luna mai a acestui an ei doresc sa plece cu el pe 3 luni in acea tara.Este necesar acordul meu ca minorul sa poata parasi tara?Daca da ,in ce forma?
Ce inseamna custodie comuna a unui minor?Acum sunt in divort,copilul de 5 ani sta cu mine in Gura Humorului,exsotul la 80km.Nu doreste ca instanta sa-mi incredinteze copilul ci custodie comuna.Ce inseamna concret asta?
Buna ziua!
Am 33 ani,casatorita de 5 ani si cu o fetita de 4.Sotul meu a parasit domiciliul dupa nasterea fetitei si nu a contribuit cu nimic la cresterea copilului.De 3 ori pe an trece sa vada fetita.Deoarece nu este posibil sa ne impacam,doresc sa divortez,lucru cu care el sigur nu este de acord.Ce pasi trebuie sa urmez si aproximativ ce ar insemna asta din punct de vedere financiar?